پویش علمی_شو

تهران- ایرنا- کرسی ترویج علم ایران با هدف ایجاد گفتمان صحیح علمی به‌ویژه تشخیص علم از شبه‌علم در ارتباط با ویروس کرونا، پویش علمی_شو را راه‌اندازی کرده است تا از طریق همراهی متخصصان و آگاهی‌رسانی به مردم، با اخبار شبه‌علمی مقابله شود.

یکی از مهمترین مسائلی که همزمان به شیوع ویروس کرونا ایجاد شد، مسئله گسترشافکار غلط در ارتباط با این ویروس است زیرا در این مدت اخبار مختلفی منتشر شد و به عنوان مثال افراد زیادی از طریق خوردن الکل دچار مسمومیت شدند. همچنین هر فردی در شبکه‌های اجتماعی راهکاری را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه می‌دهد که باید دید آیا این راهکارها علمی هستند یا خیر. به همین دلیل هم در کرسی ترویج علم ایران با هدف گفتمان‌سازی علمی و شبکه‌سازی بین سازمان‌ها و دیگر کرسی‌ها، انجمن‌ها و مراکز علمی و مقابله با اخبار شبه علمی ایجاد شده در رابطه با ویروس کرونا، پویش علمی_شو راه اندازی شده است.  

اکرم قدیمی رئیس کرسی یونسکو در ترویج علم در همین خصوص گفته است: بر این اساس هدف اصلی این پویش ایجاد تفکر علمی در جامعه است تا بتواند اخبار درست را از نادرست تشخیص دهد. جدای اینکه بعضی راهکارهای ارائه شده در شبکه‌های اجتماعی از پایه و اساس علمی برخوردار نیستند، بعضی اخبار در جامعه هراس ایجاد می‌کنند و هدف پویش علمی شو هم تشخیص این موارد است.

توصیه‌های علمی

یکی از فضاهایی که این پویش علمی در آن فعال شده، اینستاگرام است. در این فضای مجازی از همه علاقه‌مندان به مباحث علمی درست، دعوت شده تا با تولید و ارسال پیام‌های کوتاه صوتی، تصویری و متنی، در راستای جایگزینی اندیشه و رفتار صحیح علمی در جامعه به جای هراس از این بحران تلاش شود. صفحه اینتاگرامی پویش علمی_شو در خصوص توصیه های علمی در ارتباط با ویروس کرونا مباحثی از عالمان علم سیاست، جامعه شناسان، پزشکان روانشناسان و ... ارائه داده است. برای نمونه این پویش در صفحه اینستاگرامی خود در یکی از پست ها مطلبی از یورگن هابرماس فیلسوف منتشر کرده و یا در پست های دیگری مطالبی از مقصود فراستخواه جامعه شناس با عنوان های «ویروس کرونا شاهدی است بر آسیب پذیری تمدن ما» و «ارجمندی دانش» منتشر کرده است.

پاسخ به سوال‌های کرونایی

یکی از مهمترین مباحثی که پویش علمی-شو در اینستاگرام به آن پرداخته پاسخ به سوال های کرونایی است تا مردم از این طریق به مهمترین مباحث علمی در جهت مبارزه و شکست ویروس کرونا مجهز شوند تا هر فردی به دلخواه خود نتواند تصاویر و ویدئوهایی در این ارتباط منتشر کند. در همین خصوص یکی از پست هایی که منتشر شده پاسخ به پرسش های پرتکرار درباره استفاده از ماسک های پارچه ای برای پیشگیری از ابتلا به کرونا است. یا اینکه در ویدئویی دیگر به این سوال پاسخ داد ه شده که ویروس کرونا از طریق غذا منتقل می شود؟ همچنین این پویش در پست اینستاگرامی دیگر به این مسئله می پردازد که چرا ادعاهای کشف درمان کرونا علمی نیستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =