ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی گلستان ۱۰۰ هزار تن بیشتر می‌شود

گرگان - ایرنا - معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که امسال در راستای تحقق جهش تولید و با هدف جلوگیری از خام‌فروشی و افزایش درآمد اقتصادی بهره‌برداران، ۱۰۰ هزار تن به ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی استان افزوده می‌شود.

آمنه جمشیدی رودباری روز یکشنبه به خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: صنایع تبدیلی، بخش مغفول مانده کشاورزی گلستان است که توجه بیش از گذشته در حوزه سرمایه گذاری آن می تواند نقش به سزایی در رونق اقتصادی استان داشته باشد.

وی تاکید کرد: نامگذاری امسال به عنوان جهش تولید فرصت مغتنمی برای سازمان جهادکشاورزی استان است تا با رفع موانع، موجب شتاب در سرمایه گذاری صنایع تبدیلی شود.

به گفته وی تولیدات سالانه کشاورزی استان در بخش دام، زراعت، باغبانی، شیلات و آبزیان و جنگل و مرتع به پنج میلیون و ۱۵۰ هزار تن رسید که این میزان تولید حاصل فعالیت ۲۱۴ هزار خانوار بهره بردار در بخش های کشاورزی است.

طبق گزارش سازمان جهادکشاورزی گلستان، ۳۲۶ واحد دارای پروانه بهره‌برداری در حوزه صنایع غذایی و تبدیلی در بخش کشاورزی استان با ظرفیت اسمی جذب سه میلیون و ۴۰۰ هزار تن ماده خام برای فرآوری مشغول فعالیت است.

سرپرست صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهادکشاورزی گلستان نیز اعلام کرد: پارسال ۴۲ جواز تاسیس در زمینه فرآوری محصولات کشاورزی استان صادر شد که با بهره برداری از این پروژه ها، قابلیت جذب و فراوری ۲۳۰ هزار تن مواد خام کشاورزی فراهم خواهد شد.

علی گیلکی افزود: برای تکمیل و بهره‌برداری از این واحدها، سه هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌ لازم است که حمایت از آنها با ارایه تسهیلات کم بهره می تواند ضمن رونق اقتصادی منطقه، زمینه اشتغال پایدار ۷۰۸ نفر را فراهم کند.

اکنون گلستان که اقتصاد آن بر پایه کشاورزی استوار است، در تولید ۱۵ نوع محصول از جمله سویا، خاویار، دانه روغنی کلزا، گندم، گوشت مرغ، جو، آفتابگردان، پنیه، توتون، پیله تر ابریشم، برنج، هلو، آلو، خرمالو و زیتون رتبه های اول تا ششم کشور را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =