هیاهو برای هیچ در روزهای بی‌خبری

تهران- ایرنا- در ۴۸ ساعت اخیر ماجرایی قدیمی و البته حل شده راجع به کارلوس کی‌روش و دریافتی‌اش از فدراسیون فوتبال و مبلغی که فیفا پرداخت کرده، به نوعی دیگر در فضای رسانه‌ای منتشر و پخش شده که سروصدای زیادی به پا کرده است.

روزهای سختی را سپری می‌کنیم. شیوع ویروس کرونا جان بسیاری از انسان‌ها را در سرتاسر جهان به خطر انداخته است. از سویی دیگر مسابقات ورزشی به ویژه فوتبال نیز به تعطیلی کشیده شده و هنوز زمان مشخصی برای از سرگیری آن وجود ندارد.

با این حال عدم برگزاری بازی‌ها باعث شده است تا فقدان خبرهای دسته اول در برخی حوزه‌ها به وجود بیاید. در این گیر و دار یکی از راهکارها این است که سر به پرونده‌های قدیمی بزنیم و راجع به آن صحبت کنیم. ایرنا نیز در همین رابطه پرونده‌ای را با عنوان با فوتبال در روزهای بدون فوتبال ترتیب داده که به فوتبال‌های خاطره انگیز داخلی و خارجی می‌پردازد و آنها را مرور می‌کند. البته که راه‌های دیگری نیز برای داغ نگه داشتن بازار اخبار وجود دارد که شاید چندان حرفه‌ای نباشد.

ماجرای قدیمی و حل شده، به گونه جدید رسانه‌ای شد

در ۴۸ ساعت اخیر ماجرایی قدیمی و البته حل شده به نوعی دیگر در فضای رسانه‌ای منتشر و پخش شده که بسیار سروصدا به پا کرده است. داستان، داستانِ پاداش مالی فدراسیون فوتبال در فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) است و اینکه چرا حدود ۲۵ درصد از این منبع مالی به عنوان پاداش به حساب کارلوس کی‌روش و دستیارانش واریز شده است؛ در حالی که طبق قرارداد فقط ۱۰ درصد باید به سرمربی سابق تیم ملی پرداخت می‌شد. نامه‌ای از سوی فیفا منتشر شده که به صورت ریز راجع به مقدار پول اختصاص پیدا کرده از پاداش فدراسیون در فیفا به اشخاص مختلف صحبت شده است.

پاسخ این پرسش را بارها از زبان خزانه‌دار فدراسیون فوتبال، اعضای کنونی و سابق فدراسیون و ... به طرق مختلف شنیده بودیم. فدراسیون فوتبال، به خصوص در چند سال اخیر به دلیل تحریم‌های موجود و البته ناکامی در پروسه درآمدزایی، با مشکلات مالی عدیده‌ای روبرو بوده است. به همین دلیل منابع مالی موجود در فیفا و ای‌اف‌سی به واسطه حضور در مسابقات جام جهانی، جام ملت‌های آسیا و ... نقش تعیین کننده‌ای داشته است.

پاداش فیفا، اصلی‌ترین منبع مالی فدراسیون فوتبال در سالیان اخیر

طبق گفته علی کفاشیان اولین قرارداد کارلوس کی روش با فدراسیون فوتبال حدودا یک و نیم میلیون دلار بوده و دومین قرارداد این سرمربی پرتغالی، ۱.۴ میلیون یورو. در هر ۲ قرارداد ۱۰ درصد نیز باید به عنوان پاداش صعود به جام جهانی به سرمربی تیم ملی تعلق می‌گرفت.  

نایب رییس سابق فدراسیون فوتبال که البته هنوز در فیفا او را به عنوان نایب رییس، می‌شناسند، اعلام کرده است که در زمان جام جهانی ۲۰۱۴ نیز فدراسیون فوتبال بخشی از قرارداد کی‌روش را از طریق منابع مالی فدراسیون در فیفا که حکم پاداش صعود به جام جهانی را داشت؛ پرداخته کرده است. در زمان ریاست مهدی تاج نیز این اتفاق مجددا تکرار شد. فدراسیون به شدت بابت تحریم‌ها تحت فشار بود و کارلوس کی‌روش و دستیارانش از ابتدای سال ۹۷ پولی دریافت نکرده بودند. رییس وقت فدراسیون فوتبال در تیرماه همان سال و پس از پایان جام جهانی اعلام کرده بود که کی‌روش از ابتدای سال پولی دریافت نکرده است.

همان زمان بود که مکاتبات فدراسیون و فیفا در جریان بود. فدراسیون فوتبال درخواست کرده بود که مبلغ ۹۰۰ هزار دلار به اضافه آن ۸۰۰ هزار دلاری که بابت پاداش باید به کی‌روش پرداخت شود؛ اضافه شود تا بتوان بخشی از دستمزد این سرمربی را نیز پرداخت کرد.  فیفا هم با این موضوع موافقت می‌کند و مبلغ مورد نظر را اضافه می‌کند. البته در نامه منتشر شده اشاره‌ای به قرارداد سرمربی تیم ملی نمی‌شود و از آن به عنوان پاداش یاد می‌شود اما در واقعیت طبق گفته خزانه‌دار فدراسیون و آن چیزی که بارها به آن اشاره شده است، این پول به عنوان دستمزد عقب‌ افتاده کی‌روش به او پرداخت شد.

توضیحات خزانه‌دار فدراسیون فوتبال

علی سلیمانی خزانه‌دار فدراسیون فوتبال در همین رابطه گفت: ما برخلاف تعهدات و قراردادمان پولی به کی‌روش نداده‌ایم و کل مطالبات او برای جام جهانی هم از طریق پاداش‌های تیم ملی در جام جهانی پرداخت شد. در آن زمان از فیفا درخواست کردیم، جدا از ۸۰۰ هزار دلاری که باید برای پاداش صعود به جام جهانی به کی روش می‌دادیم، حدود ۹۰۰ هزار دلار هم برای بخشی از ۹ ماه حقوق عقب مانده او که پرداخت نشده بود، به کی‌روش بدهد که فیفا هم پس از کسر وجهی، این مبالغ را با هم در تاریخ ۳۱ آگوست به حساب او واریز کرد (یک میلیون و ۶۱۷ هزار دلار). سایر مطالبات کی‌روش هم در قالب سه واریزی دیگر و مجموعا ۵۶۵ هزار و ۹۶۶ یورو (۶۶۰ هزار و ۷۶۶ دلار) از همین پاداش‌ها پرداخت شد.

الباقی پول‌هایی نیز که در نامه فیفا راجع به ریز مبالغ تعلق پیدا کرده به مدیر رسانه، مترجم و دستیاران کی‌روش نیز فدراسیون درخواست پاداش کرده و فیفا با محاسبات خود درباره عملکرد این افراد این مبالغ را جای داده و چیزی خارج از عرف و قانون نبوده است. یکی از اصول فیفا همیشه این بوده که درخواست‌های فدراسیون‌های مختلف به ویژه راجع به قضایای مالی را به طور دقیق بررسی و موشکافی می‌کند و احیانا طرفین ماجرا را در جریان امور می‌گذارد تا در آینده مسایل قضایی به وجود نیاید.

هشدار به فدراسیون فوتبال؛ دیگر خبری از فیفا نیست

فدراسیون فوتبال بعد از دوران کارلوس کی‌روش نیز برای تامین منابع مالی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده و می‌کند. بخش اعظمی از پول قرارداد مارک ویلموتس نیز از طریق یک حامی مالی پرداخت شد چرا که فدراسیون دیگر منبع درآمدی در فیفا نداشت و باید از طریق و فضای دیگری دستمزد سرمربی بلژیکی را تامین می‌کرد. از تقریبا تمام مبلغ باقیمانده از فدراسیون فوتبال نزد فیفا نیز به باشگاه ها تعلق دارد و فدراسیون باید برای ادامه کار خود به دنبال اسپانسر یا تامین کننده جدید باشد چرا که با شروع مجدد مسابقات ملی، باید دیدارهای تدارکاتی برگزار شود و اردوهایی تشکیل شود و دستمزد سرمربی تیم ملی و دستیارانش پرداخت شود.

در پایان هم باید گفت که در این روزها که کرونا، تلنگری شده تا بیشتر به اخلاقیات فکر کنیم و راجع به آن بیاندیشیم، بهتر است از تسویه حساب‌های شخصی صرف نظر کنیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =