از کشمکش در بازار تا لزوم کاهش بهره تسهیلات تولید

زنجان – ایرنا – رسانه‌ها و مطبوعات استان زنجان در هفته گذشته موضوعات مختلفی را در سرخط اخبار و صفحات نخست خود انعکاس دادند که از جمله آن‌ها می‌توان به خبرهای ضد و نقیق در خصوص بازگشایی بازار زنجان و لزوم کاهش نرخ بهره بانکی در حوزه تولید اشاره کرد.

روزنامه صدای زنجان در گزارشی نوشت: چهارشنبه هفته گذشته رییس هیئت امنای بازار زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار بازار خبر از بازگشایی بازار از عصر روز چهارشنبه خبر داد که شب همان روز این خبر تکذیب شد زیرا ستاد مبارزه با کرونای استان این تصمیم را نظر شخصی دانسته بود که از مصوبات ستاد کرونا نبوده است.

رئیس هیئت امنای بازار در گفت‌وگو با صدای زنجان اعلام کرد: مجوز بازگشایی بازار از عصر چهارشنبه هفته گذشته توسط استانداری زنجان صادر شده بود ولی چون برای این تصمیم مصوبه‌ای ابلاغ نشده بود ستاد مبارزه با کرونا با آن مخالفت کرد و این موضوع سبب اختلاف نظرهایی بین استانداری و ستاد گردید.

سیدمحمد علویون ادامه می‌دهد: به احتمال زیاد از شنبه هفته آینده بازار تاریخی زنجان بازگشایی می‌شود و همچنین راسته طلافروشان نیز می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

این در حالی‌ست که رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان می‌گوید: طبق مصوبه ستاد مبارزه با کرونای استان فضاهای سرپوشیده از قبیل بازار، مجتمع‌های تجاری و پاساژها تا اطلاع ثانوی بسته هستند و صنوف کم‌خطری که هم اکنون مجوز فعالیت دارند نیز با ضوابطی خاص می‌توانند به کار خود بپردازند.

به گفته ناصر فغفوری، هیات امنای بازار تصمیماتی مبنی بر بازگشایی بازار گرفته بودند که بدون تایید ستاد مبارزه با کرونا بوده و چون این ستاد مجری برنامه‌هاست دستور بازگشایی بازار فقط توسط این ستاد ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه سازمان صمت نیز یکی از اعضای ستاد مبارزه با کرونای استان است، خاطر نشان می‌کند: جمعه شب پیش رو جلسه‌ای مبنی بر بازگشایی بازار توسط ستاد تشکیل می‌شود و در صورت تصمیم بازگشایی؛ مصوبه آن به هیات امنای بازار ابلاغ می‌شود ولی تا صدور تصمیم جدید بازار تعطیل است.

این مسئول با بیان اینکه تصمیم بازگشایی بازار بر خلاف مصوبات ستاد مبارزه با کرونا بوده است، تصریح می‌کند: هم اکنون تصمیم نهایی برای بازگشایی فضاهای سرپوشیده گرفته نشده و این مصوبه تنها با توجه به شرایط و شیوع کرونا تصمیم گیری میشود.

وی طرح زوج و فرد خودروها در زنجان را یکی از مصوبات ستاد مبارزه با کرونا در استان عنوان می‌کند و می‌گوید: طرح زوج و فرد خودروها در زنجان در راستای فاصله گذاری اجتماعی از سوی ستاد ابلاغ شده که شورای عالی ترافیک و فرماندار تصمیم‌گیرنده اجرای آن در شهر نبودند ولی به اعتقاد ستاد مبارزه با کرونا اجرای آن برای کاهش آمار کرونا ضروری است.

فرماندار زنجان از اعضای ستاد مبارزه با کرونا نیز در گفت‌وگو با صدای زنجان با اذعان به اینکه از دیدن خبر بازگشایی بازار متعجب شده است، می‌گوید: طبق مصوبه گام دوم فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند فضاهای مسقف و سرپوشیده به علت شیوع و احتمال آلودگی بالا تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

پایگاه خبری همدلی زنجان از قول رییس کانون کارآفرینان استان نوشته است: بانک‌ها اگر می‌خواهند گام موثری در راستای جهش تولید بردارند، باید نسبت به کاهش نرخ بانکی به‌ویژه در خصوص تولیدکنندگان اقدام کند.

صمد یوسفی‌اصل گفته است: نرخ بانکی برای عرصه تولید باید با تسهیلاتی که در سایر بخش‌ها اعطا می‌شود، متفاوت باشد تا بتواند تاثیر خود را بگذارد.

وی طولانی شدن پروسه اعطای وام را از دیگر چالش های سد راه تولیدکنندگان بیان کرد و افزوده است: مقوله زمان یک عامل مهم و تاثیرگذار در فرآیند تولید است و طولانی شدن زمان اعطای تسهیلات باعث می‌شود تا بنگاه‌های اقتصادی رمقی برای ادامه حیات نداشته باشند.

رئیس کانون کارآفرینان استان اضافه کرده است: پرونده‌هایی داریم که متقاضی به عنوان تولیدکننده یک سال است که به بانک مراجعه می‌کند تا تسهیلات مورد نظر را برای ادامه روند تولید دریافت کند که این موضوع  در نهایت به عدم توجیه اقتصادی ختم می شود و این در حالی است که اعتبارات باید زود به دست واحد تولیدی و یا بنگاه اقتصادی برسد تا نوشداروی بعد از مرگ سهراب نباشد.

پایگاه خبری موج رسا از کمک بیش از یک میلیارد تومانی خیران برای مقابله با بیماری کرونا در زنجان خبر داده و از قول معاون امور اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی زنجان نوشته است: بخشی از کمک‌ها نیز در حوزه خرید دستگاه‌های پزشکی و درمانی هستند که به دلیل تنوع دستگاه‌ها ارزش ریالی آنها مشخص نیست. 

مقتدا شعوری گفته است: خرید دستگاه‌های تنفسی، هدایایی مانند ماسک و لباس محافظتی برای پرسنل از جمله اقدامات خیرخواهانه در سطح استان است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =