تاکید استاندار بر تدوین نهایی طرح سازگاری با کم‌آبی سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان با تاکید بر تدوین نهایی طرح سازگاری با کم آبی استان گفت: این طرح که از سال ۹۶ مطالعات کارشناسی آن آغاز شده تا پایان اردیبهشت سالجاری با حضور مسوولان استانی و کشوری در وزارت نیرو نهایی خواهد شد.

 احمدعلی موهبتی روز شنبه در نشست با اعضای کارگروه سازگاری با کم آبی سیستان و بلوچستان اظهارداشت: تاکنون چندین نشست کارشناسی و تخصصی استانی و کشوری به منظور هماهنگی، انسجام و پیگیری اجرای قوانین و مقررات موثر در تحقق و سازگاری با کم آبی و تعادل منابع و مصارف آب در استان تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه هم‌اینک حدود ۹۰ درصد آب در مصارف کشاورزی سیستان و بلوچستان مورد استفاده قرار می گیرد، بر استفاده بهینه از منابع آبی و تغییر الگوی کشت در استان تاکید کرد.

استاندار سیستان و بلوچستان گفت: البته وضعیت کنونی استان از نظر منابع  آبی بسیار امیدوار کننده است اما ضرورت دارد؛ این طرح بر اساس طرح جامع آب تهیه شود چرا که در طرح جامع؛ شاخص هایی از جمله جمعیت، نیازها، مشکلات و موانع و ظرفیت های آینده منطقه نیز دیده شده است.

وی خاطرنشان کرد: منظور از مصرف بهینه آب؛ پایین آوردن میزان مصرف نیست بلکه بایستی منابع آبی با برنامه و درست مصرف شود بنابراین بایستی تصمیماتی بگیریم که قابلیت اجرایی داشته باشد.

موهبتی ادامه داد: با اجرایی شدن طرح سازگاری با کم آبی در سیستان و بلوچستان می توانیم به جای حفر چاه و عملیات برداشت آب، با به کارگیری شیوه ها و طرح های آبخیزداری، بدون برداشت آب از منابع زیرزمینی کشاورزی، دامداری و مرتع داری ما شکل بگیرد.

وی با تاکید بر استفاده از نظرات کارشناسی همه دستگاه‌های عضو کارگروه به مزیت ها و ظرفیت‌های استان در سند آمایش سرزمین اشاره کرد و گفت: در تدوین طرح سازگاری با کم آبی به سند آمایش سرزمین و میزان آب مصرفی بخش‌های صنعت و خدمات هم توجه شود.

 رییس شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان تصریح کرد: تامین منابع مالی مورد نیاز طرح و تخصیص لازم در اولین فرصت انجام خواهد شد تا طرح معطل نماند.

وی تاکید کرد: در تدوین طرح سازگاری با کم آبی، آینده‌نگری ضرورت دارد و با اصل قراردادن مدیریت منابع آبی، نباید هیچ یک از موارد مطرح شده مغفول بماند.

 در ابتدای این نشست، جزئیات طرح سازگاری با کم آبی سیستان و بلوچستان مورد بحث و بررسی اعضای حاضر در جلسه قرار گرفت و نقطه نظرات و راهکارهای کارشناسی لازم ارائه شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =