دورهمی‌های شبانه عامل آتش‌سوزی جنگل چهارروستایی گناوه است

گناوه - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه گفت: باتوجه به وقوع سه فقره آتش سوزی روزهای اخیر در جنگل روستای چهارروستایی بخش ریگ این شهرستان، چاله‌های آتش ناشی از دورهمی‌ها و شب نشینی‌های جوانان در چادر از قوی‌ترین احتمال‌های این حوادث است.

محمود حسنی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: جنگل‌های  چهارروستایی اسیر آتش سوزی‌های سریالی شده که درصورت تداوم گندمزارهای کشاورزان تا آستانه نابودی به پیش خواهند رفت.

وی گفت: تاکنون به وسعت حدود ۱۱ هکتار آتش سوزی در این منطقه بوقوع پیوسته و پیامد آن سوختن و ازبین رفتن  ۳۰ اصله درخت و درختچه و آسیب دیدن  ۱۵۵ اصله دیگر است.

حسنی  اظهارداشت:  حدود هشت هکتار از جنگل‌ها و مراتع این منطقه بتازگی دچار آتش سوزی شد که باحضور بموقع نیروهای آتش نشانی چهارروستایی و بندرریگ، یگان حفاظت این اداره و دوستداران محیط زیست و دهیاری و شورای آن روستا مهار شد.

وی گفت: در این آتش سوزی حدود  ٢٠  اصله درخت از نوع کهور، آکاسیا، ویکتوریا سوخت و درصورت تداوم علاوه بر خسارت به محیط زیست، گندمزارهای کشاورزان روستا نابود خواهند شد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری گناوه افزود: جنگل چهارروستایی با پذیرش میهمانان  از شهرهای همجوار، شهرت استانی یافته و سرمایه عظیمی است که آتش‌سوزی‌های صورت گرفته در آن سهو یا عمد پذیرفتنی نیست و اگر حضور سریع نیروهای اطفای حریق نبود فاجعه رخ می‌داد.

وی بیان کرد:  باتوجه به وجود  بیش از سه هزار هکتار جنگل دست کاشت در شهرستان گناوه که عمده آن در مناطق پوزگاه، چهارروستایی، مال محمود و کدایی به طور پیوسته است،  در صورت آتش سوزی مهار آن به صورت سنتی امکان پذیر نیست.

حسنی گفت: برای مهار آتش سوزی جنگل‌های دست کاشت و طرح‌های جنگل‌کاری به یک دستگاه ماشین آتش نشانی، ایجاد آتش بر و هرس درختان نیاز است که تامین اعتبار آن لازم است.

روستای چهارروستایی از توابع بخش ریگ شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر واقع است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha