هوشمندسازی، مهمترین برنامه نظام مالیاتی است

تهران- ایرنا- رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه هوشمندسازی، مهمترین برنامه نظام مالیاتی است، گفت: تدوین لوایح اصلاح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و پایانه‌های فروشگاهی از اقدامات سال گذشته به شمار می‌رود که هم اکنون نیز در حال اجراست.

به گزارش سازمان امور مالیاتی، «امید علی پارسا» در ستاد درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور که با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی برگزار شد، با اشاره به تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ و رشد ۳۳ درصدی وصولی‌ها نسبت به سال ۹۷ افزود: برای نخستین بار، درآمدهای مالیاتی بیش از ۱۰۰ درصد تحقق پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه وصول با اصول، مهمترین سیاست این سازمان به شمار می رود، گفت: ریزداده های واقعی مودیان مالیاتی، نظام مالیاتی را در وصول عادلانه و اصولی مالیات یاری می رساند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه نوسازی تشکیلات سازمان امور مالیاتی کشور در سال گذشته نیز از دیگر اقدامات مهم این سازمان در متحول سازی نظام مالیاتی است، گفت: در حال حاضر نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی توسط معاونت حقوقی و فنی مالیاتی این سازمان تدوین یافته که در گام های بعدی، به عنوان مبنای توسعه و تحولات بنیادین این مجموعه قرار خواهد گرفت.

پارسا با تشریح چشم انداز آتی نظام مالیاتی مدرن خاطرنشان ساخت: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارآیی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسئولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت تحقق «مالیات هوشمند» گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام های مالیاتی در کشورهای پیشرو، مبتنی بر ریزداده ‌ ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن تلاش می کنیم.

پارسا با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی به میزان سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی، در مالیات ستانی با مردم شریک است، اظهار داشت: در این فرایند شراکت گونه، اگر وضعیتی مثل شیوع ویروس کرونا، اقتصاد کشور و معیشت مردم را خدشه دار سازد، نظام مالیاتی می باید در چنین شرایطی از شریک خود حمایت کند.

وی تاکید کرد: امسال نظام مالیاتی کشور شرایط سخت و مسئولیت های سنگینی را بر دوش دارد که امید است با تلاش و حمیت و اراده همکاران این مجموعه، اهداف ترسیم شده تحقق یابند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =