سینما چاره‌ای جز «آنلاین» شدن ندارد

تهران- ایرنا- شورایعالی تهیه کنندگان با توجه به شرایط پیش‌آمده و تعطیلی سینماها برای لزوم تداوم نمایش فیلم‌ها در «سینما آنلاین» اطلاعیه‌ای صادر کرد.

در متن این اطلاعیه آمده است: معتقدیم سینمای ایران در شرایطی که ویروس کرونا تحمیل کرده، چاره‌ای جز آنلاین شدن ندارد. این چرخش همزمان با نمایش در سالن‌های سینما به مسیر نمایش در فضای مجازی در قالب وی‌اودی، یک چرخش تمدنی است که پیش از این در کشورهای ‌پیشرفته به طور موفق تجربه شده و حالا با زیرساخت‌های اینترنتی موجود، امکان تحقق آن در کشورمان وجود دارد.

متولیان دولتی سینما، باید در این بزنگاه تاریخی، دوره‌ کرونایی را مغتنم دانسته و سینمای ایران را در این چالش جدید، از رکود به بالندگی و رونق اقتصادی برسانند. این یک توفیق اجباری است که پیش از این به دلیل نبود عزم جزم مسوولان، اعتماد به نفس دست‌اندرکاران و به خطر افتادن منافع گروهی اندک، امکان تحققش کم بود. اما حالا با به کار گرفتن قدرت تخریبی هرکولی به نام کرونا، می‌شود کاری کرد کارستان.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: نمایش فیلم سینمایی خروج آخرین ساخته‌ ابراهیم حاتمی‌کیا در «سینما آنلاین» بدون آن که هنوز رنگ سالن‌های سینما را دیده باشد، ثابت کرد کار «نشد» ندارد. فقط کافی است متولیان امور، فرصتی را فراهم کنند کل ظرفیت «وی او دی» (ویدئوی درخواستی) کشور به خدمت گرفته شود و از طرف دیگر جلوگیری از دانلود غیرقانونی بسیار جدی در دستور کار قرار گیرد، یا اگر امکان فنی آن فراهم نیست، از نظر اقتصادی ساز و کاری را تدارک ببینند که عملا استفاده از مال دزدی و قاچاق، برای سوءاستفاده کنندگان مقرون به صرفه نباشد.

در این میان کم کاری سازمان صدا و سیما در تبلیغ «سینما آنلاین» غیر قابل اغماض است. واضح است این سازمان نباید این نوع نمایش را رقیب خود بداند، بلکه باید چون گذشته با همراهی و مساعدت خود از طریق تبلیغات گسترده، به ایجاد فرهنگ فیلم دیدن قانونی، مردم را در گذر به این دوره‌ جدید تمدنی، مشایعت کند.

در چنین حالتی، شورای عالی تهیه کنندگان سینما اطمینان دارد تماشاگران سینمای ایران در حمایت از سینمای محبوب و نجیبشان پای کارند و این سینما را حتی در سخت‌ترین شرایط تنها نمی‌گذارند. ما معتقدیم با استحکام سینما آنلاین، تولیدات سینمایی در دوران پسا کرونا رونق خواهد گرفت و از این رونق، سالن‌های سینما نیز به موازات صنعت «وی او دی» بهره‌ها خواهند برد و مگر نه این که به فرموده‌ رهبر انقلاب سال ۱۳۹۹ باید سال «جهش تولید» باشد.

ویروس کرونا موسوم به کوید ۱۹  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت استفاده شود؛ ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

بیمارانی مبتلا به این ویروس از چهارشنبه ۳۰ بهمن در ایران شناسایی شدند و برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری ها همه رویدادها و اماکن فرهنگی از جمله سینماها، سالن های تئاتر، کنسرت ها و نگارخانه ها از هفته اول اسفند ۹۸ تاکنون (۳۰ فروردین ۹۹) تعطیل بوده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =