۷۳۹ میلیارد تومان در حوزه ارتباطات استان فارس هزینه شد

شیراز-ایرنا- مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: در سال ۹۸ در بخش‌های مختلف حوزه ارتباطات این استان ۷۳۹ میلیارد تومان اعتبار هزینه شد.

مهرداد سهرابی، شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: از مجموع این اعتبارات که از محل اعتبارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و واحدهای مرتبط تامین شده بود سهم مخابرات ۲۷۸ میلیارد تومان، سهم ایرانسل ۱۶۸ میلیارد تومان، سهم ارتباطات سیار ۱۱۰ میلیارد تومان، سهم بخش زیرساخت ۵۲ میلیارد تومان و سهم حوزه USO (خدمات عمومی اجباری دولت) ۱۳۱ میلیارد تومان بود.
وی ادامه داد: شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) سال گذشته در ۶۹ نقطه اقدام به اجرای ۳۰ سایت نسل ۲، ۲۶ سایت نسل سه و ۳۸ سایت نسل چهار و شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل نیز در ۱۶۹ نقطه اقدام به اجرای ۴۵ سایت نسل دو، ۶۴ سایت نسل سه، ۱۰۵ سایت نسل چهار و ۱۶ سایت نسل ۴.۵ (TDD) کردند.
او اظهار داشت: مرکز داده جنوب کشور شرکت ارتباطات سیار بعد از اصفهان و مشهد در شیراز با پهنای باند ۱۸۰ گیگابایت بر ثانیه راه اندازی شد که این پهنای باند قابلیت ارتقا تا ۳۰۰ گیگابایت برثانیه را دارد و می‌تواند زمینه رشد و توسعه استان را فراهم کند.
سهرابی بیان کرد: سال ۹۸ با افزوده شدن ۱۲۷ کیلومتر فیبرنوری به شبکه فیبرنوری شرکت ارتباطات زیرساخت در فارس، مجموع شبکه فیبرنوری این استان به چهار هزار و ۱۷۱ کیلومتر رسید و شبکه انتقال نیز با ۲۰۰ گیگابایت برثانیه افزایش به عدد ۲ هزار و ۵۳۰ گیگابایت برثانیه و پهنای باند بین‌الملل یا اینترنت نیز با ۳۹۰ گیگابات برثانیه افزایش به ۵۵۰ گیگابایت برثانیه رسید.
وی ادامه داد: پهنای باند ورودی به استان فارس نیز با ۶۳۸ گیگابایت برثانیه افزایش به یک هزار و ۸۳۲ گیگابایت برثانیه و پهنای باند خروجی نیز با ۱۴۵ گیگابایت برثانیه افزایش به ۹۵۶ گیگابات برثانیه افزایش پیدا کرد.
سهرابی، یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان فارس در سال ۹۸ را بحث "رومینگگ دانست و افزود: سال ۹۸ با هدف توسعه خدمات ارتباطی، رومینگ صوت همراه اول به ایرانسل در ۵۸۹ روستا و ایرانسل به همراه اول در ۸۸۹ روستای استان باز شد و در مجموع یک هزار و ۴۷۸ روستای استان از خدمت رومینگ صوت برخوردار شدند.
او گفت: در زمینه رومینگ دیتا نیز شرکت داده‌گستر عصرنوین به عنوان اپراتور چهارم در یک هزار و ۳۵۶ روستا به مشترکان شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و در یک هزار و ۲۳۷ روستا به مشترکان شرکت ارتباطات سیار (همراه اول) خدمت رومینگ دیتا ارایه کرد.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس اضافه کرد: همچنین سال ۹۸ در مجموع، ۴۲۱ سایت تلفن ثابت بی‌سیم روستایی به سایت نسل ۲ همراه اول تبدیل شدند و زمینه برای ارتقای این سایت‌ها در آینده فراهم خواهد شد.
سهرابی، در مورد اجرای طرح هوشمندسازی مدارس فارس در سال ۹۸ نیز گفت: بر اساس توافق اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و اداره کل آموزش و پرورش استان فارس، از بهمن‌ماه سال ۹۸ از مجموع ۲ هزار و ۳۳۲ روستای شناسایی شده، ۶۳۷ روستا از طریق مخابرات استان به سرویس ویژه مدارس هوشمند متصل شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha