۳۴۰ هزار اصله نهال بیابانی در دامغان تولید شد

سمنان-ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: بیش از ۳۴۰ هزار اصله نهال بیابانی سال گذشته در ایستگاه تثبیت شن و بیابان‌زدایی روستای حسن آباد تولید شد. 

علی اکبر عباسی راد عصر چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: ایستگاه تثبیت شن و بیابان‌زدایی حسن آباد  دامغان در طول سال گذشته، بیش از ۴۰ هزار اصله نهال گلدانی و بیش از ۳۰۰ هزار اصله نهال ریشه ای تولید کرده است. 

وی ادامه داد: این نهال های تولید شده در طرح‌های بیابان‌زدایی شهرستان مورد استفاده قرار گرفت و تولید مازاد نیز جهت استفاده به سایر نقاط استان ارسال شد. 

عباسی راد اظهار داشت: نهال های تولید شده از گونه های تاغ و آتریپلکس است که نقش به‌سزایی در حفظ و توسعه فضای سبز و جلوگیری از پیشروی بیابان دارد.

وی افزود: نهال های تولید شده به دلیل نیاز کم به آب، سازگاری بسیاری با شرایط آب و هوایی منطقه دارد که این ویژگی مهم‌ترین دلیل انتخاب این گیاهان در اراضی بیابانی شهرستان است.

عباسی راد تصریح کرد: مقابله با ریزگردها، جلوگیری و کاهش خطرات ناشی از هجوم ماسه‌های روان به روستا،اصلاح و احیای مناطق بیابانی و مراتع تخریب شده از جمله اهداف تولید این گونه نهال‌ها است. 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: گونه‌های تولید شده در ایستگاه تولید نهال حسن آباد، به عنوان گونه های مقاوم در رویشگاه های مختلف به‌صورت طبیعی و توده های انبوه و پراکنده در مناطق بیابانی شهرستان وجود دارد. 

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی است که تاکنون برای ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت صادر شده است.

 ۶۷۱ هزار هکتار از مساحت دامغان را عرصه های کویری و بیابانی تشکیل می دهد که حدود نیمی از وسعت شهرستان است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =