اختصاص زمین‌ به طرح اقدام ملی مسکن در ۱۶ شهرستان فارس

شیراز- ایرنا- مدیرکل راه و شهرسازی فارس گفت: تاکنون افزون بر ۲ میلیون و ۸۷۰ هزار متر مربع زمین به اجرای طرح اقدام ملی مسکن در۱۶ شهرستان این استان اختصاص یافته است.

جعفر زاهدی، شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این زمین‌ها برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن در شهرستان‌های آباده، اقلید، خرم‌بید، بوانات، نی‌ریز، داراب، زرین‌دشت، فسا، استهبان، خرامه، جهرم، قیر و کارزین، فیروزآباد، کوه‌چنار، کازرون و ممسنی پیش‌بینی شده است.
او ادامه داد: سهم استان فارس در طرح اقدام ملی مسکن، ۴۸ هزار و ۷۲۷ واحد است و تاکنون ۳۹ هزار و ۹۲۱ نفر در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند.
وی اظهار داشت: ۲۵ هزار واحد از سهم استان فارس در این طرح در شهر جدید صدرا و مابقی در سایر شهرهای این استان احداث خواهد شد.
زاهدی، یکی اولویت‌های اصلی اداره کل راه و شهرسازی فارس در سال ۹۹ را اجرای طرح اقدام ملی مسکن دانست و بیان کرد: مراحل اجرای این طرح شامل، تامین زمین، عقد قرارداد و پیگیری احداث مسکن تا مرحله واگذاری به متقاضیان است.

استان فارس در تقسیمات کشوری دربرگیرنده ۳۶ شهرستان است.

پیش از این، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان این که همکاری و کوشش همه جانبه دستگاه‌های اجرایی ذی ربط برای اجرای سریع طرح اقدام ملی مسکن در این استان ضروری است، گزارشی از تلاش‌ها و اقدامات در زمینه تامین زیرساخت‌های مورد نیاز و تکلیف شهرداری‌ها به تخفیف عوارض ساخت ارائه کرد.
محمود رضایی کوچی در نشست شورای مسکن استان فارس در شیراز، طرح اقدام ملی مسکن را مهم توصیف و بیان کرد: در مسیر اجرای این طرح لازم است که اقداماتی همچون تامین زمین، صدور پروانه، فراهم‌سازی زمینه ساخت و پرداخت تسهیلات مصوب که از ارکان اصلی اجرایی شدن این طرح محسوب می‌شوند با همکاری کامل و همه جانبه به سرعت انجام شود.
او ادامه داد: پیرو امضای تفاهم‌نامه بین وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی برای کاهش هرچه بیشتر قیمت تمام شده مسکن، در این طرح مقرر شد تا شهرداری‌ها هنگام صدور پروانه ساخت تخفیف ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی را لحاظ کنند.
وی اظهار داشت: براساس هماهنگی‌های انجام شده، بانک مسکن، تسهیلاتی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به متقاضیانی که واجد شرایط شناخته شوند، پرداخت خواهد کرد.
رضایی افزود: از آنجا که موضوع تامین آب آشامیدنی از مباحث مهم و کلیدی پس از تکمیل چنین طرح‌هایی است، ضرورت دارد که شرکت‌های آب منطقه‌ای و آبفای فارس، موضوع تامین آب پروژه‌های تعریف شده در طرح اقدام ملی را در دستور کار قرار دهند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس اضافه کرد: همچنین با هماهنگی‌های انجام شده، سهمیه‌ای از ذخیره سد درودزن برای تامین آب مصرفی این مناطق در نظر گرفته شده و امیدواریم در آینده نزدیک با افتتاح خطوط آبرسانی جدید، آب مورد نیاز شهرک‌های مد نظر نیز تامین شود.
رضایی، با تاکید بر لزوم توجه ویژه به کیفیت ساخت و اجرای پروژه‌های مسکونی از جمله طرح اقدام ملی مسکن، بیان داشت: می‌توان از ظرفیت و قابلیت‌های سازمان نظام مهندسی در پیشبرد این طرح و تضمین موفقیت آن در موضوع کیفیت ساخت و سازها بهره برد.
او گفت: نظام مهندسی می‌تواند علاوه بر همکاری در زمینه نظارت و کنترل کیفیت، زمینه ایجاد اشتغال برای مهندسان رشته‌های هفت گانه عضو این سازمان را نیز فراهم کند تا در مراحل اجرای پروژه نیز افراد ذیصلاح و مجرب انتخاب شوند و در مراحل پیشبرد آن همکاری کنند.
وی اظهار داشت: برای اطمینان خاطر متقاضیان در خصوص هزینه‌های ساخت و اجرای این پروژه، کمیته‌هایی مشخص شده تا در اسرع وقت با نیازسنجی و پردازش اطلاعات موجود، قیمت نهایی هر متر مربع ساخت را برآورد کنند و این اطمینان به متقاضیان داده شود که طرح اقدام ملی مسکن با هزینه‌های معقول و منطقی ساخته خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha