تمهیدات وزارت علوم برای کاهش مشکلات احتمالی دانشجویان در ترم جاری

تهران- ایرنا- رییس کارگروه آموزش‌های الکترونیکی وزارت علوم،‌ تحقیقات و فناوری، از درنظرگرفتن تمهیداتی از سوی این وزارتخانه برای کاهش مشکلات احتمالی دانشجویان در نیمسال تحصیلی جاری خبر داد.

علی اکبر صفوی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا اظهار داشت: چندین دستورالعمل از سوی معاونت آموزشی وزارت به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در خصوص نحوه مدیریت آموزش‌های الکترونیکی و به پایان رساندن ترم تحصیلی جاری همچنین حل مشکلات آموزشی دانشجویان مطرح شده است.

وی افزود: در این توصیه‌ها تاکید شد که به دلیل لزوم تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهرماه ۹۹ و لزوم دانش‌آموختگی برخی دانشجویان شاغل به تحصیل در نیمسال تحصیلی جاری، الزام به اتمام این نیمسال امری محرز و قطعی است.

رییس کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم تاکید کرد: بر اساس این توصیه ها دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی باید مبنای به پایان بردن نیمسال جاری را اتکای حداکثری بر آموزش های الکترونیکی قرار دهند.

عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز با اشاره به دیگر تسهیلات و توصیه های وزارت علوم برای ترم جاری، گفت: وزارت علوم به دانشگاه ها توصیه کرده است به منظور ارائه سرفصل ها، برگزاری همه جلسات دروس نظری به صورت غیرحضوری و با شیوه الکترونیکی باشد. 
صوفی اظهار داشت: با تشخیص معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه، ترکیبی از جلسات حضوری و غیرحضوری نیز مجاز اعلام شد و در صورت ضرورت، برگزاری کلاس ها به صورت فشرده به شرط حفظ ۱۶ جلسه کلاس برگزار می شود که در شورای آموزش هر دانشگاه قابل بررسی و تصویب است.

صفوی خاطرنشان کرد: در مواردی که به هر دلیل برگزاری جلسات و اتمام یک تا چند درس در نیمسال جاری امکانپذیر نباشد، برگزاری کلاس ها تا تکمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تایید گروه آموزشی، اضافه بر سقف واحدهای هر ترم به نیمسال بعدی قابل انتقال است. 
وی ادامه داد: برگزاری کلاس ها در تابستانی برای ارائه دروس کارگاهی و آزمایشگاهی، دروس ناتمام یا دروس حذف شده نیمسال جاری مجاز است.

وی درباره افزایش یک نیمسال به سقف سنوات دانشجویان اظهار داشت: در صورت لزوم و با تشخیص معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی، افزایش یک نیمسال به سقف سنوات دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا نداشتن امکان برخورداری از کلاس های حضوری یا غیرحضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مجاز مواجه شده اند، بلامانع است.

رییس کارگروه آموزش های الکترونیکی وزارت علوم درباره غیبت مجاز دانشجویان در کلاس های الکترونیکی، تاکید کرد: در نامه های ارسالی وزارت علوم تاکید شده که در مورد تعداد غیبت مجاز دانشجو در کلاس های دروس الکترونیکی برخط یا کلاس های حضوری در شورای آموزشی دانشگاه تصمیم گیری شود تا غیبت بیش از حد مجاز کنونی در مقررات تحصیلی، برای جلسات حضوری یا الکترونیکی موجب حذف درس و جلوگیری از شرکت دانشجو در جلسه امتحان پایان دوره نشود.

صفوی همچنین از ۲ برابر شدن سقف دروس معرفی به استاد خبر داد و افزود: در صورتی که محدودیت های زمانی و مکانی حاکم بر نیمسال جاری فراغت از تحصیل، دانشجویانی را با تاخیر مواجه سازد، به جبران فرصت از دست رفته، امکان برخورداری از دروس معرفی به استاد تا ۲ برابر قابل افزایش است.

عضو هیأت علمی دانشگاه شیراز درباره ادامه برگزاری دروس عملی در ترم تحصیلی آینده، گفت: با تشخیص معاون آموزشی، جلسات دروس عملی می تواند به صورت فشرده برگزار شود همچنین برای دروس عملی، دانشگاه می تواند با اختیار خود، کلاس ها را در تابستان یا نیمسال اول ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برگزار کند، نمره به نیمسال جاری انتقال یابد و ثبت شود.

به گفته وی، مهمانی دانشجویان به دانشگاه های محل زندگی خانواده آنان، به جز درخواست مهمانی به دانشگاه های مستقر در شهر تهران و در بازه زمانی که دانشگاه ها تعیین خواهند کرد و اطلاع رسانی می کنند، مجاز است. همچنین در صورت تایید درخواست دانشجو توسط دانشگاه مبدأ، دانشگاه مقصد در حد مقدورات با درخواست ها موافقت کند.

به گزارش ایرنا، همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی تعطیل شدند و کلاس های درس به صورت الکترونیکی در حال برگزاری است؛ هرگونه تصمیم گیری در خصوص زمان بازگشایی مجدد دانشگاه ها در اختیار ستاد ملی مقابله با کرونا قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha