طرح بهبود پوشش گیاهی در دامغان اجرا شد

سمنان-ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: طرح بهبود پوشش گیاهی در مناطق بیابانی با آبگیری سازه‌های مدیریت و کنترل هرزآب پس از بارندگی های اخیر اجرا شد.

علی اکبر عباسی راد روز شنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: عملیات کنترل هرزآب یکی از طرح‌های مهم منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان است که از سال ۱۳۸۴ تا کنون، بیش از سه هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی بیابانی شهرستان تحت اجرای این عملیات قرار گرفته است. 

وی اضافه کرد: در اجرای این طرح، بندهای خاکی کوچک و هلالی با ظرفیت نگهداری حداقل ۵۰ مترمکعب در هر هکتار احداث می‌شود. 

عباسی راد اظهار داشت: این هلالی ها، در مسیر آبراهه های کوچک به‌منظور جمع آوری و نفوذ هرزآب در خاک ایجاد شد و در پشت این سازه‌ها، گیاهان بیابانی همچون درمنه، تاغ، اشنان و دیگر گیاهان سازگار کشت می‌شود. 

عباسی راد با بیان اینکه آب‌های سطحی ناشی از بارش‌ها به سادگی از دسترس خارج می‌شود، افزود: با ایجاد این سازه های کوچک و اجرای طرح‌های کنترل هرزآب‌، آب‌های سطحی را مدیریت و در راستای تغذیه سفره‌های زیرزمینی به کار می‌گیریم. 

وی خاطرنشان کرد: کشت گونه‌های مختلف گیاهی در پشت این سدهای خاکی منجر به بهبود پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان‌زایی در منطقه می‌شود. 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: اجرای این طرح‌ها، علاوه بر جلوگیری از هدر رفت آب و فرسایش خاک، موجب تغذیه سفره های آب زیرزمینی می‌شود و شرایط را برای بهبود تولید علوفه و پوشش گیاهی در مراتع فراهم می‌کند.

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی است که تاکنون برای ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.

 ۶۷۱ هزار هکتار از مساحت این شهرستان را عرصه های کویری و بیابانی تشکیل می دهد که حدود نیمی از وسعت دامغان محسوب می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =