۲۷ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۲۴
کد خبرنگار: 2202
کد خبر: 83751498
۰ نفر

برچسب‌ها

۸۰ درصد تالاب کجی نهبندان آبگیری شد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بارندگی‎‌های قابل توجه بهاری سبب جاری شدن اکثر رودخانه‌های منتهی به تالاب کجی نمکزار و آبگیری بیش از ۸۰ درصدی آن شد.

 حسن اکبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آبگیری تالاب کجی نمکزار باعث فرود دسته‌هایی از پرندگان آبزی و کنار آبزی در مسیر برگشت این پرندگان زیبا از مناطق جنوبی به سمت شمال شده است که هرساله میزبان گونه‌های مختلف این پرندگان در تالاب هستیم.

وی بیان کرد: پرندگانی نظیر خوتکا، فلامینگو، پلیکان و کاکایی از مهمترین پرندگان مهاجر هستند و هوبره، زاغ بور، باقرقره، خرگوش، روباه، گربه شنی، شغال، گرگ و انواع جونده و خزنده از دیگر حیواناتی هستند که در این منطقه زیست می‌کنند.

اکبری تصریح کرد: تالاب کجی نمکزار در ادوار دور یکی از تالاب‌های دایمی ایران بوده است و پرندگان مهاجر در تمام فصول در این منطقه حضور داشته‌اند اما با گذر زمان و خشکسالی‌های به وجود آمده این تالاب به صورت فصلی آبگیری می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: خشکسالی‌های پیاپی و خشک شدن تالاب تهدیدی بزرگ برای پرندگان مهاجر و دیگر حیوانات بومی این منطقه است زیرا حجم عظیمی از انواع حیوانات در این منطقه زیست می‌کنند.

وی ادامه داد: تالاب کجی نمکزار نهبندان یک تالاب نمکی و فصلی است که معمولا اواسط پاییز تا اواسط بهار آبگیری می‌شود که مهمترین منبع تامین کننده آب تالاب کجی ریزش باران و جاری شدن سیلاب‌های حوزه آبریز نهبندان و چشمه‌های کرانه تالاب است.

اکبری اظهار داشت: با توجه به موقعیت مناسب تالاب کجی نمکزار میزبان جشنواره های مختلف مجسمه‌های نمکی بوده است زیرا این تالاب شوره‌زار وسیع بوده و با توجه به شوری زیاد خاک آن به دریاچه‌ای پوشیده از نمک و به رنگ سفید تبدیل شده است.

پناهگاه حیات وحش تالاب کجی نمکزار با ۲۲ هزار هکتار شامل تالاب و محدوده جنگلی است که در ۷۵ کیلومتری شهر نهبندان و در حاشیه جاده ارتباطی بیرجند - زاهدان قرار دارد.

نهبندان در ۲۰۰ کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها