کمای فاصله‌گذاری هوشمند قم در صف‌ سیم‌کارت

قم-ایرنا- با تجمع پرشمار وصف‌های طولانی مردم برای دریافت سیم‌کارت ویژه سرپرستان خانوار برای دریافت وام یک‌میلیون تومانی ، زمینه دیگری برای نقض جدی طرح فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند در قم فراهم شد.

خبرنگار ایرنا کسب اطلاع کرد، از دقایق ابتدایی صبح امروز صف‌های طولانی و بهم فشرده‌ای در دفاتر پیشخوان قم تشکیل‌شده و ضمن زیر پا گذاشته شدن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی عملا بستر بسیار مساعدی را برای شیوع بیشتر کرونا فراهم کرده است.

با گشت و گذاری در شهر قم و دفاتر پیشخوان مشخص شد که تمامی این مراکز مملو از جمعیت و افرادی هستند که برای دریافت سیم‌کارت ویژه سرپرستان خانوار صف‌کشیده‌اند و هرلحظه نیز بر تعداد تجمع‌کنندگان افزوده می‌شود، جمعیتی که بسیاری از آن ها از هیچگونه وسایل حفاظتی اعم از دستکش یا ماسک استفاده نمی کنند. 

دریافت سیم‌کارت رایگان برای وام یک‌میلیونی تومان کمک معیشتی عملا تمام طرح‌ها و برنامه‌ریزی‌های مربوط به فاصله‌گذاری اجتماعی را نقش بر آب کرده است درحالی‌که در درب ورودی بسیاری از این دفاتر اطلاعیه‌های کاغذی متعددی نسبت به لزوم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و کاهش تماس‌ها نصب‌شده است.

۶ ساعت در صف دریافت سیم‌کارت

یکی از شهروندان قمی در همین رابطه به خبرنگار ایرنا، گفت: از ساعت ۸ صبح برای دریافت سیم‌کارت مراجعه کرده‌ام و آلان که ساعت ۱۴ ظهر است هنوز نوبت به من نرسیده است.

او ادامه داد: دولت ازیک‌طرف تمام مدارس، دانشگاه‌ها و اماکن مذهبی را برای کنترل کرونا تعطیل کرده اما با یک تصمیمی مانند این بار دیگر بستر را برای همه‌گیری ویروس فراهم می‌کند.

خانم دیگری هم به ما گفت: لطفا به صدای ما را به مسئولان برسانید، بگویید بازرسان بهداشت ورود پیدا کنند، اینجا خبری از فاصله‌گذاری نیست، چند ساعت است که در صف هستیم و هنوز هم مشخص نیست تا کی باید اینجا منتظر باشیم.

او اضافه کرد: نمی‌دانم چرا این طرح با یک روش بهتر انجام نگرفت که جلوی این تجمعات چند ده‌نفری را بگیرد، آیا روش دیگری نمی‌شد اجرا شود.

زیرساخت غیرحضوری دریافت سیم‌کارت فراهم نیست

یکی از سرپرستان خانوار قمی هم بیان کرد: قبل از اینکه این طرح اجرا شود باید زیرساخت‌های دریافت سیم‌کارت به‌صورت غیرحضوری فراهم می‌شد تا این‌گونه مردم و کرونا با یکدیگر سروکله نزنند.

او گفت: به هرکدام از دفاتر پیشخوان که مراجعه کرده‌ام وضعیت به همین‌گونه بوده و نگران هستیم که با یک بی‌تدبیری بار دیگر شاهد شیوع کرونا در استان قم باشیم.

او افزود: این صف‌ها و تراکمی که اینجا تشکیل‌شده ممکن است خیلی زود اثر مخرب خود را در افزایش بیماران کرونایی در تخت‌های بیمارستانی قم نشان دهد.

کارکنان یکی از دفاتر پیشخوان دولت قم نیز بیان کرد: این حجم از تجمع هم سبب کلافگی ما شده و هم زمینه و احتمال شیوع کرونا را در بین مردم و پرسنل به‌صورت فزاینده‌ای افزایش داده است.

وی بیان داشت: نباید در چنین شرایطی که احتمال چنین تجمعاتی می‌رفت و امر اجتناب‌ناپذیری بود، دولت کمک‌های معیشتی خود را منوط به یک سیم‌کارت می‌کرد و می‌توانست مانند روال سابق و بانک اطلاعاتی که در اختیار داشت، یک‌میلیون وام را به دست سرپرستان برساند.

چاره‌ای جز حضور سرپرستان خانوار در دفاتر پیشخوان نیست

مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات استان قم در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: سرپرستان خانوارها باید به دفاتر مراجعه داشته باشند، اما ما به دفاتر پیشخوان ابلاغ کرده‌ایم که در موارد خاص افرادی که به دلیل کهولت سن امکان حضور در دفاتر را ندارند شناسایی شوند تا برای دریافت امضا مقابل درب منازل آن‌ها بروند.

"ابوالفضل احمدی‌نیا" بیان کرد: البته نمی‌توان این کار را به‌صورت همگانی انجام داد و فقط برای افرادی قادر به حضور نیستند امکان چنین کاری وجود دارد.

وی مطرح کرد: این طرح که بیان شد از امروز عصر یا فردا اجرایی می‌شود و سعی ما این است که سرپرستان خانوار که مشکلات حاد پزشکی دارند در خانه کارشان انجام شود، در غیر این صورت حضور سایر افراد در دفاتر اجتناب‌ناپذیر است.

او ادامه داد: در قوانین ثبت‌نام سیم‌کارت باید افراد تشخیص هویت داده شوند، دراین‌بین ممکن است برخی افراد در قید حیات نباشند و مجموع این دلایل موجب الزامی بودن حضور افراد می‌شود.

به گزارش ایرنا، کرونا، ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع و ازجمله راه‌های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما جلوی بینی خود را با دستمال بگیرند و یا برای مهار آن از آرنج خود استفاده کنند.

ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹» اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی‌ماه ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

شهروندان قمی برای طرح هرگونه پرسش در مورد ویروس کرونا می‌توانند با شماره تلفن‌های ۳۶۶۲۰۰۲۳، ۳۶۶۲۰۹۹۹، ۳۶۷۰۶۰۳۰ و ۳۶۷۰۴۳۶۸ (با پیش‌شماره ۰۲۵) تماس بگیرند و یا برای کسب آخرین اخبار از دانشگاه علوم پزشکی قم به کانال آن به نشانی webdaqom@ در فضای مجازی و یا تارنمای آن به نشانی اینترنتی www.muq.ac.ir مراجعه کنند.

همه ایرانیان می‌توانند با مراجعه به سامانه غربالگری الکترونیکی ویروس کرونا به نشانی اینترنتی https://salamat.gov.ir و تکمیل اطلاعات خواسته‌شده، گام بلندی در ارتقای سلامت جامعه و شکست ویروس کرونا بردارند./

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =