بازماندگان متوفیان کرونا از تجمع در آرامستان پرهیز کنند

همدان- ایرنا- مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: به منظور پیشگیری از شیوع کرونا در آرامستان‌ها دستورالعمل‌هایی پیش‌بینی شده که اجرای آنها به ویژه تجمع نکردن در کنار قبور، همراهی بازماندگان متوفیان کرونا را می‌طلبد.

لیدا رفعتی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: برخی از بستگان جانباختگان کرونا اصرار دارند که مراسم تدفین عزیزشان با حضور تعداد بیشتری از افراد برگزار شود که این امر با توجه به احتمال شیوع ویروس کرونا ناممکن است.

وی اضافه کرد: برای دفن بهداشتی جسد، سریع متوفی را به محل دفن منتقل می کنند همچنین به خانواده بیمار در خصوص اهمیت موضوع و دلایل انجام ندادن برخی از مراسم و اهمیت اقدامات ویژه ای که انجام می گیرد، توضیح لازم داده می شود.

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان تاکید کرد: با توجه به خطر بالای انتقال بیماری از طریق تماس با جسد، جسد در کیسه مخصوص حمل قرار می گیرد همچنین افراد مسوول از تجهیزات حفاظت فردی کامل برای انتقال متوفی به داخل کیسه مخصوص استفاده می‌کنند.

رفعتی اضافه کرد: محدودیت های پیش بینی شده برای تشییع و تدفین متوفیان کرونا برداشته نشده و در این زمینه هیچ گونه دستورالعملی از سوی ستاد ملی یا استانی مقابله با کرونا به معاونت بهداشتی ابلاغ نشده است.

وی اظهار داشت: کارکنان سردخانه و افراد درگیر در انتقال و تشیع جسد نیز از خطرهای زیستی احتمالی آگاه شده و آموزش‌های لازم را دریافت کردند.

رفعتی ادامه داد: در عین حال هنگام شستشوی میت از تجهیزات حفاظت فردی استفاده کرده و در پایان شستشو و دفن جسد نیز تمام وسایل به جا مانده از متوفی، عفونی محسوب شده و مطابق دستورالعمل های کشوری معدوم می شوند.

وی اظهار داشت: در صورتی که بستگان فرد متوفی تقاضای مشاهده جسد را داشته باشند، ضمن دریافت آموزش‌های لازم حفاظت فردی و پرهیز از هر گونه تماس، مشاهده جسد با همراهی کارشناس بیمارستان صورت می گیرد.

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: یک نفر از افراد خانواده بیمار که صاحب نفوذ بیشتری است برای توجیه و هدایت اعضای فامیل در پیشگیری از انجام اقدامات خطرناک از قبیل شستشو و لمس جنازه تعیین می شود.

رفعتی ادامه داد: هنگام آماده کردن جنازه برای دفن توصیه شده که اقدام های احتیاطی نظیر استفاده از دستکش ضخیم لاستیکی بعنوان جفت دوم دستکش (لایه رویی)، بهره گیری از محلول سفید کنندۀ هیپوکلریت سدیم و پخش این محلول در اطراف جسد در صورت وجود نداشتن آب آهک، حمل جسد در کیسه مخصوص جنازه و پخش محلول سفید کننده یا آب آهک به کیسه، مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در صورت نبود کیسۀ مخصوص، جنازه در پارچه کتانی 2 لایه آغشته به محلول نیم درصد سفیدکننده یا آب آهک پیچانده شده و به طور کامل نایلون پیچ می شود سپس محلول های یاد شده به آن پاشیده شده و در داخل تابوت قرار می گیرد.

مدیر گروه سلامت محیط و کار معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: یک کارمند بهداشتی برای رعایت احتیاط های ایمنی در طول جابجایی با جنازه همراه بوده و کارکنان بهداشتی هنگام حمل و نقل جنازه یا لمس آن از وسایل محافظت کننده استفاده می کنند.

رفعتی اضافه کرد: کارکنان بهداشتی ماده گندزداییی به همراه داشته و در صورتی که سطوح داخلی وسیله نقلیه و آمبولانس به ترشحات جنازه آغشته شد یا به هر دلیلی با جنازه و یا ترشحات آن تماس برقرار شد، از این مایع برای ضدعفونی و تمیز کردن استفاده می شود.

وی با بیان اینکه عمق گور دست کم باید ۲ متر باشد گفت: افراد تلاشگر و زحمت کشی در آرمستان همدان و در بخش حمل جسد متوفیان کرونا، غسالخانه و دفن اجساد خدمت رسانی می کنند که خانواده جانباختگان و جامعه پزشکی قدردان تلاش و زحمات این عزیزان هستند.

وی بیان کرد: این افراد با تیم بهداشت محیط و معاونت بهداشتی در زمینه رعایت اصول و نکات بهداشتی و تدفین اموات کرونایی همراهی و همکاری لازم را داشتند و ناظران بهداشتی حاضر در آرامستان از عملکرد آنها ابراز رضایت کردند.

بگفته کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تا ۳۱ فروردین سالجاری بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، مجموع بیماران ویروس کرونا در کشور به ۸۲ هزار و ۲۱۱ نفر رسید که پنج هزار و ۱۱۸ تن از آنها جان باختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =