۲۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۹
کد خبرنگار: 1271
کد خبر: 83751752
۰ نفر

برچسب‌ها

سد چپرآباد اشنویه در آستانه بهره‌برداری

مهاباد- ایرنا- فرماندار اشنویه گفت: با پایان‌ یافتن عملیات فیزیکی ساخت بدنه سد چپرآباد و خرید اراضی مخزن سد، این طرح بزرگ آماده آبگیری و بهره‌برداری است.

عبدالسلام مام‌عزیزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۵۵۵ هکتار از اراضی مخزن سد نیز خریداری شده که از این میزان ۱۲۰ هکتار اراضی ملی است.

وی اضافه کرد: برای احداث این سد و خرید بخشی از اراضی مخزن آن تاکنون بیش از یک‌هزار و ۷۸۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

وی اظهار داشت: هدف از احداث سد چپرآباد تامین آب زیست‌محیطی دریاچه ارومیه، تامین آب شرب شهرهای اشنویه، نقده و نالوس به مقدار ۱۲.۳ میلیون مترمکعب در سال و تامین آب یک‌هزار و ۵۳ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان است.

فرماندار اشنویه افزود: ۱۰ طرح شاخص در سفر آینده رییس‌جمهوری به آذربایجان‌غربی افتتاح می‌شود که سد چپرآباد نیز شامل این طرح‌هاست.

به گزارش ایرنا سد مخزنی چپرآباد اشنویه در جنوب آذربایجان‌غربی، در فاصله ۶۵ کیلومتری ارومیه و در ۱۰ کیلومتری جنوب‌شرقی اشنویه واقع است؛ این سد همچنین در مسیر جاده آسفالته اشنویه - پیرانشهر روی رودخانه «کانی‌رش» از سرشاخه‌های «گدارچای» در حال ساخت است.

این سد از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن ۴۸۶ متر و ارتفاع ان از پی ۳۴ متر است؛ میزان حجم مفید مخزن آب ۳۷.۶ میلیون مترمکعب است و میزان نرمال حجم مخزن آب ۴۶.۵ میلیون مترمکعب است.

علاوه بر آب رودخانه «کانی‌رش» که حدود ۳۵ میلیون مترمکعب است، حدود ۹۵ میلیون مترمکعب نیز از حوضه «لاوین‌چای» و از طریق سد سیلوه به مخزن سد اشنویه انتقال داده خواهد شد؛ عملیات اجرایی این سد از سال ۱۳۸۲ آغاز شده است.

اشنویه با بیش از۷۴ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی و در امتداد مرزهای ایران با کشورهای عراق و ترکیه واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha