۳۱ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۳۴
کد خبرنگار: 933
کد خبر: 83756189
۱ نفر

برچسب‌ها

غافلگیری شهداد در سیلاب بهاری

کرمان - ایرنا - بارش های بهاری ۲ روز گذشته نعمت آسمانی را برای اغلب مناطق استان کرمان به همراه داشت، اما جاری شدن سیلاب در بخش شهداد و روستاهای پیرامون آن ضمن غافلگیر کردن مسئولان و مردم در حاشیه کویر، خسارت‌های قابل توجهی به زیرساخت‌ها و بخش های مختلف و اموال ساکنان این منطقه وارد کرد.

بخش شهداد و توابع آن در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری شمال شرق مرکز استان کرمان و در حاشیه بیابان لوت واقع شده است که  طبیعت بکر این منطقه از جاذبه های گردشگری استان محسوب می شود و مردم این ناحیه از استان با زندگی در حاشیه کویر خو گرفته اند.

هر چند منطقه کویری شهداد کمتر شاهد بارش ها و نزولات جوی است، اما در روزهای گذشته بارش های شدید در مناطق حاشیه کویر باعث جاری شدن رودخانه های فصلی و مسیل ها و وارد شدن سیلاب به مناطق مسکونی و زمین های کشاورزی افراد ساکن در بخش شهداد، اندوهجرد، گلباف و روستاهای همجوار آن شد.

به رغم پیش بینی ها و هشدارهای هواشناسی در رابطه با  آبگرفتگی معابر، جاری شدن رواناب، سیلابی شدن مسیل ها و رودخانه‌های فصلی در مناطق مختلف استان کرمان، آب‌هایی که از ارتفاعات سیرچ و کوهپایه سرازیر می‌شوند، به مناطق جهر و شهداد ورود پیدا می‌کنند و در پی بارش‌ها، آب به سمت تکاب های جنوبی و روستاهای امیرآباد و شفیع آباد سرازیر و وارد مزارع و منازل روستایی این منطقه شده است.  

وضعیت در مناطق سیلابی شهداد ثابت است

بخشدار شهداد با اشاره به بارش های شامگاه پنجشنبه ۲۸ فروردین ماه در منطقه گفت: از ساعات ابتدایی روز جمعه ۲۹ فروردین منطقه دچار سیلاب شد که تمامی امکانات دستگاه ها و افراد محلی برای مهار سیلاب  بسیج شدند که خوشبختانه همین تلاش‌های جهادی از خسارات بیشتر خودداری کرد.

محمد حسین یزدانپناه افزود: در جریان جاری شدن سیلاب خسارت جانی نداشتیم و عمده خسارات به زیرساخت های منطقه از قبیل جاده، شبکه های برق و آب آشامیدنی، باغات و زمین های کشاورزی و منازل مسکونی بوده است.

وی با بیان اینکه ۲ روستای امیر آباد و جهر کانون وقوع سیلاب بودند تصریح کرد هم اکنون وضعیت در این مناطق ثابت شده است و آب و برق منطقه که با ژنراتور دیزل تامین می شد از عصر امروز به شبکه سراسری وصل می شود و گروه های جهادی و  هلال احمر  در حال تخلیه گل و لای از منازل و اماکن هستند.

بخشدار شهداد تاکید کرد: شبکه مخابرات و تلفن همراه در مناطق درگیر سیلاب وصل  می باشد و مسیرهای اصلی باز و تنها مسیر خاکی جهر به پشتوییه در دست تسطیح و بازسازی است.

وی بیان کرد: در روستای جهر ۱۰۰ چادر و در روستای امیر آباد ۳۰ چادر برای اسکان موقت مردم برپا شده و مواد غذایی و اقلام مورد نیاز توسط هلال احمر و خیرین میان مردم توزیع شده است.

یزدانپناه با اشاره به وارد شدن سیلاب به باغات و زمین های کشاورزی در برخی مناطق روستایی و شهری اظهار داشت: کارشناسان استانداری و کشاورزی در حال بازدید از منطقه و برآورد خسارت های وارده هستند.

وی ادامه داد: بازسازی قنات ها توسط خود مردم و نظارت کارشناسان جهاد و کشاورزی انجام می شود و شبکه آب رسانی روستای جهر که به دچار خسارات جدی شده بود به طور کامل بازسازی خواهد شد.

۱۸ میلیارد تومان برآورد خسارت به سیل به کشاورزی شهداد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: به دستور استاندار کرمان نیروهای امدادی از ساعت یک بامداد جمعه برغم بارش باران در مناطق شهداد و گلباف  حضور یافتند و به علت تخریب زیرساخت های جاده ای و باتلاقی شدن اطراف روستاهای محاصره در سیلاب که تردد را دچار اختلال کرده بود از طریق خودروهای کمک دار و سنگین و هوایی اقدام به تامین نیازهای اولیه ساکنان روستاهای در محاصره سیل از جمله آب، غذا، پتو و چادر کردند.

مجید سعیدی افزود: بیشترین خسارت سیل در این شهرستان به بخش شهداد وارد شده و بر اساس برآورد اولیه تا این لحظه سیل به بخش کشاورزی شهداد ۱۸میلیارد تومان خسارت وارد کرده است. جبران خسارت‌های زیرساختی مناطق سیل‌زده در بخش‌های شهداد و گلباف و دیگر نقاط این استان با سرعت در حال انجام است.

وی تصریح کرد: عمده خسارات سیل اخیر در شهداد و مناطق مجاور به باغ ها، مزارع، نخلستان ها، دام، چاه، قنوات، تاسیسات و شبکه انتقال آب،  راه‌های روستایی، خطوط انتقال و شبکه توزیع آب و برق، فیبر نوری و منازل مسکونی بود که کارشناسان مربوطه درحال برآورد میزان خسارت هستند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان بیان کرد:سیل به ۸۰۰هکتار از مزارع و باغات بخش شهداد بین ۲۰ تا ۸۰ درصد خسارت وارد کرد و ۲۲رشته قنات بین ۴۰ تا ۱۰۰درصد در روستاهای متاثر از سیل شهداد تخریب شده است.

۸۷ نفر در جریان سیل شهداد آسیب دیدند

مدیرکل هلال احمر استان کرمان گفت: امدادرسانی پس از باران‌های شدید و سیلابی ازبامداد جمعه در منطقه گلباف و شهداد از توابع شهرستان کرمان آغاز شده است و تاکنوت ادامه دارد و هم اینک نیروهای هلال احمر د رمنطقه مشغول به خدمات رسانی هستند.

رضا فلاح افزود:۴۵ نیروی امدادی در قالب ۱۱ تیم در مناطق حادثه دیده اعزام شدند و تاکنون بسته‌های غذایی، پتو، موکت، نان، کنسروجات و چادر در بین ۱۰ روستا و مرکز شهر در بین خانوارهای آسیب دیده از سیل در مناطق مذکور توزیع شده است.   

وی تصریح کرد: همچنین تعداد ۱۱۰ تخته چادر، ۴۰۰ پتو، ۲۳۰ بسته مواد غذایی و ۲۱۰ تخته موکت را بین سیل‌زدگان شهرستان کرمان توزیع کردیم.

مدیرکل هلال احمر استان کرمان بیان کرد: نیروهای امدادی جمعیت هلال احمر به ۸۷ نفر آسیب دیده از سیل در شهرهای راین، ماهان، گلباف و شهداد امدادرسانی کردند.  

وی ادامه داد: در کنار اقدامات توزیع اقلام غذایی، زیستی و اسکان اضطراری تخلیه آب منازل و انتقال مردم به مناطق امن با همکاری گروه های جهادی و سایر دستگاه ها انجام شده است.

تمامی محورهای تردد در شهداد باز است

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان گفت: راه ها و مسیرهای ۱۷روستایی که در منطقه شهداد و روستاهای مجاور بر اثر سیل راه ارتباطی شان قطع شده بود، بازسازی و بازگشایی شده است و مشکلت عبور و مرور در جریان است.

احسان عراقی‌زاده افزود: در پی بارندگی‌های روزهای گذشته در شمال استان کرمان بسیاری از راه‌های روستایی بخش گلباف و شهداد از توابع شهرستان کرمان دچار خسارت شده اند.

وی تصریح کرد:  برآورد اولیه ما این است که حدود ۸ میلیارد تومان جاری شدن این سیلاب به راه‌های و ابنیه فنی شمال استان خسارت وارد کرده اما میزان دقیق خسارت در دست بررسی است.

معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمان تاکید کرد: حجم سیلاب نسبتا قابل توجه بوده است و برای ایمن سازی راه های منطقه اقدامات اساسی انجام خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha