۳۰ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۹:۱۰
کد خبرنگار: 1100
کد خبر: 83754578
۰ نفر

برچسب‌ها

یک هزار تُن لیموترش احتکار شده در جهرم کشف شد

شیراز-ایرنا- مدیر روابط عمومی و تبلیغات سپاه فجر فارس گفت: سربازان گمنام امام زمان (عج) سازمان اطلاعات سپاه فجر در ادامه برخوردهای قاطع با شبکه محتکران و مخلان نظم و امنیت بازار،در تازه‌ترین اقدام اطلاعاتی و عملیاتی موفق به کشف یک هزار تُن لیموی احتکار شده در شهرستان جهرم شدند.

مطلب دریافتی به نقل از سرهنگ دوم‌ پاسدار جلال یارمحمدی حاکی است: همزمان با شیوع بیماری کرونا، انتشار برخی اخبار جعلی و هدفدار درباره خواص برخی میوه ها در درمان و پیشگیری از این بیماری باعث شد قیمت این میوه ها و مرکبات در بازار به صورت غیر عادی افزایش پیدا کند.

مدیر روابط عمومی و تبلیغات سپاه فجر استان فارس گفت: در ادامه انتشار این شایعات شبکه ای از محتکران و دلالان با دامن زدن به این گونه اخبار جعلی و همزمان جمع آوری و احتکار این میوه ها بخصوص لیموترش در انبارهای کالا، قصد داشتند این محصولات را به چندین برابر قیمت در بازار به فروش برسانند.
 سرهنگ یارمحمدی بیان کرد :سربازان گمنام امام زمان (عج) سازمان اطلاعات سپاه فجر فارس در شهرستان جهرم در ادامه برخوردهای قاطع با فرصت طلبان و سودجویان، با رصد و رهگیری و چندین اقدام اطلاعاتی و عملیاتی برای مقابله با این مفسدین اقتصادی،  موفق به کشف یک هزار تُن لیموترش احتکار شده در شهرستان شدند و این محموله کشف شده برای توزیع عادلانه در میان مردم عزیز و تنظیم بازار این میوه در کشور در اختیار مراجع ذیصلاح قرار گرفت.
 مدیر روابط عمومی و تبلیغات سپاه فجر گفت :این ضربه سخت سازمان اطلاعات سپاه فجر به شبکه احتکار میوه در استان فارس که با هماهنگی نهاد قضایی صورت پذیرفت گام موثری برای حفظ آرامش روانی جامعه و تعدیل قیمت در بازار خواهد بود.

 شهرستان جهرم با پنج هزار و ۱۰۰ هکتار سطح زیرکشت و تولید ۱۵۳ هزار تن محصول از مراکز اصلی تولید لیمو در استان فارس است.

لیموهای کشت شده در جهرم لیموی آب، پرشین و لیسبون است و حدود ۴۶ درصد لیموی استان فارس در شهرستان جهرم تولید می‌شود.

جهرم را می‌توان قطب تولید لیموی کشور نیز دانست و آمارهای سال‌های گذشته نشان می دهد این شهرستان حدود ۳۵ درصد از مصرف کل کشور را تأمین می‌کند.

لیموی جهرم برای مصرف تازه‌خوری، صادرات و آبگیری به نقاط مختلف فارس، کشور و بعضی کشورهای منطقه خلیج فارس صادر می‌شود.

برداشت لیمو از باغ‌های جهرم، بیش از ۶ ماه ادامه دارد و عملیات برداشت، متناسب با نوع لیمو و مصرف آن، از نیمه تابستان آغاز می‌شود و تا اواخر اردیبهشت سال بعد ادامه دارد. افزایش تقاضا، کاهش نسبی اراضی زیر کشت، چرخهٔ حمل و نقل لیمو و سودجویی برخی بر قیمت این محصول تاثیرگذار بوده است.

لیمو برعکس سایر مرکبات ماندگاری کمتری دارد و باید سریع آن را منتقل کرد و با توجه به ترانزیت گستردهٔ لیمو در جهرم، اغلب باغداران شهرهای اطراف نیز لیموی تولیدی خود را از طریق این شهرستان به نقاط دیگر صادر می‌کنند.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =