۳۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۲۵
کد خبرنگار: 2161
کد خبر: 83755070
۰ نفر

برچسب‌ها

لایروبی رودخانه‌های گلستان شتاب می‌گیرد

گرگان - ایرنا - استاندار گلستان با تاکید بر نقش لایروبی رودخانه‌ها در کاهش وقوع سیلاب گفت که با اتمام ساخت شناور لایروب، رسوب‌برداری و لایروبی رودخانه‌های استان شتاب می‌گیرد.

هادی حق شناس روز شنبه در بازدید از مراحل ساخت شناور لایروب در اسکله بندرترکمن گفت : در سیل سال گذشته دهانه رودخانه های قره سو و گرگانرود به دلیل رسوب زیاد مانع انتقال رواناب به دریا شد که در نتیجه، سیلاب به مناطق مسکونی شهری و روستایی سرازیر شده و خسارت زیادی به مردم و زیرساخت ها تحمیل کرد.

وی بیان کرد: هزینه ساخت این لایروب از محل منابع داخلی استانداری گلستان تهیه شده و در یک ماه آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

حق شناس گفت: پس از لایروبی دهانه رودخانه های قره سو و گرگانرود، در صورت موافقت اداره کل حفاظت محیط زیست، لایروبی دیگر رودخانه و خلیج گرگان آغاز خواهد شد که نتیجه آن، رفع خطر سیل و کاهش خسارت های ناشی از آن است.

قطعات این سازه دریایی توسط سازمان همیاری شهرداری و پسماند استان تحویل اداره بنادر و کشتیرانی شده و در ابعاد ۱۰ در ۲۸ متر به وزن ۸۰ تن و میزان بارگیری ۱۰۰ تن در اسکله بندرترکمن در حال ساخت و مونتاژ است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای گلستان چند روز قبل گفته بود که پس از وقوع سیل سال گذشته و با هدف کاهش خسارت‌های حوادث بعدی ۲۵۶ کیلومتر از رودخانه‌های استان لایروبی شد.

محسن حسینی اظهار داشت: گلستان با داشتن پنج حوضه آبریز گرگان‌رود، قره‌سو، اترک سفلی، شرق خلیج گرگان و نکارود علیا، دارای ۲ هزار و ۷۰۰ کیلومتر رودخانه‌ شاخه اصلی و فرعی است که بعد از سیل پارسال برای هزار و ۲۱ کیلومتر تقاضای لایروبی شد که از این مقدار تاکنون فقط ۲۵۶ کیلومتر تحقق یافت.

مجموع خسارت وارده به گلستان در سیل سال قبل ۴۸ هزار میلیارد ریال اعلام شد که خسارت به ۱۷ هزار و ۸۰۰ خانه، آسیب به مزارع محصولات استراتژیک مثل گندم، جو و کلزا، صدمه دیدن زیرساخت‌های حمل و نقل، کاهش ۴۰ درصدی گردشگری نسبت به سال گذشته، خسارت کلی ۱۰۰ واحد صنعتی و بیکاری حداقل سه هزار نفر و در آسیب‌های وارده به جمعیت عشایر، تبعات ناشی از عدم آمادگی و ناسازگاری با رخدادهای طبیعی بود که تنها در چند هفته ابتدایی سال هزینه‌ای حدود ۷۱ درصد بودجه ۶۷ هزار میلیارد ریالی سال جاری استان را به بار آورد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha