ارائه منابع درسی پیام نور در کتابخانه دیجیتال

تهران- ایرنا- منابع درسی دانشگاه پیام نور برای سهولت دسترسی دانشجویان به ویژه در دوران شیوع بیماری کرونا و لزوم استفاده از ابزارهای الکترونیکی از طریق کتابخانه دیجیتال و نسخه الکترونیکی در اختیار دانشجویان این دانشگاه قرار می‌گیرد.

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور گفت: منابع درسی دانشگاه پیام نور در حال حاضر از طریق سامانه کتابخانه دیجیتال دانشگاه پیام نور به نشانی http://lib.pnu.ac.ir/farsi/Home/Index به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

امیرحسین بهروز با عنوان اینکه در این سامانه، نسخه الکترونیکی منابع درسی دانشجویان که ناشر آنها انتشارات دانشگاه پیام نور است،‌ فقط از طریق رایانه قابل خواندن، اظهار داشت: دانشجویان با مراجعه به سامانه کتابخانه دیجیتال- خدمات کتابخانه ای من می توانند با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور که شامل شماره دانشجویی و کد ملی دانشجویان می شود، به این سامانه وارد شده و از طریق عنوان نویسنده کتاب مورد نظر خود را جستجو کرده و مطالعه کنند.

وی یادآور شد: قابلیت دسترسی به فایل کتب از این طریق، فقط برای دانشجویان دانشگاه پیام نور و مربوط به بیش از ۲۵۰۰ عنوان کتابی است که توسط انتشارات دانشگاه چاپ شده اند. کتب از این طریق، ضمن رایگان بودن، صرفا قابل خوانش از طریق سیستم رایانه بوده و قابل پرینت نیست. فایل راهنمای استفاده از این روش در کانال ارتباطی دانشگاه در فضای مجازی به نشانی @upnanews قرار داده شده است.

در روش اول (خوانش آنلاین)، دانشجویان می توانند نسخه های الکترونیکی رایگان کتب انتشارات دانشگاه پیام نور در سامانه کتابخانه دیجیتال مطالعه کنند.

در روش دوم (خوانش آنلاین)، مطالعه نسخه های الکترونیکی منابع درسی دانشجویان (شامل منابع درسی که ناشر آنها انتشارات دانشگاه پیام نور و یا سایر انتشارات است.) 

بهروز در خصوص روش دوم توضیح داد: در این روش که علاوه بر دانشجویان دانشگاه پیام نور برای سایر علاقمندان نیز مهیا شده است، با توجه به اینکه برخی منابع درسی دانشجویان از سایر انتشارات کشور است، لذا تمام منبع درسی مربوط به انتشارات دانشگاه و سایر انتشارات قابلیت دسترسی دارند. در این روش نیز مانند حالت قبل، به صورت خوانش آنلاین است و فایل دیجیتال کتاب (غیرقابل پرینت) در اختیار افراد قرار می گیرد که برای بهره مندی از آن هم به صورت اپلیکیشن و هم سیستم رایانه شخصی قابل دسترس است.

وی افزود: دانشجو در این حالت از تخفیف ۳۰ تا ۷۰ درصد خرید فایل دیجیتال برخوردار بوده و نحوه دسترسی از طریق نصب اپلیکیشن کتابخوان دانشگاه (طاقچه) و یا ورود از طریق رایانه شخصی به سایت طاقچه است. 

خوانش آنلاین فایل دیجیتال منابع درسی از طریق اپلیکیشن کتابخوان

بهروز افزود: دانشجویانی که تمایل به بهره برداری از خدمات از طریق گوشی تلفن همراه دارند برای دریافت فایل دیجیتال می توانند با ورود به سایت دانشگاه پیام نور www.pnu.ac.ir از منوی بالای صفحه، گزینه دانشجو را انتخاب و وارد بخش اپلیکیشن های مورد درخواست شده و با نصب اپلیکیشن کتابخوان دانشگاه که در پایین صفحه قرار دارد، اقدام به انتخاب و خرید کتاب کنند. همچنین امکان دریافت مستقیم اپلیکیشن از طریق ادرس apps.pnu.ac.ir نیز وجود دارد.

لازم به ذکر است؛ دانشجویان باید از طریق آپ دانلود شده وارد سامانه شوند و از خدمات استفاده نمایند.

خوانش آنلاین فایل دیجیتال منابع درسی از طریق سایت

مدیرکل روابط عمومی دانشگاه پیام نور افزود: دانشجویانی که تمایل به استفاده از روش دوم با استفاده از رایانه شخصی دارند می توانند نسخه های الکترونیکی کتابهای دانشگاه پیام نور را از طریق سایت طاقچه دریافت کنند. در این حالت دانشجویان می توانند با ورود به سایت طاقچه به نشانی https://bit.ly/۲wfljob در قسمت بالای صفحه نام کتاب مورد نظر خود را جستجو و وارد صفحه کتاب شوند.

وی افزود: در زیر کتاب سه گزینه وجود دارد که از گزینه مطالعه نمونه می توان بخشی از محتوای کتاب را مطالعه کرد. از گزینه خرید برای خرید کتاب و از گزینه نشان کردن، برای افزودن کتاب به بخش نشان شده ها برای خریدهای بعدی استفاده کرد. دانشجویان درصورت استفاده از تخفیف در زمان خرید کتاب، تیک مربوط به کد تخفیف را انتخاب کرده و پس از وارد کردن کد حتما باید ثبت کد را انتخاب کنند.

بهروز اذعان داشت: با انتخاب گزینه خرید، صفحه مربوط به ورود به حساب کاربری نمایش داده می شود که در صورت نداشتن حساب کاربری در طاقچه می توانید با شماره همراه یا آدرس ایمیل به راحتی یک حساب کاربری ایجاد کنید.

وی تصریح کرد: دانشجویان با انتخاب گزینه پرداخت از کیف پول طاقچه یا پرداخت مستقیم، وارد درگاه بانک شده و می توانند فرایند خرید را تکمیل کنند. پس از انجام خرید، فایل دیجیتال کتاب به صورت خودکار دانلود می شود و در قسمت کتابهای من قرار می گیرد. درصورتی که فایل دانلود نشد، به صفحه کتاب رفته و گزینه دریافت یا خرید را انتخاب کنید، بدون ورود به صفحه پرداخت فایل کتاب دانلود خواهد شد.

مدیرکل روابط عمومی پیام نور یادآور شد: دانشجویان باید توجه داشته باشند، مطالعه کتابهایی که نوع فایلشان epub است از طریق سایت طاقچه امکان پذیر است و فایل های pdf فقط از طریق اپلیکیشن موبایل قابل مطالعه و استفاده خواهد بود و خوانش به صورت الکترونیک بوده و قابل پرینت نیست. 

خرید فیزیکی کتب از طریق سامانه فروش آنلاین با ۲۰ درصد تخفیف

بهروز در خصوص روش سوم گفت: سامانه فروش انلاین کتب درسی دانشگاه پیام نور نیز فعال است و دانشجویان و متقاضیان خرید کتاب های دانشگاه پیام نور می توانند منابع درسی خود را با ۲۰ درصد تخفیف در بازه زمانی ۲۴ تا ۷۲ ساعت در هر نقطه در داخل یا خارج از کشور پس از ثبت سفارش در این سامانه دریافت کنند.

وی افزود: دانشجویان برای ثبت سفارش می توانند به سامانه فروش آنلاین کتاب به نشانی digibook.pnu.ac.ir مراجعه کنند.

بهروز با اشاره به مراحل خرید کتاب افزود: برای خرید کتاب از سایت دیجی بوک مراحل زیر باید انجام پذیرد: ثبت نام در سایت و دریافت  نام کاربری، ورود به سایت با نام کاربری وانتخاب کتابهای مورد نظر وافزودن به سبد کالا،  کلیک بر روی سبد کالا و انتخاب آدرس تحویل،  وارد کردن اطلاعات و تلفن و ادرس و... ، زدن دکمه شیوه پرداخت در این قسمت  کتابهای خریداری شده نمایش داده می شود بر روی دکمه بازبینی سفارش کلیلک کرده ، کلیک بر روی دکمه پرداخت الکترونیکی و همچنین  وارد کردن کد امنیتی وارد بانک شده و مراحل ورود شماره کارت انجام می پذیرد، با زدن دکمه پرداخت درخواست ثبت شده و پیام تکمیل فرایند خرید به همراه کد سفارش نمایش داده می شود. فقط زمانی که این کد تکمیل سفارش خرید برای خریدار می اید درخواست ثبت شده است. در صورتی که این کد را دریافت نکنند و وجهی از خریدار کم شود ظرف ۷۲ ساعت به حساب خریدار بازگشت داده می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha