تاکید بر لزوم آزادی ۵ هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی

تهران- ایرنا- دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس با گرامیداشت "روز اسیر" بر لزوم آزادی بدون قید و شرط ۵۰۰۰ هزار اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

به گزارش دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس، این دبیرخانه در بیانیه روز شنبه خود تداوم جنایات و اقدامات ضدبشری رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطین و محروم کردن زندانیان از حقوق اولیه و بازداشت کودکان و زنان را بشدت محکوم کرد و دولت آمریکا را که با اعلام معامله قرن به صهیونیست‌های افسارگسیخته برای انجام اعمال وحشیانه و ضدانسانی چراغ سبز نشان داده است، مسئول و شریک جرم این جنایت‌ها دانست.

این بیانیه افزود: رژیم صهیونیستی در سایه سکوت مجامع بین‌المللی و با حمایت همه‌جانبه آمریکا از سال ۱۳۴۶ (۱۹۶۷) تاکنون حدود یک میلیون فلسطینی را بازداشت کرده است و با تداوم محاصره غزه از اینکه زندگی هزاران فلسطینی در شرایط سخت و بحرانی ناشی از ویروس کرونا به مخاطره افتاده است، ابایی ندارد و اظهار خوشحالی نیز می‌کند.

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس عنوان کرد: در حال حاضر تعداد اسرای فلسطینی در داخل زندان‌های رژیم صیهونیستی حدود پنج هزار نفر است که حدود ۱۳۰ کودک در میان آنها دیده می‌شود که در بازداشتگاه «عوفر» در غرب رام‌الله و «مجدو و الدامون» (در شمال سرزمین اشغالی فلسطین) زندانی هستند.

این بیانیه خاطرنشان کرد: تعداد بازداشت‌شدگان بیمار تا فروردین جاری ۱۳۹۹، حدود ۷۰۰ نفر است که ۳۰۰ نفر آنها بیماری مزمن دارند و نیازمند درمان مستمرند؛ ۱۰ نفر از این ۳۰۰ نفر مبتلا به سرطان هستند. رژیم صهیونیستی ۵۱ اسیر را بیش از ۲۰ سال متوالی است که زندانی کرده و معروف به «عمداء الاسرای» (سرسلسله اسرا) هستند. از جمله آنها «کریم و ماهر یونس» هستند که ۳۸ سال از زندان آنها می‌گذرد یا «نائل البرغوثی» که بیش ۴۰ سال است که زندانی است.

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس تصریح کرد: همچنین ۵۴۱ اسیر فلسطینی به یک بار یا چند بار حبس ابد محکوم شده‌اند. ۲۲۲ فلسطینی از سال ۱۳۴۶ در زندان‌های رژیم صهیونیستی به شهادت رسیده‌اند که شهادت ۷۳ نفر آنها به  علت شکنجه، ۶۷ نفر به دلیل اهمال پزشکی، ۷۵ نفر «قتل عمد» و ۷ نفر به دلیل سرکوب و شلیک مستقیم نگهبانان صهیونیستی بوده است.

این بیانیه اضافه کرد: از آغاز سال ۱۳۹۸، پنج اسیر فلسطینی به دلیل سیاست‌های سازمان‌یافته رژیم صهیونیستی و در مقدمه آنها اهمال پزشکی و شکنجه به شهادت رسیده‌اند که تنها پیکر یکی از آنها به خانواده‌اش تحویل داده شده است.

دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس عنوان کرد: از سال ۱۳۴۶ تاکنون رژیم صهیونیستی ۱۶ هزار زن را بازداشت کرده و تعداد زنان کنونی بازداشتی ۴۱ نفر است که در میان آنها ۷ زن زخمی وجود دارد و این اسیران در زندان «الدامون» در شمال  سرزمین اشغالی فلسطین در حبس هستند.  

این دبیرخانه از همه مجالس کشورها بویژه اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری می‌خواهد تا در شرایط بحرانی و سخت ناشی از ویروس کرونا، از تمامی ظرفیت‌ها و امکانات موجود برای آزادی اسرای فلسطینی و همچنین چهار دیپلمات ربایش شده ایرانی در سال ۱۳۶۱ توسط مزدوران صهیونیستی در لبنان و کودکان و زنان زندانی در زندان‌های رژیم صهیونیستی، بهره‌برداری و اقدامات وحشیانه و ضدانسانی رژیم صهیونیستی علیه زندانیان فلسطینی را محکوم کنند.

این بیانیه افزود: بی‌تردید ملت فلسطین فرزندان خود را فراموش نخواهد کرد و با پیگیری حقوق مشروع خود از طریق مقاومت در مقابل اشغالگران و درخواست برگزاری همه‌پرسی در میان ساکنین اصلی به دوران اشغال سرزمین و وطن اصلی خود و آزادی همه اسرا و زندانیان ادامه خواهد داد.  
 هفدهم آوریل مصادف با ۲۹ فرودین ۹۹ که در فلسطین به نام روز اسیر نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha