۳۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۹
کد خبرنگار: 808
کد خبر: 83756614
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اما و اگرهای غول اقتصادی اروپا برای عبور از بحران مالی کرونا

تهران– ایرنا– وزیر دارایی آلمان گفت: کشورش در صورتی می‌تواند تاثیر منفی مالی بحران ویروس کرونا را بدون فراتر رفتن از سقف تصویب شده بدهی مدیریت کند که وضع اقتصاد در نیمه دوم سال جاری (۲۰۲۰) بهبود یافته و به روال عادی بازگردد.

به گزارش خبرگزاری رویترز از فرانکفورت، اولاف شولتز در گفت‌وگویی که روز یکشنبه در روزنامه "ولت ام سونتاگ" منتشر شد، درباره اینکه آیا مبلغ ۱۵۶ میلیارد یورو، سقف تازه بدهی‌های دولت خواهد بود، افزود: اگر بتوانیم سمت و سوی حرکت منحنی اقتصادی را دوباره در نیمه دوم سال جاری (۲۰۲۰) صعودی کنیم، این رقم می‌تواند درست باشد.

مجلس آلمان در ۲۵ مارس (۶ فروردین ماه) برای مبارزه با بحران، با تصویب متمم بودجه به مبلغ ۱۵۶ میلیارد یورو (معادل ۱۶۹ میلیارد و ۶۷۰ میلیون دلار)، ۱۰۰ میلیارد یورو برای تاسیس یک صندوق ثبات اقتصادی که می تواند به طور مستقیم سهام شرکت ها را در اختیار بگیرد و همچنین با در نظر گرفتن ۱۰۰ میلیارد یورو اعتبار برای بانک دولتی توسعه کی اف دبلیو، سقف پیش‌بینی شده برای بدهی دولت را تعلیق کرد.

هدف اصلی این تدابیر، تامین بودجه مراقبت های درمانی و بهداشتی و کمک به شرکت ها بود.

شولتز افزود: هدف، تامین منبع و بازپرداخت هزینه های اضافی در یک دوره درازمدت بدون وادار شدن به صرفه جویی های اساسی در جای دیگر است.

وزیر دارایی آلمان همچنین با ستایش از سامانه رفاه و تامین اجتماعی کشورش که حمایت سطح بالای دولتی را امکانپذیر می سازد، یادآور شد، این امر به معنی احتمال دریافت مالیات بالاتر پس از گذر از بحران از کسانی است که درآمدهای بیشتر دارند. اما این دریافت مالیات بیشتر باید عادلانه و منصفانه و با درنظر گرفتن حمایت از گروه های با درآمد پایین تر باشد.

بسته دولت همچنین شامل صندوق ثبات به ارزش ۴۰۰ میلیارد یورو با هدف ضمانت وام و بازپرداخت بدهی های شرکت های در معرض خطر ورشکستگی است که مجموع مبلغ این بسته را به بیش از ۷۵۰ میلیارد یورو می رساند.

شولتز گفت: با پایان اجرای سیاست کنونی که براساس آن کسب و کارها، شرکت ها و کارخانه ها تعطیل و مردم در خانه ها مانده اند، در صورت لزوم محرک های اقتصادی ارایه خواهد کرد.

وی افزود: ما باید همچنان توجه خود را به بروزسازی کشور از طریق کاهش انتشار گازکربنیک، گسترش حمل و نقل برقی و یا دیجیتالی سازی معطوف کنیم.

طبق آخرین آمارهای رسمی، در آلمان تا ظهر امروز(یکشنبه ۳۱ فروردین)، ۱۴۳ هزار و ۷۲۰ نفر به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده‌اند که از این تعداد ۸۵ هزار و ۴۰۰ نفر بهبود یافته و چهار هزار و ۵۳۸ نفر جان باخته‌اند.

براساس گزارش روز یکشنبه خبرگزاری رویترز، کلاوس رگلینگ (Klaus Regling) مدیرعامل «سازوکار ثبات اروپا» در اتحادیه اروپا گفته، پس از پایان شیوع جهانی ویروس کرونا، علاوه بر بسته کمک‌های اضطراری ۵۴۰ میلیارد یورویی که اخیر مورد توافق سران اروپا قرار گرفت، ۵۰۰ میلیارد یورو دیگر برای بهبود اوضاع اقتصادی کشورهای عضو لازم است.
رگلینگ در مصاحبه با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا که امروز منتشر شد، افزود: کمیسیون اروپا و بودجه این نهاد، آسان‌ترین مسیر برای سازمان دادن به چنین کمک‌هایی است. برای مرحله دوم (بهبود اوضاع اقتصادی) به تامین دستکم ۵۰۰ میلیارد یورو دیگر از نهادهای اروپایی نیاز داریم.

۲۰۲۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =