دانش‌آموزان عشایر و روستایی از آموزش محروم نیستند

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: در حال حاضر که بخاطر شیوع کرونا آموزش دانش‌آموزان، الکترونیکی شده است، هیچ یک از دانش‌آموزان مناطق عشایری و روستایی از آموزش محروم نیستند.

محمدرضا سیفی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا افزود: در مجموع ۱۸۵ هزار دانش‌آموز عشایری در کشور وجود دارد که ۱۵۰ هزار نفر از آنها در دوره ابتدایی تحصیل می‌کنند و تلاش می‌شود افرادی که به شبکه آموزش یا اینترنت دسترسی ندارند برای آموزش آنها از شیوه‌های دیگر استفاده کنیم.

وی اظهار داشت: براساس برنامه ریزی انجام شده برای دانش‌آموزانی که در مناطق عشایری و روستایی فاقد اینترنت و تلویزیون باشند،‌ به ۲۳ اداره آموزش و پرورش عشایری کشور دستورالعمل ارسال شده است که شرایط تداوم آموزش دانش‌آموزان را فراهم کنند و تاکید شده است که هیچ  دانش‌آموزی نباید از دسترسی به آموزش محروم باشند.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر تصریح کرد: یکی از راهکارهای ما استفاده از طرح رسانه، خانه، مدرسه و دانش‌آموز است تا با استفاده از این چهار مقوله فرصت جبران آموزش دانش‌آموزان را در برنامه کاری داشته باشیم.

سیفی ادامه داد: معتقدیم فراهم کردن فرصت برابر برای دانش‌آموزان عین عدالت آموزشی است و دفتر توسعه عدالت آموزشی همین موضوع را مهمترین رسالت خود قرار داده است تا شرایط برای همه دانش‌آموزانی که دسترسی به تلویزیون یا اینترنت ندارند، یکسان باشد و آموزش‌های لازم به این افراد داده شود.

وی خاطرنشان کرد: برای دانش‌آموزانی که نمی توانند از شبکه سراسری استفاده کنند از ظرفیت شبکه محلی برای آموزش دانش‌آموزان استفاده می‌شود. به عنوان نمونه در استان خراسان شمالی از ظرفیت رادیویی برای آموزش بهره برده ایم و برنامه های درسی از طریق صوت پخش می‌شود.

مدیرکل دفتر توسعه عدالت آموزشی و آموزش عشایر وزارت آموزش و پرورش گفت: حتی برای آموزش دانش‌آموزان در برخی دیگر از مناطق عشایری و روستایی با رعایت تمام جوانب بهداشتی بسته‌های آموزشی مکتوب در قالب درسنامه به این دانش‌آموزان ارائه شده است. در برخی از مناطق نیز از دستگاه پخش خانگی برای آموزش استفاده می‌شود.

وی تاکید کرد: اعزام رهبران آموزشی با رعایت نکات بهداشتی و با استفاده از موتور برق تلویزیون و دی وی دی های آموزشی به مناطق سخت گذر و عشایری از دیگر برنامه‌ها است. چون در  برخی از این مناطق پوشش سراسری تلویزیون وجود ندارد و از این طریق کلاس های درسی آموزش داده می‌شود.

سیفی اضافه کرد: در استان فارس در مناطق عشایری و روستایی هزینه تلفن معلمان عشایری را پرداخت می‌کنیم و از طریق تلفن درس جدید به دانش‌آموزان ارائه می‌شود. این مساله پل ارتباطی بین معلم و دانش‌آموز ایجاد کرده است و عقب ماندگی درسی دانش‌آموزان نیز جبران می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در استان چهارمحال و بختیاری درسنامه به دانش‌آموزان داده شده است و تکالیف را به شکلی ساده و رایگان و مثال های روان به دانش‌آموزان ارائه می‌کنند.

سیفی گفت: امید است با این شیوه‌های آموزشی درس های عقب افتاده دانش‌آموزان مناطق عشایری و روستایی جبران شود. 

به گفته وی، اکنون ۱۸۵ هزار دانش‌آموز در ۶۱۳۲ مدرسه تحت پوشش این اداره‌کل است که از این تعداد مدرسه، ۱۶۹۸ مدرسه سیار و نیمه سیار است، یعنی کلاس درس دانش‌آموزان در چادر و کانکس برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش