پروژه جمع‌آوری پلاسمای مورد نیاز درمان کرونایی‌ها آغاز شد

تهران - ایرنا - مدیرعامل سازمان انتقال خون از بهبود یافتگان کووید ۱۹ خواست با حضور در مراکز جامع اهدای پلاسما، در پروژه جمع‌آوری و ذخیره پلاسما با هدف تامین نیازهای درمانی بیماران کرونا شرکت کنند.

 پیمان عشقی روز یکشنبه از آغاز پروژه جمع آوری و ذخیره سازی پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ در ۱۴ استان کشور خبر داد و گفت: این پروژه به صورت هماهنگ از اول اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

به گزارش سازمان انتقال خون، وی افزود: مخاطبان این پروژه افرادی هستند که حداقل یک ماه از بهبودی کامل آنان سپری شده و سازمان انتقال خون ایران به عنوان تنها متولی قانونی تامین فرآورده‌های خون مورد نیاز بیماران وظیفه دارد با تمام توان به بیماران نیازمند یاری برساند و فرآورده‌های مورد نیاز آنان را پیش بینی و تأمین کند.

عشقی اظهار داشت: ستاد علمی انتقال خون کشور با تشکیل جلسات متعدد به این نتیجه دست یافته که می‌تواند با اجرای این طرح عملیاتی نیازهای آینده کشور در خصوص کمک به بیماران مبتلا شده به این ویروس را تامین کند و  امیدواریم بیماران بهبود یافته از ویروس کرونا به شکرانه‌ بازیابی سلامتی خود با سازمان انتقال خون که همواره مورد اعتماد مردم بوده است همراه شوند.

وی تاکید کرد: پلاسما بخش زردابه خون است که ۵۵ درصد خون را تشکیل می‌دهد و اهدای آن امری معمول و شناخته شده در جهان است و هیچگونه تاثیری در افت میزان خون اهداکنندگان نخواهد داشت.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با بیان اینکه شرکت در این پروژه کاملاً داوطلبانه است یادآور شد: داوطلبان اهدای پلاسما معاینه و مشاوره می‌شوند و پس از انجام برخی آزمایشات اولیه در صورت دارا بودن شرایط از آنان پلاسما دریافت می‌شود.

به گفته عشقی، گرچه هنوز کارآزمایی های بالینی ادامه دارد اما نتایج اولیه پلاسما درمانی بیماران در مراحل اولیه ابتلاء به ویروس کرونا در کشورهای مختلف و از جمله ایران موفقیت آمیز بوده و با توجه به مجوزهای مراجع معتبر بین المللی با احتمال بالا پیش بینی می‌شود که این فرآورده در دسترس که تأمین آن کم هزینه و بدون وابستگی به منابع خارجی مقدور است یکی از ارکان درمان بیماری کووید ۱۹ به ویژه در مراحل ابتدایی آن محسوب گردد.

وی درباره ضرورت سنجی ورود سازمان انتقال خون به این موضوع ادامه داد: به دلیل پاسخ مناسبی که از روش پلاسما درمانی در کشور دیده شده  و به دلیل افزایش درخواست‌های مردم، مراکز درمانی و دانشگاه‌های علوم پزشکی این سازمان آماده پاسخگویی و خدمت رسانی در چارچوب وظایف خود شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران، ابراز امیدواری کرد که کشور هرچه زودتر از شیوع این ویروس رهایی یابد و افزود: اگر به هر دلیلی با موج دوم بیماری روبه رو شدیم و یا این ویروس چند ماه دیگر نیز مهمان ناخوانده نظام سلامت باقی ماند با توجه به افت تدریجی پادزهر در خون بهبودیافتگان باید از اکنون جهت تأمین نیازهای درمانی مراکز پلاسمای کافی در اختیار داشته باشیم.

وی تصریح کرد: در ایران سالانه ۸۰۰ هزار واحد پلاسما در مراکز درمانی توزیع می‌شود و پیش بینی می‌شود که با اجرای این طرح در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار واحد پلاسمای بهبود یافتگان کووید ۱۹ به این آمار افزوده شود.

عشقی افزود: اگر کشور از این بیماری رهایی یابد و از پلاسماهای دریافتی در تزریق مستقیم به بیماران استفاده نشود می‌توان از این پلاسماها نیز مانند سایر پلاسماهای تولیدی و استحصالی در تولید سایر داروهای مورد نیاز کشور بهره گرفت و از این رو این پروژه هیچگونه اتلاف منابع مالی و انسانی در پی نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: اهداکنندگان در سنین ۱۸ تا ۶۰ سال که شرایط عمومی اهدای خون را دارند می‌توانند به مراکز انتقال خون در شهرستان‌های ارومیه، تبریز، زنجان، مشهد، شیراز، اصفهان، تهران، یزد، کرمانشاه، سمنان، گرگان، بابل (مازندران)، اهواز و کرج مراجعه کنند و همه مردان و زنانی که سابقه بارداری یا زایمان نداشته باشند در اولویت شرکت در این پروژه نوع دوستانه قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha