سازمان‌های حقوقی: اسرائیل مسئول حفظ جان دو میلیون نفر در غزه است

تهران ایرنا-سه سازمان‌ حقوقی با تاکید بر اینکه رژیم صهیونیستی مسئول حفظ جان مردم نوار غزه است، از این رژیم خواستند طرح ویژه خود را برای مبارزه با ویروس کرونا در این باریکه که ۱۳سال در محاصره است،ارائه دهد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، مرکز حقوق بشر المیزان، مرکز عدالت (مرکز قانونی حمایت از حقوق اقلیت های عربی در اسرائیل) و جمعیت اسرائیلی «جیشاه مسلک» با صدور بیانیه ای اعلام کردند: سیطره اسرائیل بر نوار غزه این رژیم را ملزم می‌کند که به تعهدات خود طبق قوانین بین‌المللی و قانون اسرائیل عمل کند. از این رو باید مسئولیت حفظ سلامتی دو میلیون فلسطینی در نوار غزه را به عهده بگیرد.

طبق این بیانیه، اسرائیل از ۱۳ سال پیش محدودیت های فراوانی را در رفت‌آمد و انتقال کالا به نوار غزه وضع کرده است. این اقدام به سیستم بهداشتی و زیرساخت های پزشکی غزه آسیب جدی رسانده است. اسرائیل تجهیزات پزشکی و قطعات یدکی دستگاه‌های پزشکی را جزو موادی که دارای استفاده‌های دوگانه است، طبقه‌بندی می‌کند از این رو مانع ورود آنها به غزه می‌شود.

در این بیانیه آمده است: اسرائیل محدودیت‌هایی را در ورود افراد به غزه وضع کرده و همچنین مانع ورود و خروج کادر پزشکی به غزه برای تکمیل آموزش‌ها و مهارت های پزشکی می‌شود.

این سه سازمان از اسرائیل خواستند که همه محدودیت‌های اعمال شده بر پرسنل پزشکی را لغو کند و اجازه دهد تجهیزات و قطعات یدکی دستگاه‌های پزشکی وارد غزه و یا از آن خارج شود.

سازمان های یاد شده همچنین خواستار مجهز شدن بخش پزشکی غزه به انواع وسایل پیشگیری، دارو و تجهیزات پزشکی برای مقابله با ویروس کرونا شدند.

بخش پزشکی نوار غزه به خاطر محاصره ۱۳ ساله این باریکه با کمبود و مشکلات شدیدی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی مواجه است.

طبق اعلام رسمی فلسطین، شمار مبتلایان به کرونا در مناطق تحت کنترل تشکیلات خودگردان فلسطین به ۳۲۰ نفر رسیده که ۱۳ مورد از آنان در نوار غزه می‌باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha