خسارت بیش از ۲۴۲ میلیارد ریالی سیل به کشاورزان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: سیل و بارندگی‌های فروردین امسال، ۲۴۲ میلیارد و ۷۵۱ میلیون ریال به بخش‌های مختلف کشاورزی استان خسارت وارد کرده است.

عبدالله یوسفی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: خسارت های سیل امسال در سه شهرستان بجنورد، مانه و سملقان و اسفراین گزارش شده که مربوط به دوم و بیست و سوم فروردین ماه بوده است.

وی افزود: میزان خسارت سیل در شهرستان مانه و سملقان ۲۲ میلیارد و ۷۴۵ میلیون ریال، بجنورد ۱۱۱ میلیارد و ۵۷۶ میلیون ریال و در اسفراین ۱۰۸ میلیارد و ۴۳۰ میلیون ریال به ثبت رسیده است.

یوسفی اظهار داشت: در سیل روز ۲۳ فروردین ماه امسال به ۹۲۰ هکتار کشتزار و ۴۸ هکتار باغ خراسان شمالی خسارت وارد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: همچنین سیل این روز به هشت واحد دامداری در روستاهای اسفراین خسارت زد و به ۶۹  رشته قنات و ۳۵ کیلومتر جاده بین مزارع این شهرستان آسیب رساند.

یوسفی اظهار داشت: در شهرستان بجنورد هم ۴۰۲ هکتار کشتزار دیم و ۶۱ هکتار کشتزار آبی گندم دچار خسارت شد و چهار هکتار پیاز، چهار هکتار کلزا،  سه هکتار باغ گردو، ۱۰ هکتار باغ بادام، ۱۰ هکتار باغ سیب و ۱۸۲ هکتار از تاکستان ها متحمل خسارت شد.

وی خاطرنشان کرد: در شهرستان بجنورد، سیل به ۴۷ واحد دامداری و ۱۱۵ کیلومتر جاده بین مزارع خسارت وارد کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی اظهار داشت: از کشاورزان انتظار می رود برای جبران بخشی از خسارات حوادث طبیعی، از مزایای صندوق بیمه کشاورزی استفاده کنند.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزار است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.  این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

سالانه بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی، باغی و دامی در خراسان شمالی تولید می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha