واردات ۹.۳ میلیارد دلار محصول کشاورزی در سال ۹۸

تهران - ایرنا - رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی، گفت: ۱۴ میلیارد دلار در سال گذشته صرف واردات کالاهای اساسی شد که از این میزان ۹.۳ میلیارد دلار مربوط به بخش کشاورزی بوده است.

به گزارش روز سه‌شنبه وزارت جهاد کشاورزی، «علی کیانی راد» در ویدیو کنفرانس اجلاسیه کشوری مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه و روسای سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها، با تشریح اهداف و برنامه های وزارتخانه متبوع با محوریت «سال جهش تولید» افزود: از این میزان هشت میلیارد دلار مربوط به ذرت و دانه های روغنی و ۱.۳ میلیارد دلار مربوط به واردات واکسن های دامی و داروهای بخش دام و طیور بوده است.

وی اظهارداشت: قیمت نفت طبق پیش‌بینی‌های جهانی حدود ۲۵ دلار خواهد بود و تنها چهار میلیارد سرمایه برای واردات در سال ۹۹ خواهیم داشت، همچنین تحریم و FATF، باعث شده نتوانیم بر روی نفت ۲۵ دلاری تکیه کنیم.

رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب گفت: در سال جهش تولید تنها پروژه هایی که بتواند واردات را کاهش داده و صادرات را افزایش دهد، تصویب خواهد شد.

کیانی راد خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید به فرمایش رهبر معظم انقلاب، اقدامات بیشتری نسبت به سال قبل باید انجام شود و باید اثر آن در زندگی روزمره مردم محسوس باشد.

تهیه ۱۹ برنامه کشاورزی بدون اتکا به منابع دولتی

رییس موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی اضافه کرد: برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در سال جهش تولید باید بدون اتکا به منابع دولتی اجرایی شود؛ برنامه‌های در حال تدوین نیز باید به طور حتم منجر به افزایش تولید و متکی به امکانات داخلی باشد.

کیانی راد با بیان این که این برنامه‌ها باید توانایی تامین نیازهای کشور را داشته باشد و ظرفیت‌های راکد را بالفعل کند و به بازارهای خارجی توجه داشته باشد، تصریح کرد: باید به طور حتم از ظرفیت‌های دانش بنیان استفاده شود و این برنامه‌ها باید اثر تحریم ها را خنثی کند.

وی افزود: در تامین منابع مالی باید به محدودیت‌های بودجه‌ای توجه شود که ۱۹ برنامه با این اهداف تصویب شده و هفته آینده به سازمان برنامه و بودجه ارسال خواهد شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha