سهم عمده بازار آینده واکسن کشور در اختیار دانش‌بنیان‌ها

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به انعقاد تولید ۱۸ واکسن تا دو سال آینده در کشور گفت: روز به روز تولید واکسن در شرکت‌های دانش بنیان بیشتر می‌شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت‌ها خواهد بود.

به گزارش روز دوشنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایران یکی از کشورهایی است که در صنعت واکسن سازی به یک باره جهش قابل قبولی یافت و جایگاه درستی در دنیا برای خود ایجاد کرد. اما چند سالی است که این صنعت رو به رشد جهانی در ایران درجا می زند و از ظرفیت های موجود در کشور برای توسعه آن بهره گرفته نمی شود. این در حالی است که توانمندی‌های موجود کشور در این حوزه بالا است و در کنار تامین نیازهای داخل امکان ورود به بازارهای جهانی را هم دارد.

دکتر مصطفی قانعی گفت: ایران با ورود به این صنعت کاربردی و قدیمی در تلاش است تا زیرساخت های تولید واکسن های زیستی در کشور را توسعه دهد،واکسن‌هایی که در حوزه‌های مختلفی مانند دام، طیور و انسان کاربردی هستند.

وی بیان کرد: برای طی این مسیر هم قرار است بخش خصوصی با دولتی‌های همراه شوند و تا دو سال دیگر ۱۸ واکسن زیستی را در حوزه انسانی، دام و طیور تولید کنند.

به گفته قانعی، این واکسن‌ها قرار است در بخش خصوصی و توسط شرکت‌های دانش‌بنیان تولید شود، معاونت علمی و فناوری طی۷ سال گذشته موفق شد که واکسن را به حوزه شرکت های دانش بنیان وارد کند و روز ربه روز تولید واکسن در شرکت های دانش بنیان بیشتر می شود و در آینده سهم عمده بازار متعلق به این شرکت ها خواهد بود.

 دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ادامه داد: در سال‌های آتی تعداد بالایی واکسن در کشور تولید خواهد شد و با توجه به این‌که هیچ کشوری در منطقه تولیدکننده واکسن زیستی نیست می توانیم به صادرات این واکسن‌ها هم فکر کنیم.

وی گفت: دانش‌بنیان‌های ایرانی توان بالایی در تولید واکسن دارند؛ اما برای صادرات این محصولات به دلیل کارشکنی برخی شرکت های بزرگ جهانی هنوز نتوانستهایم داشته های خود را به دنیا معرفی کنیم.

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان این‌که باید بستر فعالیت و صادرات را برای دانش‌بنیان‌ها فراهم کنیم، تاکید کرد: یکی از وظایف ما در معاونت علمی و فناوری تسهیل همین کار است که در تلاشیم با رفع موانع صادرات، واکسن های با کیفیت داخلی را به دیگر کشورها صادر کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش