حذف ترم در دانشگاه صنعتی شریف مجاز شد

تهران- ایرنا- معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی شریف،‌ در خصوص تغییرات موقت برخی از مقررات آموزشی در نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸ (به دلیل مشکلات ناشی از شیوع بیماری کرونا) اطلاعیه‌ای صادر کرد که در آن حذف نیم سال دوم تحصیلی مجاز شده است.

به گزارش روز یکشنبه دانشگاه صنعتی شریف، سیاست‌های جاری کشور در راستای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا؛ تغییراتی را در برنامه های آموزشی دانشگاه‌های کشور و دانشگاه صنعتی شریف به دنبال داشته که از جمله آن اشاعه و استفاده از روش‌های آموزش مجازی و غیرحضوری بوده است.

به رغم بعضی کاستی‌های این روش، شرایط پیش آمده فرصت مناسبی را برای توسعه زیرساخت‌ها برای آموزش مجازی و استفاده آنها در آینده به عنوان روش‌های کمک آموزشی فراهم کرده و دانشگاه تلاش خواهد کرد تا ضمن حفظ کیفیت و رعایت استانداردهای آموزشی از این فرصت به بهترین وجه ممکن برای اشاعه روش‌های نوین آموزشی در آینده استفاده کند.

در همین راستا و پیرو ابلاغیه مورخ ۱۱ فروردین ۹۹ معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ارائه رهنمودهایی برای نحوه ادامه فعالیت‌های آموزشی و در نظر گرفتن تسهیلاتی برای دانشجویان دانشگاه‌ها در نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۹۸ با توجه به شرایط خاص پیش آمده، موضوع در چندین جلسه شورای آموزش و شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به شرایط خاص دانشگاه صنعتی شریف و در راستای رفع مشکلات آموزشی دانشجویان این دانشگاه تغییرات موقت زیر در مورد مقررات آموزشی مقاطع مختلف به شرح زیر به تصویب رسید.

لازم به ذکر است که این تغییرات صرفا برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۱۳۹۸ در نظرگرفته شده است و در صورت عادی شدن شرایط به تشخیص مراجع ذی‌صلاح در نیم سال‌های بعد موثر نخواهند بود.

تغییرات مرتبط با دوره کارشناسی

در صورت عادی شدن شرایط و رفع محدودیت های مرتبط با شیوع بیماری کوید-۱۹، افزودن تعداد محدودی هفته (در حد یک- دو هفته) به طول نیم‌سال جهت اجرای فشرده دروس عملی و برگزاری با تاخیر امتحانات پایان نیمسال اجرایی می شود.

همچنین امکان حذف اضطراری(w) دو درس در بازه زمانی مشخص شده در تقویم ترم به شرط باقی ماندن حداقل ۸ واحد درسی  و حذف نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸ در بازه زمانی مشخص شده در تقویم ترم برای دانشجویانی که قبلا حداکثر دو مورد حذف نیمسال با احتساب در سنوات داشته اند، نیز امکان پذیر است.

در واقع تعداد مجاز حذف نیم سال از دو به سه افزایش یافته است و پس از انجام حذف نیمسال، بدون احتساب شدن آن در سنوات همچنان نیاز به ارایه دلایل و مستندات کافی و موافقت کمیسیون موارد خاص دانشگاه است.

بر اساس اطلاعیه این دانشگاه، مهلت دریافت نمره دروس پروژه کارشناسی و کارآموزی برای دانشجویانی که در این نیمسال در این دروس ثبت نام دارند تا ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۹ تمدید می شود و نیازی به ثبت نام مجدد یا تمدید در تابستان ندارند.

همچنین برای دانشجویی که تا پایان نیمسال اول ۹۹-۱۳۹۸ حداکثر ۲۶ واحد درسی باقیمانده جهت دانش‌آموختگی داشته باشد، تسهیلاتی در نظر گرفته می شود که شامل امکان استفاده از معرفی به استاد دو درس به شرط آن که اولا در طول تحصیل (شامل نیمسال دوم ۹۹-۱۳۹۸) حداقل یک بار این دروس را اخذ کرده باشد و ثانیا سایر دروس لازم برای احراز دانش‌آموختگی را گذرانده باشد و با گذراندن دروس معرفی به استاد حداکثر تا پایان تابستان امسال دانش آموخته شود.

تعداد مجاز معرفی به استاد از یک به دو درس افزایش یافته و شرط این که قبلا از درس افتاده باشد حذف شده است. همچنین امکان ارسال نمره دروس این گونه دانشجویان به صورت تکی توسط استاد زودتر از ارسال لیست کامل نمرات است.


تغییرات مرتبط با دوره‌های تحصیلات تکمیلی و حذف دروس 
 

حذف بیش از یک درس یا حذف بدون احتساب نیمسال صرفا با دلایل موجه و مستدل و در طول سنوات مجاز دانشجو قابل بررسی بوده است و تصمیم گیری در مورد آن منوط به موافقت مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه و تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه خواهد بود.

ضمنا دانشجویان تحصیلات تکمیلی حداکثر تا تاریخ ۱۵ اردیبشهت ۱۳۹۹ مهلت خواهند داشت درخواست خود را مبنی بر حذف یک درسِ مازاد یا حذف نیمسال از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال کنید. بدیهی است، حذف تک درس در موعد مقرر کماکان از اختیارات دانشجو است که مستلزم تایید استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده خواهد بود.
حذف دروس عملی و آزمایشگاه در قالب حذف تکدرس برای دانشجویان امکان پذیر خواهد بود.

چنانچه کلاس‌هایی به هر علت تشکیل نشوند، اینگونه دروس با تشخیص معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه از برنامه آموزشی ۹۹-۹۸ حذف شده و ثبت نام در این دروس از کارنامه دانشجویان حذف خواهد گردید.

تغییرات مرتبط با دوره کارشناسی ارشد

افزایش سقف سنوات مجاز فقط در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که به تشخیص کمیسیون موارد خاص دانشگاه، با حذف بیش از یک درس یا حذف نیمسال بدون احتساب در سنوات موافقت شده باشد.

با توجه به اینکه دانشگاه زیرساخت‌های لازم برای برگزاری جلسات دفاع به صورت غیرحضوری را فراهم کرده و شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه مجوز برگزاری جلسات دفاع به صورت غیرحضوری را صادر کرده است، لذا تعویق در برگزاری جلسات دفاع از پایان نامه کارشناسی ارشد خارج از سنوات مجاز تحصیلی و سنوات مصوب کمیسیون موارد خاص، صرفا با دلایل موجه و مستدل قابل بررسی بوده و در نهایت به تشخیص و تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه خواهد بود.

در ادامه این اطلاعیه آمده است، حذف تکدرس یا دروس (که با تایید کمیسیون موارد خاص دانشگاه باشد) در نیمسال ۲-۹۸، مشمول پرداخت شهریه نخواهد شد. همچنین دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۹۸ باید با برگزاری جلسات مجازی با استاد راهنما تلاش کنند طرح و تصویب پیشنهاد پایان نامه خود را پیگیری کرده و تا قبل از شروع نیمسال سوم تحصیل نسبت به درج آن در سامانه آموزشی اقدام کنند تا بتوانند در نیمسال سوم تحصیلی در پایان نامه ثبت نام کنند.

 تغییرات مرتبط با دوره دکتری

دانشجویان دکتری که در نیمسال ۲-۹۸ فقط در دروس امتحان جامع، پیشنهاد پژوهشی و یا رساله دکتری ثبت نام داشته باشند، می‌توانند در صورت داشتن دلایل موجه (مانند عدم برگزاری امتحان جامع یا عدم دسترسی به امکانات سخت افزاری و آزمایشگاهی برای امکان‌سنجی یا پیشبرد رساله) درخواست خود را مبنی بر حذف نیمسال بدون احتساب از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال کنند. تمام درخواست ها باید با تایید و موافقت استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده باشند.

دانشجویان دکتری که در نیمسال ۲-۹۸ علاوه بر دروس امتحان جامع یا پیشنهاد پژوهشی در دروس دیگری ثبت نام داشته باشند، می‌توانند در صورت داشتن دلایل موجه (مانند عدم برگزاری امتحان جامع یا عدم دسترسی به امکانات سخت افزاری و آزمایشگاهی برای امکان‌سنجی ) و ارسال مستندات درخواست خود را مبنی بر حذف درس (خارج کردن ثبت نام) برای امتحان جامع یا پژوهشی از طریق سامانه آموزش و تکمیل فرم "درخواست دانشجو از مدیریت تحصیلات تکمیلی" ارسال کنند.

این گونه درخواست‌ها باید با تایید و موافقت استاد راهنما و معاون تحصیلات تکمیلی دانشکده باشد. در صورت موافقت با درخواست، ثبت نام دانشجو در سایر دروس در نیمسال ۲-۹۸ در کارنامه باقی مانده و بنا به تشخیص مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه، دانشجو برای یک نیمسال از پرداخت شهریه های مصوب، مرتبط با تعویق در برگزاری امتحان جامع یا دفاع از پیشنهاد پژوهشی معاف خواهد شد.

مطابق مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه، اولویت با برگزاری جلسات دفاع از رساله های دکتری بصورت حضوری و موکول نمودن آن به بعد از رفع نگرانی از شیوع بیماری کرونا است. جلسات دفاع از رساله های دکترا فقط به تشخیص شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده و در صورت عدم امکان تعویق در برگزاری جلسه دفاع به دلیل شرایط خاص دانشجو، می توانند بصورت غیر حضوری برگزار شوند. این مصوبه شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه در صورت ادامه نگرانی از شیوع بیماری کرونا تا ابتدای تیرماه، مجددا توسط این شورا مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

برای دانشجویانی که رساله دکترای آنها جنبه تجربی و آزمایشگاهی نداشته یا دانشجو بخش تجربی و آزمایشگاهی خود را قبلا به پایان رسانده و سنوات تحصیلی مجاز آنها به پایان رسیده باشد (سنوات مجاز تحصیل در دوره دکتری ۱۰ نیمسال است)، چنانچه به هر دلیلی تا کنون موفق به ثبت نام در نیمسال ۲-۹۸ نشده اند و تاکنون درخواست خود مبنی به ثبت نام با تاخیر را برای این مدیریت ارسال نکرده‌اند، لازم است با ارائه گزارش پیشرفت سالیانه به اعضای کمیته ممتحنین (بصورت مجازی) نسبت به ارسال درخواست ثبت نام با تاخیر در نیمسال جاری بهمراه مستندات مربوطه از طریق سامانه آموزش (مطابق اطلاعیه مورخ ۱۸ اسفند ۹۸) اقدام کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha