۳۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۰
کد خبرنگار: 2104
کد خبر: 83755170
۰ نفر

برچسب‌ها

بانک اطلاعات زمین در کردستان ایجاد شد

سنندج - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: سامانه بانک اطلاعات زمین که توسط اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری ایجاد شده یک اقدام شاخص ملی است و با تقویت زیرساخت‌های آن بسیاری از اقدامات مورد نیاز توسعه استان تسریع می‌شود.

محمد فرید سپری روز شنبه در بازدید از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان اظهار داشت: با توجه به اهمیت منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی، حفاظت از مراتع درجه یک و جنگلهای استان خط قرمز سازمان جهاد کشاورزی است.

وی افزود: مستندسازی قوی درباره فعالیت‌های آبخیزداری استان باعث شده تا دید کاملی از حجم فعالیت‌ها و نیز پویایی و فعال بودن مجموعه منابع طبیعی استان ایجاد شود.

سپری اضافه کرد: با توجه به ابلاغ قانون حفاظت خاک و با آغاز بحث کشاورزی پایدار، مجموعه سازمان جهاد کشاورزی به اهمیت حفاظت خاک توجه بیشتری دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان نیز گفت: در سال ۹۸ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای انجام طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، ۴۱۰ میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافت.

سعدی نقشبندی با بیان اینکه عملیات اجرایی این طرح‌ها با پیشرفت ۸۵ درصد در دست انجام است، افزود: این طرح‌ها شامل اجرای عملیات بیولوژیک آبخیزداری در مراتع و جنگل‌های استان و طرح‌های بیومکانیک و مکانیکی آبخیزداری و آبخوانداری در ۲۴ زیر حوزه مصوب و دارای مطالعات آبخیزداری است.

وی اظهار داشت: ایجاد اشتغال موقت در جوامع محلی و جلب مشارکت بهره‌برداران منابع طبیعی، مهار سیلاب، کنترل و مقابله با فرسایش و هدر رفت خاک، مقابله با انتقال رسوب به مخازن و افزایش عمر مفید سدها، افزایش ذخایر آبی از طریق کاهش تبخیر و نفوذ دادن آب به سفره های زیرزمینی با هدف توسعه کشاورزی پایدارو توسعه و استقرار پوشش گیاهی از اهداف کلان این طرح‌ها است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =