۲۸ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۳۳
کد خبرنگار: 923
کد خبر: 83752892
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس‌جمهوری چهار طرح بزرگ آب و برق را افتتاح کرد

تهران- ایرنا- چهار طرح بزرگ بخش آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از دو هزار میلیارد تومان در استان تهران از سوی رییس‌جمهوری افتتاح شد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح روز پنج شنبه در ارتباط تصویری دستور آغاز بهره برداری چهار طرح بزرگ در بخش آب و برق را در پرند، اسلامشهر، صفادشت و ملارد (استان تهران) صادر کرد.

واحد بخار نیروگاه پرند و سه تصفیه خانه فاضلاب در اسلامشهر، صفادشت و ملارد چهار طرحی است که در ادامه پویش هر هفته «الف- ب- ایران» که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شده است با دستور رییس جمهوری به بهره داری رسید.

سرمایه‌گذاری انجام شده برای این طرح ها دو هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان است.

افتتاح واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند

رییس جمهوری پیش از صدور دستور افتتاح و بهره برداری از واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند، مساله بازگشت سرمایه طرح های بخار سیکل ترکیبی را مهم ارزیابی کرد و گفت: برای صرفه جویی که در سوخت و حفظ محیط زیست توصیه می کنند حتما در هر جایی که امکان دارد واحدهای نیروگاه به سیکل ترکیبی تبدیل شود.

روحانی با اشاره به لزوم سرمایه گذاری بخش خصوصی در این طرح ها خطاب به وزیر نیرو گفت: با این روند برای بخش خصوصی هم به صرفه است که در بخش بخار سرمایه گذاری کند و دولت پول گاز را در چند سال به این بخش پرداخت کند.

رییس جمهوری در ادامه دستور افتتاح واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی را به برکت ماه مبارک شعبان و توسل به روح پیامبر بزرگ اسلام (ص) صادر کرد.

عملیات اجرایی احداث واحد سوم بخش بخار نیروگاه حرارتی پرند با سرمایه‌گذاری ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومانی بخش خصوصی با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات و راندمان ۵۰ درصد از سال ۹۴ آغاز شده است.

این پروژه که با هدف تامین برق پایدار و مطمئن برای مردم منطقه و کاهش آلایندگی احداث شده، با ایجاد فرصت اشتغال برای ۴۰ نفر در زمان بهره‌برداری در مجموع برای ۲۲۰ نفر به‌طور مستقیم و ۱۵۰۰ نفر به‌طور غیرمستقیم، اشتغال زایی خواهد داشت.

افتتاح فاز دوم تصفیه خانه اسلام شهر

رییس جمهوری پیش از افتتاح فاز دوم تصفیه خانه اسلام شهر با طرح سوالاتی درباره هزینه های اجرای این طرح و سرمایه گذاری بخش خصوصی و زمان بازگشت سرمایه اولیه گفت: سه تا هفت سال و به طور متوسط پنج سال برای بازگشت سرمایه ای که بخش خصوصی برای این طرح ها قرار می دهد زمان مناسبی است و بعد هم می تواند از این سرمایه گذاری سود داشته باشد.

روحانی تصریح کرد: سرمایه گذار بخش خصوصی می تواند در بخش احداث تصفیه‌خانه فعال شود؛ در صورتی که در کنار مکانی که تصفیه خانه احداث می کنیم، یک بخش صنعتی و کشاورزی و یا شهرداری متقاضی پساب تصفیه‌خانه وجود داشته باشد.

رییس جمهوری گفت: بسیار خرسندم که امروز این پروژه در اسلام‌شهر و برای خدمت رسانی به مردم خوب و نجیب این منطقه در استان تهران که همیشه حامی نظام و انقلاب اسلامی بودند انجام می شود.

افتتاح فاز دوم تصفیه‌خانه ملارد

رییس جمهوری همچنین پیش از افتتاح فاز دوم تصفیه خانه ملارد با طرح سوالاتی درباره نوع مصرف پساب این تصفیه خانه، گفت: در حال حاضر پساب این تصفیه خانه در بخش کشاورزی استفاده می شود که قبل از این، معادل آن از حق آبه کشاورزان بوده است.

روحانی همچنین از وزیر نیرو درباره سالم بودن شبکه فاضلاب تهران نیز سوالاتی را پرسید که وزیر نیرو سلامت شبکه را تایید کرد و علت تاخیر در بهره برداری را آماده نبودن تصفیه خانه ها اعلام کرد و ابراز امیدواری کرد به زودی دو تصفیه خانه غرب و جنوب تهران به بهره برداری برسند که ۷۰ درصد فاضلاب تهران را می تواند تصفیه کنند.

روحانی گفت: مردم تهران سال هاست منتظر راه اندازی شبکه فاضلاب هستند زیرا مدت ها خیابان های پایتخت حفاری شد اما سالیان طولانی است که این شبکه راه اندازی نشده است.

رییس جمهوری گفت: خوشحالیم که وزارت نیرو اعلام می کند که شبکه فاضلاب تهران به زودی افتتاح میشود و ۷۰ درصد فاضلاب پایتخت تصفیه می شود و امیدوارم مراحل بعدی آن نیز هم به سرعت انجام شود.

افتتاح تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت

روحانی پیش از  صدور دستور افتتاح تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت، به ساخت مدارس ورزشگاه و خیابان بندی در طرح مسکن مهر در ۶ سال اخیر اشاره کرد و  افزود: برای تکمیل مسکن مهر کارهای زیادی شده است؛ بار سنگینی بر دوش تدبیر و امید قرار گرفت تا این واحدها را تکمیل و به محل سهولت و سکونت برای مردم تبدیل کند.

روحانی توجه به مسأله بهداشت و سلامت مردم را بسیار مهم عنوان کرد و گفت: مردم ما باید به گونه ای باشند که اگر مشکلی پیش می آید و ویروسی شیوع پیدا می کند بدن آنها آنچنان سالم باشد که در برابر آن مقاومت کنند.

رییس جمهوری افتتاح طرح تصفیه خانه در منطقه صفادشت را ارزشمند دانست و گفت: از وزارت نیرو و بخش های دیگر کشور که با تامین آب، برق و گاز اقدامات خوب مانند احداث تصفیه خانه، واحد های مسکن مهر را به محلی برای سکونت تبدیل کرده اند، تشکر می کنم.

رییس جمهوری با قدردانی از زحمات وزارت نیرو در چند سال اخیر برای آماده سازی زیربنایی در طرح های مسکن مهر دستور بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت را صادر کرد.

با افتتاح تصفیه خانه فاضلاب مسکن مهر و شبکه فاضلاب صفادشت ۵۰ هزار نفر جمعیت این منطقه تحت پوشش قرار گرفته و با افتتاح آن، ۳۲ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد و بهداشت عمومی و کیفیت آب‌های زیرزمینی ارتقاء می‌یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha