۲۹ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83753865
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اقتصاد چین ۶.۸ درصد کوچکتر شد

پکن- ایرنا- آمارها حاکی است اقتصاد چین به عنوان دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان ۶.۸ درصد کوچکتر شده است.

به گزارش ایرنا آمارهای اداره ملی آمار چین در روز جمعه نشان می دهد این میزان کاهش اقتصاد چین، در ۲۸ ساله گذشته یعنی از سال ۱۹۹۲ میلادی که آمارهای سه ماهه چین ثبت شده بی سابقه بوده است.

گزارش می افزاید تولید ناخالص داخلی چین در سه ماه ژانویه تا مارس سال جاری میلادی  ۶.۸ درصد کاهش یافته است رقمی که فراتر از پیش بینی ۶.۵ درصدی رشد اقتصادی این کشور است.

بر اساس این گزارش،  تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با سه ماهه سال گذشته هم حدود ۹.۸ درصد کاهش یافته است.

نرخ بیکاری شهری در چین هم در ماه مارس ۵.۹ درصد بود که نسبت به رقم ۶.۲ درصدی ماه پیش از آن یعنی فوریه، نسبتا بهتر شده است پکن متعهد شده است اقدامات بیشتری برای مقابله با تاثیر بیماری کرونا در کشور انجام دهد زیرا زیان های این ویروس بر اقتصاد چین در حال افزایش است.

بیماری همه گیر کرونا تا کنون بیش از ۲ میلیون و ۱۸۰ هزار نفر را در سطح جهان آلوده و بیش از ۱۴۵ هزار تن را هم به کام مرگ برده است در چین، جایی که ویروس برای اولین بار در این کشور شناسایی شد بیش از سه هزار فوت به دلیل کرونا گزارش شده است.

اما از سوی دیگر «گائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین اظهار کرد با وجود آن که شیوع کرونا بر موسسات خارجی در چین تاثیر گذاشته است، اما موسسات خارجی همانند گذشته به سرمایه‌گذاری در چین علاقه داشته و اطمینان و عزم این موسسات در توسعه درازمدت در چین تغییر نکرده‌است.

وی در این مورد افزود: براساس بررسی های انجام شده، ۹۸ در صد موسسات ژاپنی در منطقه جنوب چین تولید خود را بار دیگر از سر گرفته اند نسبت از سرگیری تولید موسسات خارجی در مناطق دیگر نیز ارتقا یافته‌ است.

بانک مرکزی چین در حال حاضر سیاست های پولی زیادی را برای کمک به اقتصاد در حال تحلیل این کشور اتخاذ کرده است اما اثرات آن به دلیل تاثیرات بالای این ویروس همچنان پایین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha