برنامه‌ای برای تئاتر بعد از کرونا وجود ندارد

تهران- ایرنا- رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران گفت: هیچ برنامه‌ای برای سالن‌ها و گروه‌های نمایشی پس از گذر از بحران کرونا نداریم.

شاهین چگینی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هفته گذشته جلسه ای با قادر آشنا مدیرکل جدید هنرهای نمایشی برگزار و در آن ضمن معارفه، مسائل و مشکلات تماشاخانه دارها مطرح شد.

وی افزود: در خصوص آسیب هایی که سالن های خصوصی و صاحبان آن در مدت تعطیلی تئاتر به دلیل شیوع گسترده ویروس کرونا با آن مواجه شدند صحبت هایی صورت گرفت و اینکه به علت شرایط فعلی تماشاخانه دارها نیازمند کمک و حمایت های مالی و معنوی دولت به واسطه مرکز هنرهای نمایشی هستند.

به گفته وی، آشنا قول مساعد برای پیگیری رفع مشکلات از سوی دولت به واسطه این نهاد داده است و همانطور که در جلسات هیات دولت نام تئاتر مشخصا ذکر شده، بودجه ای نیز برای این عرصه در شرف تصویب خواهد بود.

مدیر تماشاخانه استاد جمشید مشایخی خاطرنشان کرد: مدیرکل هنرهای نمایشی قول تخصیص بودجه برای تماشاخانه های خصوصی را به حد توان دولت و این مرکز دادند و پیش از این نیز شهرام کرمی مدیرکل سابق هنرهای نمایشی پرداخت حداقل اجاره سالن را در شورای مقابله با کرونا به تصویب رسانده بودند که زمان پرداخت آن به تامین بودجه بستگی دارد.

وی تصریح کرد: نامه هایی نیز برای سید محمدمجتبی حسینی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و محمد نهاوندیان معاون رئیس جمهور ارسال کرده ایم تا در این زمینه پیگیری ها انجام شود و تاکنون نیز هر آنچه در توان داشتیم برای رسیدگی به وضعیت تئاتر انجام داده ایم.

چگینی تاکید کرد: در انجمن صنفی تماشاخانه های خصوصی ایران ستاد پنج نفره ای تشکیل دادیم تا از طرف این صنف به پیگیری مطالبات سالن دارهای خصوصی در وضعیت تعطیلی برای شیوع کرونا بپردازد همچنین کارگروه حقوقی برای رسیدگی به وضعیت حقوقی در این بحران تعیین شده است.

وی افزود: کارگروه تئاتر آنلاین نیز تشکیل شده است تا اگر در این وضعیت سالن هایی خواستار باشند و توانایی اجرای گروه های نمایشی در این وضعیت وجود داشته باشد برای اجرای آنلاین تمهیداتی را پیش بینی کنیم و با فراهم کردن مقدمات فضای اجرا تامین شود.

رئیس انجمن صنفی تماشاخانه‌های خصوصی ایران خاطرنشان کرد: زمان بازگشایی مجدد تماشاخانه ها و آغاز اجرای نمایش ها مشخص نیست و چشم اندازی برای آن وجود ندارد به همین دلیل برنامه هایی کوتاه مدت برای وضعیت فعلی انجام شده است که هنوز به مرحله اجرا نرسیده اند.

وی اظهار داشت: به دلیل مشخص نبودن زمان آغاز حیات دوباره تئاتر هیچ تمهید و پیش بینی برای بعد از گذر از این بحران انجام نشده است زیرا به دلیل ابهام موجود برنامه ریزی درستی وجود نخواهد داشت.

چگینی تاکید کرد: بعد از بازگشایی مجدد تماشاخانه ها می توانیم با گروه های نمایشی در خصوص تعهدات اجرایی گذشته به توافق برسیم و بعد به انعقاد قرارداد با نمایش های جدید برسیم تا آن زمان جز صبر کردن راه و چاره دیگری نخواهیم داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =