برخی استانهای عراق درصدد کاهش محدودیت ناشی از شیوع کرونا هستند

بغداد - ایرنا - با گذشت یک ماه از مقررات شدید ممنوعیت تردد به منظور کنترل شیوع «ویروس کرونا» در عراق، دو استان «نینوا» (موصل) و «واسط» (کوت) در شمال و شرق این کشور درصدد کاهش محدودیتهای بهداشتی و امنیتی برآمده‌اند.

مقام های محلی نینوا و واسط (امروز) شنبه اعلام کردند که از فردا از شدت تدابیر امنیتی و بهداشتی به منظور کنترل شیوع ویروس کرونا در این دو استان می‌کاهند.

ستاد بحران استان نینوا در بیانیه‌ای اعلام کرد که تدابیر امنیتی و بهداشتی کاهش داده شده، شامل برداشته شدن مقررات منع تردد از ساعت ۶ صبح تا ۶ عصر است.

بر اساس این بیانیه، همه راه‌های این استان با استان‌های دیگر و خارج از عراق بسته باقی می‌ماند و حرکت خودروها در شهر به صورت شماره‌های زوج و فرد خواهد بود.

حمل و نقل مواد غذایی و نیازهای اساسی مردم از این تدابیر امنیتی و بهداشتی مستثنی شده است.

از سرگیری فعالیت ادارات دولتی به صورت ۲۵ درصد ظرفیت کارکنان خواهد بود و همه رستوران‌ها (به جز رستوران‌های خیابانی)، کافی شاپ‌ها، تالارها و مجالس ترحیم همچنان مشمول تدابیر شدید امنیتی در این استانها است.

این تدابیر همچنین بسته بودن مساجد و مکان‌های زیارتگاهی و عبادی را شامل می‌شود و تجمع بیش از ۱۰ نفر با رعایت توصیه‌های بهداشتی در استان ممنوع اعلام شده است.

در همین راستا، استاندار واسط نیز اعلام کرد که در مشورت با ستاد بحران استان، از سه شنبه آینده از شدت تدابیر امنیتی ویژه کنترل شیوع ویروس کرونا کاسته می‌شود.

«محمد جمیل المیاحی» در کنفرانسی خبری اضافه کرد که استان واسط از آغاز شروع بحران شیوع ویروس کرونا در عراق، ۳۲ مورد ابتلا را به ثبت رسانده که ۲۱ نفر همچنان در بیمارستان بستری هستند.

وی بیان کرد که با کاسته شدن از تدابیر امنیتی ویژه شیوع ویروس کرونا، رستوران‌ها، مساجد، عبادتگاه‌ها و زیارتگاه‌ها و نیز کافی شاپ‌ها همچنان بسته باقی خواهند ماند.

المیاحی اغلب موارد ابتلا در استان واسط را ناشی از حضور در مجالس ترحیم دانست و گفت که با کسانی که بخواهند مقررات منع تردد را نقض کنند، برخورد قانونی می‌شود.

براساس آخرین آمار ستاد مرکزی بحران در عراق، تاکنون یک هزار ۴۸۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور ثبت شده که ۸۱ مورد منجر به مرگ و ۹۰۶ مورد نیز بهبودی کامل یافته‌اند.

عراق دیروز (جمعه) شاهد نوعی جهش در تعداد مبتلایان به کرونا بود به نحوی که ۲۰ مورد ابتلای جدید در این کشور شناسایی شد.

در بصره در جنوب عراق نیز امروز اعلام شد که فقط در این استان ۱۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا شناسایی شده است.

نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در بغداد پیشتر با ابراز رضایت از موفقیت‌هایی که عراق در مهار ویروس کرونا داشته در عین حال از سهل‌انگاری در این قضیه تا مهار کامل بیماری هشدار داده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =