چرا توافق اوپک‌پلاس برای افزایش قیمت نفت موثر نبود؟  

تهران - ایرنا - توافق برای کاهش تولید ۹.۷ میلیون بشکه‌ای که اوپک و متحدانش به دست آوردند، بزرگترین اتحاد نفتی در تاریخ عنوان شد که انتظار می‌رفت به افزایش و ثبات قیمت نفت بیانحامد اما ادامه کاهش قیمت مهر باطلی بر پیش‌بینی‌ها زد.  

اگرچه  پیش بینی می‌شد این توافق به جنگ قیمت بین عربستان و روسیه پایان دهد و جلوی کاهش قیمت را بگیرد اما بعد از اندکی افرابش مجدد نرخ طلای سیاه سیر نزولی به خود گرفت و قیمت جهانی نفت خام با نگرانی‌ها در مورد ایجاد مشکلات در مسیر کاهش تولید، دوباره با کاهش ۱۰ درصدی رو به رو شد.  

به طوری که قیمت نفت اوپک به هر بشکه ۱۷ دلار کاهش یافته است و قیمت هر بشکه نفت شاخص وست تگزاس آمریکا با کاهش حدود ۱۰ درصدی به ۲۵ دلار رسید.  

 برای اینکه تولیدکنندگان بزرگ نفت جهان بتوانند سود کنند قیمت نفت نباید کمتر از ۳۰ دلار برای هر بشکه باشد اما در نتیجه رکود جهانی تقاضای ناشی از ویروس کووید- ۱۹ این طلای سیاه بی سابقه ترین کاهش نرخ را تجربه کرده است.

توافق تولیدکنندگان عمده نفت در ۲۱ فروردین اوپک پلاس برای کاهش تولید روزانه۹.۷ میلیون بشکه ای در تاریخ بی سابقه بود بطوریکه هماهنگی قابل توجه بیش از ۲۰ کشور با مدیریت عربستان سعودی و روسیه و با وساطت غیرمعمول ایالات متحده یک اقدام کم نظیر بین اعضای اوپک و غیراوپک به حساب می آمد اما به عقیده تحلیلگران بازار نفت این مقدار کاهش هنوز کافی نیست چرا که کاهش تقاضا بیش از میزان کاهش در توافق یاد شده است.  

نهمین نشست وزیران نفت و انرژی ۲۳ کشور عضو و غیرعضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) (۲۱ فروردین‌ ماه) به صورت کنفرانس ویدئویی و به ریاست مشترک وزیران انرژی عربستان و روسیه برگزار شد. در این نشست شرکت کنندگان بر سر کاهش تولید روزانه  حدود۱۰ میلیون بشکه‌ نفت توافق کردند.  

همچنین براساس توافق جدید ، قرار است اوپک پلاس تولید خود را به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز برساند.  سرانجام توافق کاهش تولید اوپک پلاس نهایی شد تا در مجموع ۹.۷ میلیون بشکه از تولید خود را برای تعادل قیمت از بازار خارج کند.  

این توافق تاکید کرده که سهم اعضای اوپک از کاهش تولید بر اساس میزان تولید اکتبر سال ۲۰۱۸میلادی(آبان ۱۳۹۷)، کاهشی ۶ میلیون بشکه‌ای خواهد بود.  

تقاضا برای نفت در هفته‌های اخیر بار دیگر به شدت کاهش یافته است زیرا بیماری همه گیر کرونا تجارت جهانی را فلج کرده و تعداد بیشماری مسافرت‌های هوایی لغو و ارسال محموله‌ها متوقف شده است.  

 به دلیل قرنطینه حدود نیمی از مردم جهان، مصرف سوخت‌های مختلف به پایین‌ترین سطح خود در دهه‌های اخیر رسیده و ‌حمل و نقل به شدت با کاهش رو به رو شده است.  

بنابر این کارشناسان تخمین می‌زنند که تقاضا بین ۲۵ میلیون تا ۳۵ میلیون بشکه در روز کاهش یابد و با توجه به این موارد به نظر می‌ رسد توافق کاهش تولید اوپک پلاس و همراهی سایر تولیدکنندگان نفت نمی‌ تواند در برابر شدت کاهش تقاضا کار چندانی از پیش ببرد و در کوتاه‌ مدت نمی‌ توان انتظار رشد قیمت را در بازار نفت داشت.  

حتی مدیر آژانس بین المللی انرژی به شبکه اسکای نیوز عربی گفته است که اقدامات (اوپک پلاس) برای کاهش تولید نفت در شرایط کنونی برای افزایش قیمت کافی نیست.  

اگر چه مدیران صنعت نفت آمریکا که مسئولیت مستقیم و غیرمستقیم تقریباً ۱۰ میلیون شغل را در ابن کشور بر عهده دارند، از این توافق و نقش ترامپ در میانجیگری برای توقف جنگ قیمت سعودی و روسیه استقبال کردند. اما حتی آن‌ها نیز اذعان داشتند که این توافق کافی نیست و مشکلات مالی آن‌ها ادامه می‌یابد.  

به همین دلیل بود که کرک ادواردز، مدیر اجرایی شرکت لاتیگو پترولیوم، تولیدکننده تگزاس گفت: "مشکل این است که با وجود این توافق تاریخی تقاضا هنوز وجود ندارد. "حتی با وجود این کاهش‌ها، حجم عظیم تولید بیش از حد در بازار وجود خواهد داشت، به همین دلیل است که شما نخواهید دید قیمت نفت به طرز چشمگیری افزایش یابد".

ادواردز پیش بینی کرد که ۴۰ هزار کارگر تنها در حوضه پرمین غربی غرب تگزاس اخراج شوند. وی افزود: "دلیلی برای حفاری یا تکمیل چاه های دیگر در سال جاری وجود ندارد زیرا جایی برای تولید ندارد. ".

ده‌ها تن از تولیدکنندگان مستقل کوچک نفت در حهان در آستانه ورشکستگی قرار گرفته اند و به دلیل این بحران؛  معامله بین سازمان کشورهای صادرکننده نفت و متحدان آن احتمالاً موجب نجات آن‌ها نمی‌شود.  

با توجه به این موارد تحلیلگران انرژی معتقدند که برای جلوگیری از سیر نزولی قیمت نفت هنوز هم نیاز به کاهش بیشتر و بیشتر تولید از سوی اوپک پلاس و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت وحود دارد و کاهش حدود ۱۰ میلیون بشکه‌ای تاثیری در افزایش و یا ثبات قیمت نفت ندارد.  

نتیجه اینکه توافق کاهش تولید اوپک پلاس و همراهی سایر تولیدکنندگان نفت نمی‌ تواند در برابر شدت کاهش تقاضا در این دوران کرونایی کار چندانی از پیش ببرد و در کوتاه‌مدت نمی‌ توان انتظار رشد قیمت را در بازار نفت داشت. بنابراین در این شرایط خاص باید کشورهای تولیدکننده اوپکی و غیراوپکی به هماهنگی و اتحاد برای کاهش نفت به میزان بسیار لازم برای رسیدن قیمت این طلای سیاه به نرخ واقعی خود دست پیدا کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =