تنگدستان را در رمضان کرونایی فراموش نکنیم

گچساران - ایرنا - ماه رمضان در پیش است و مومنان به تدریج خود را برای ورود به بهار قرآن آماده می کنند اما امسال انتشار ویروس کرونا در کشور و به ویژه مناطق کمتر توسعه یافته مانند استان کهگیلویه و بویراحمد و بیکار شدن هزاران نفر از هموطنان ضرورت کمک به تنگدستان را بیشتر کرده است.

قربانی شدن بیش از پنج هزار نفر از هموطنان و ابتلای ۸۰ هزار نفر به ویروس کرونا اگرچه تلخ ترین آثار مخرب این بیماری در کشور بوده اما این همه ماجرا نیست و حالا تعطیلی صنعت گردشگری،ماندن هزاران تن محصول کشاورزی بر روی دست بهره برداران، تعطیلی برخی کارخانه ها و خانه نشینی هزاران کسب و کار در بخش های صنایع دستی و اصناف از پیامدهای دیگر انتشار ویروس کرونا در کشور و به ویژه کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

از جمعیت ۷۲۳ هزار نفری این استان ۴۵ هزار و ۱۲۶ خانوار با جمعیتی افزون بر ۱۱۰ هزار نفر زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستندکه این آمار حکایت از گستره اقشار آسیب پذیر و لزوم توجه بیشتر است.

و حالا افزون بر فقر ریشه ای برخی خانوارها تنها در بخش های کشاورزی و گردشگری ۶۰۰میلیارد ریال به بهره برداران کهگیلویه و بویراحمدی بر اثر ویروس کرونا خسارت وارد شده است.

دولت با برنامه ریزی برای پرداخت کمک های بلاعوض ۲ تا ۶ میلیون ریالی و تسهیلات قرض الحسنه بانکی و دستگاه های اجرایی متولی نیز گام هایی برای کمک به مردم اقشارپدیر در این روزهای سخت برداشته اند اما با توجه سنت نوعدوستی و دستگیری از نیازمندان در ماه رمضان رسالت مومنان روزه دار می تواند تکمیل کننده این اقدامات باشد.

مردم کهگیلویه و بویراحمد که هر ساله با پخت غذاهای محلی چون رنگینک یا شیربرنج با عنوان خیرات مردگان به استقبال ماه رمضان می رفتند اما امسال با جایگزینی توزیع بسته های مواد غذایی خام به جای توزیع غذا تلاش می کنند ضمن توجه به توصیه های  بهداشتی از اجر اخروی آن برای رفتگانت خود سهیم شوند.

همان طور که مردم این خطه در مرحله نخست اقدام‌هایی از قبیل مشارکت در راه اندازی کارگاه‌های تولید ماسک، دستکش، ضدعفونی کردن معابر، مساجد، مراکز و فضاهای آموزشی و محله های مسکونی برای مهار بحران کرونا سهیم شدند به نظر می رسد کمک به معیشت اقشار آسیب پذیر نیاز چشم انتظار مشارکت های مردمی است.

تبلیغ برای مشارکت مردم در کمک به همنوعان

یک مبلغ دینی  کهگیلویه و بویراحمد گفت: مبلغان دینی افزون بر وظیفه ذاتی خود در انجام امور دینی و شرعی با وجود تعطیلی مساجد و مراکز دینی در بیماری ویروس کرونا در فضای مجازی برای انفاق و کمک به فقرا  تلاش بیشتری کنند.

حجت الاسلام سید نظیر تقی پوربا اشاره اینکه اموال نوعی امانت است و بحران کرونا آزمون دیگری است از مردم خواست نیازمندان را در رمضان کرونایی دریابند.

او بیان کرد: در سیره چهارده معصوم و آیات قرآن مصادیق زیادی برای کمک به نیازمندان وجود دارد که ماه رمضان فرصتی برای عمل به آنهاست.

این مبلغ دینی با یادآوری طرح کمک های مومنانه برای جمع آوری کمک های مردمی گفت: با توجه به انتشار ویروس کرونا و بیکار شدن فعالان بسیاری از کسب و کارها مومنان خداجو می توانند برای کمک به هموطنان خود در این ماه معنوی سهیم شوند.

این مبلغ دینی  ابراز داشت:کمک مومنانه به معنای کمک افراد با توانایی مالی مانند کاسبان، بازاریان، کارمندان دولت به افرادی که کسب و کارهای آنان دچار خسارت شدن یااز کار بیکار شده اند.

تقی پور تاکید کرد: این طرح در پی پیام مقام معظم رهبری در نیمه شعبان آغاز شده است.

برنامه های سازمان اوقاف برای جذب کمک های مردمی

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال با توجه به انتشار ویروس کرونا طرح ضیافت همدلی در استان اجرای می شود تا در قالب آن از ظرفیت خیران، نیکوکاران، مساجد و بقاع متبرکه در شرایط شیوع کرونا بهره ببریم. 

قاسم مومن شاد اظهار داشت: سازمان اوقاف و امور خیریه به منظور لبیک به فرامین مقام معظم رهبری در راستای کمک به نیازمندان و اقشار آسیب پذیر ابلاغیه‌ ای را به عنوان «رزمایش ضیافت همدلی» ابلاغ کرده است.

وی اظهار داشت: هدف اصلی این رزمایش لبیک گفتن به فرامین مقام معظم رهبری در رابطه با کمک به نیازمندان با ترویج روحیه انفاق، بخشش، نوع ‌دوستی و مساوات بین زائرین و مجاوران بقاع متبرکه است.

مومنی شاد یادآور شد: کمک به محرومان و اقشار آسیب ‌پذیر، ترویج فرهنگ انفاق، نوع‌ دوستی، مساوات و صدقه و فراهم نمودن زمینه مشارکت عمومی در رسیدگی به محرومان و مستضعفان تبدیل بقاع متبرکه به قطب فرهنگی، تقویت بُعد اجتماعی خدمات بقاع متبرکه از جمله مهم ترین اهداف اجرای این ویژه‌ برنامه در ماه مبارک رمضان امسال است.

معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه کهگیلویه و بویراحمد گفت: در این رزمایش قرار است ۲ هزار بسته معیشتی در سطح استان بین نیازمندان توزیع شود.

وی گفت: ادارات اوقاف استان و مراکز افق امامزاده ها در سطح شهرستان‌ ها آماده دریافت کمک های نقدی و غیرنقدی مردم هستند.

تشکل های مردمی

دبیر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور رزمایش همدلی در این استان آغاز شد.

ستار هدایتخواه اظهار داشت:این رزمایش پس از سخنرانی اخیر رهبر معظم انقلاب و توصیه به برگزاری رزمایش همدلی برای کمک مؤمنانه دستگاه های اجرایی، مؤسسه های مردم نهاد، هیأت های مذهبی، گروه های جهادی و خیران تلاش برای جمع آوری کمک های مردمی و شناسایی نیازمندان در کشور و کهگیلویه و بویراحمد برنامه ریزی شده است.

هدایتخواه عنوان کرد: جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی استان اقدام به تشکیل یک ستاد با هماهنگی دفتر نماینده ولی فقیه در این استان، بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، آستان قدس رضوی، خیران، گروه های جهادی و هیأت های مذهبی برای ساماندهی بهتر امور و آغاز رزمایش همدلی در استان کرده است.

وی ابراز داشت: با توجه به روحیه ایثارگری مردم کهگیلویه و بویراحمد و اعلام آمادگی خیران داوطلب این استان و بر اساس رزمایش همدلی ۱۰ هزار بسته معیشتی تا قبل از ماه رمضان امسال تهیه و بین نیازمندان استان به ویژه افراد آسیب دیده مالی از بیماری کرونا توزیع می شود. 

وی بیان کرد: آن عده از خیران که قصد کمک به نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد در قالب رزمایش همدلی را دارند می توانند کمک های نقدی خود را به شماره کارت ۵۰۴۱۷۲۱۱۱۱۴۱۳۲۷۵ نزد بانک رسالت و به نام «سفیران مهربانی» اهدا کنند.

برنامه ریزی برای اطعام نیازمندان

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد گفت: همزمان با سراسر کشور طرح ملی مواسات و همدلی ویژه ماه رمضان به زودی در این استان اجرا می شود.

قباد مبشری اظهار داشت: هدف از اجرای این طرح ملی اطعام نیازمندان کشور و کهگیلویه و بویراحمد است.

وی افزود: اجرای این طرح ملی در کشور و کهگیلویه و بویراحمد بر اساس فرمان رهبر معظم انقلاب بوده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: سنت حسنه اطعام نیازمندان از زمان تأسیس کمیته امداد تاکنون (۱۴ اسفندماه ۱۳۵۷) یکی از رویکردهای مهم خدمات ‌رسانی در این نهاد است.

مبشری عنوان کرد: ستاد اجرایی اطعام نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد در قالب برنامه‌ های طرح ملی مواسات و همدلی ویژه ماه رمضان در کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد تشکیل شده است.

وی ابراز داشت: این ستاد در زمینه ترویج فرهنگ احسان و نیکوکاری، نشر سنت‌ حسنه اطعام نیازمندان و هدایت کمک ‌های مردمی، نیکوکاران و دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد به این قشر در ماه رمضان فعالیت می ‌کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) کهگیلویه و بویراحمد گفت: بر همین اساس به‌ زودی آشپزخانه‌ هایی با بهره گیری از ظرفیت‌ موکب های اربعین حسینی، هیأت‌ های مذهبی، مساجد، مراکز نیکوکاری، بسیج و گروه‌ های جهادی با رعایت موازین بهداشتی و نظارت مراجع ذیصلاح در یاسوج و مراکز شهرستان ‌های دارای شرایط این استان دایر می ‌شود.

مبشری اظهار داشت: در این آشپزخانه ‌ها نسبت به طبخ و توزیع غذای گرم بین نیازمندان کهگیلویه و بویراحمد در ماه رمضان امسال اقدام خواهد شد.

وی افزود: دعوت می شود که مردم، نیکوکاران و دستگاه های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد برای اجرای هر چه مطلوب تر این طرح و اطعام نیازمندان استان مشارکت کنند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha