کارگردان نون . خ از توان بازیگران کرمانشاهی شگفت‌زده شد

کرمانشاه- ایرنا- « اردشیر قبادی »، بازیگر پیشکسوت کرمانشاهی گفت: سعید آقاخانی بعد از ارتباط با بازیگران کرمانشاهی از توان و استعداد آنها شگفت‌زده شد و تصمیم گرفت در سریال «نون . خ» از آنها بیشتر استفاده کند.

قبادی که خود هم در چند سکانس سریال نون.خ نقش‌آفرینی کرده است، با اشاره به حضور حداکثری بازیگران کرمانشاهی در این سریال روز شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: در استان کرمانشاه بازیگران بسیار توانمندی داریم و حضور در این سریال می‌تواند سکوی پرشی برای آنها باشد و به طور حتم در آینده نزدیک شاهد درخشش این بازیگران در سطح ملی خواهیم بود.

سالهاست مردم کرمانشاه از شنیدن صدای مفاخر موسیقی کرد محروم شده‌اند

وی درخصوص جنبه‌های مثبت و تاثیرگذار سریال نون.خ گفت: در سالهای گذشته این چنین سریال‌ها بیشتر در تهران و شمال کشور ساخته می‌شد اما برای اولین بار است که چنین سریالی در سطح ملی برای معرفی کرمانشاه ساخته شده که توانسته است بخشی از فرهنگ، آداب و رسوم مردم این مرز و بوم را به تصویر بکشد.

قبادی موسیقی را جزء لاینفک زندگی مردم کرمانشاه و غرب کشور دانست و گفت: متاسفانه سالهاست مردم کرمانشاه از شنیدن صدای مفاخر موسیقی کرد محروم شده‌اند اما سریال نون خ این نقیصه را برطرف کرده و در هر قسمت به جزء تیتراژ ، در طول سریال هم مخاطبان از شنیدن صدای خوانندگان نام‌آشنای کرد بهره‌مند و لذت می‌برند.

بازیگر سریال «کرایه‌نشینی»، کارگردان سریال نون خ را فردی بااستعداد، هنرمندی برجسته، شوخ‌طبع، صبور و در عین حال دارای ذهنی هدفمند دانست و گفت: مهمترین پیام این سریال نشان دادن اختلاف طبقاتی و ناهنجاری‌های اجتماعی در جامعه است که سعید آقاخانی این پیام را به خوبی در متن این سریال گنجانده است.

نقدهای مطرح شده در خصوص نون خ ناجوانمردانه و مغرضانه است

قبادی ضمن گلایه از افرادی که بدون پشتوانه کارشناسی این سریال را نقد می‌کنند، گفت: این سریال طنز خدشه‌ای به فرهنگ و لهجه مردم کرمانشاه وارد نکرده است و برای این چنین سریالی با مخاطبان زیاد باید دیالوگ‌ها با یک زبان قابل فهم برای عموم مردم ایران بیان شود.

این بازیگر پیشکسوت کرمانشاهی نقدهای مطرح شده درخصوص این سریال را ناجوانمردانه و مغرضانه دانست و گفت: کسانی می‌توانند این سریال را نقد کنند که خود در زمینه هنر، بازیگری و تئاتر آشنایی کافی را داشته باشند و همچنین اهل مطالعه، فیلم و کتاب باشند تا بتوانند در خصوص نقد یک سریال کمدی همه جنبه‌های آن را در نظر بگیرند.

سانسور در صدا و سیمای مرکز کرمانشاه چیزی از طرح اولیه باقی نمی‌گذارد

قبادی علت کم‌کاری خود در کرمانشاه را فضای سنگین صدا و سیمای مرکز کرمانشاه عنوان کرد و افزود: متاسفانه در ۱۰ سال اخیر اجازه فعالیت به امثال من داده نمی‌شود و بیشتر طرح‌های فیلم و سریال ما طوری سانسور می‌شود که چیزی از آن باقی نمی‌ماند و این در حالی است که سال های گذشته دست ما برای تولید در کرمانشاه بسیار بازتر  بود و برای مخاطبان کارهای ارزشمندی مانند کرایه‌نشینی تولید کردیم.

وی درخصوص نوع دعوت و همکاری با سریال نون خ گفت: از فیلمبرداری این سریال اطلاعی نداشتم و متاسفانه نهادهای معرفی‌کننده بازیگر من را معرفی نکرده بودند و خیلی اتفاقی با آقای سعید آقاخانی برخورد کردم و ایشان قول دادند در قسمت‌های بعدی این سریال نقش‌های پررنگ‌تری را بازی می‌کنم و این در حالی است که با خانم پوران درخشنده هم طی مذاکراتی که داشتم قرار شد در آینده با هم همکاری داشته باشیم.

اردشیر قبادی سال ۱۳۳۴ در کرمانشاه متولد شد و در دوران دبیرستان کار تئاتر را آغاز کرد و از سال ۱۳۶۶ به طور حرفه ای وارد تلویزیون شد.

« گل‌مراد، گمان نیکم فلانی، عروسی کوزه، مقصر کیه، خر من از کرگی دم نداشت، عیدانه، دردسرهای مدیر مدرسه، خوم درسه کم و ... » بخشی از فعالیت‌های این هنرمند کرمانشاهی است و مجموعه « سیرتا پیاز» هم آخرین اثر این بازیگر است که در نوروز ۹۹ هم پخش شد.

اما به طور حتم مهمترین و ماندگارترین اثر قبادی سریال کرایه‌نشینی است که خاطره آن از ذهن مخاطبان کرمانشاهی پاک نمی‌شود.   

سرخط اخبار استان‌ها