زالی: تهران در صدر مبتلایان کرونایی کشور قرار دارد

تهران- ایرنا- فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران اظهار کرد: بیشترین آمار مراجعان، میزان ابتلا، بستری، بیماران بدحال و اشغال تختهای مراقبت ویژه در کل کشور به استان تهران اختصاص دارد.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر «علیرضا زالی» با اشاره به آخرین آمار مراجعان کرونایی به مراکز درمانی در تهران،‌ افزود: امروز ۳۲۷ بیمار کرونایی جدید در بخش های عادی و ۷۲ بیمار جدید در بخش های ویژه بیمارستانهای مستقر در تهران بزرگ پذیرش و بستری شدند.
فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در ادامه سخنان خود از ترخیص ۵۹۸ بیمار از مجموع ناوگان بیمارستانهای مستقر در تهران بزرگ خبر داد. 
به گفته وی، متأسفانه بیشترین آمار مراجعان، میزان ابتلا، میزان بستری، بیماران بدحال و اشغال تختهای مراقبت ویژه در کل کشور به استان تهران اختصاص دارد و آمار فوتی ها نیز متأثر از همین موضوع است.
زالی با اشاره به آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در تهران ظرف مدت ۴۸ ساعت گذشته، گفت: بیمارانی که در ۴۸ ساعت اخیر فوت شدند حدود ۳-۲ هفته از شروع علایم بالینی آنها گذشته و عمدتاً در بخشهای مراقبت های ویژه بستری بودند. بدیهی است که بیماران بدحال یا بستری شده در بخش مراقبت های ویژه در خطر بیشتری قرار دارند زیرا بیماری در آنها از شدت بالاتری برخوردار است.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران خاطرنشان کرد: حضور غیر ضروری در سطح شهر، تجمعات و افزایش بار ترافیکی، تغییرات در ساختار حضور افراد و بالا رفتن چگالی حضور افراد؛ امروز و فردا آثار خود را نشان نخواهد داد بلکه آثار آن در خصوص مرگ و میر حداقل یکماه بعد مشاهده خواهد شد.
وی تأکید کرد: اگر امروز تغییراتی در خوشه های جمعیتی در شهر تهران اتفاق بیفتد اثر آن بر الگوی مرگ و میر، حدود یک ماه بعد مشخص می شود. مجدداً تأکید می کنم مهمترین عاملی که می تواند منجر به افزایش مرگ و میر و افزایش آمار مبتلایان شود، همین بحث حضور در سطح شهر است.
زالی با اشاره به تغییر الگوی بیماران بستری در تهران، گفت: در روزهای اخیر بیماران بدحال تری در بیمارستانها بستری می شوند که دارای علایم بالینی شدیدتری هستند و این امر، خود دلیلی بر تغییر آمار فوتی هاست.
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران همچنان به همشهریان توصیه کرد که با ماندن در خانه و اجتناب از سفرهای غیر ضروری، بستر مناسبی را برای قطع زنجیره انتقال بیماری فراهم کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار جامعه