۳۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۹
کد خبرنگار: 1026
کد خبر: 83756680
۰ نفر

برچسب‌ها

نرخ بیکاری در مازندران  تک رقمی ماند

ساری-ایرنا- براساس اعلام مرکز آمار ایران، سال ۹۸ در حالی به پایان رسید که نرخ بیکاری در این خطه شمال کشور همچنان تک رقمی باقی ماند.

به گزارش خبرنگارایرنا، طبق گزارش مرکز آمار ایران میانگین نرخ بیکاری استان مازندران در سال ۹۸  به  ۹.۴ درصد رسید و نرخ بیکاری در این خطه شمال کشور در این سال تک رقمی باقی ماند و در مقایسه با مدت مشابه ( سال ۹۷) نرخ بیکاری استان ۶ دهم درصد کمتر شد.
براساس این گزارش نرخ بیکاری استان مازندران در  بهار(۹.۵)، تابستان(۸.۹)، پاییز (۹.۸) و زمستان (۹.۳) درصد بود و نسبت به سال ۹۷ نرخ بیکاری استان در سال ۹۸ سال کم نوسان تری را تجربه کرد.
کاهش نرخ بیکاری مازندران نسبت به کشوردر سال ۹۸
 نتایج آخرین آمارگیری از نرخ بیکاری  مربوط به زمستان سال ۹۸ که از سوی مرکز آمار فروردین ماه سال جاری منتشر شد  نشان می دهد که  نرخ بیکاری زمستانه در استان مازندران به ۹.۳ درصد رسید که نسبت به میانگین  کشوری ،نرخ بیکاری  این استان ۱.۳ درصد پایین تر است.
این در حالیست که نرخ بیکاری زمستانه مازندران در مقیاس استانی  سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ حدود ۲.۹ درصد افزایش  بیشتر شد به طوری که از ۶.۴ درصد سال ۹۷ به ۹.۳ درصد در سال ۹۸ رسید.
براساس این گزارش نرخ مشارکت اقتصادی ( جمعیت شاغل و بیکار به کل جمعیت در سن کار) زمستانه در مازندران  در سال ۹۸  به ۴۵.۴ درصد رسید که نسبت به میانگین کشوری  حدود ۳ درصد نرخ مشارکت اقتصادی استان  افزایش یافت.
همچنین نرخ مشارکت اقتصادی مازندران در ارزیابی استانی در زمستان سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه آن در سال ۹۷ نیز حدود ۱.۶ درصد افزایش داشت.
استان مازندران سه میلیون و ۲۵۸ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۲.۲ درصد از جمعیت فعال این خطه شمال کشور در بخش خدمات، ۱۹.۳ درصد در بخش کشاورزی و مابقی در دیگر بخش ها اشتغال دارند.
در سال های اخیر با مکانیزه شدن فعالیت های کشاورزی در استان مازندران از اشتغال این بخش کاسته و هر روز دامنه این اشتغال به حوزه گردشگری و صنعتی افزوده می شود و انتظار می رود با محدودیت های که استان برای استقرار واحدهای صنعتی بزرگ به دلیل زیست محیطی دارد، کاهش اشتغال از بخش کشاورزی بیشتر به سمت خدمات به خصوص گردشگری سوق پیدا کند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha