فعالان تونسی تحریم‌های آمریکا علیه ایران را محکوم کردند

تهران - ایرنا - فعالان سیاسی و حقوق‌دانان تونسی تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از سوی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کردند.

به گزارش روز سه شنبه تارنمای خبری لبنانی « العهد»، فعالان و مدافعان حقوق بشر تونسی از ادامه یافتن تحریم‌های ایران به رغم محکوم کردن آن از سوی جامعه جهانی، ابراز نارضایتی کردند.

آنها با اشاره به فراخوان‌های جهانی به عمل آمده در این خصوص بر لزوم توقف محاصره اقتصادی ایران در سایه شدت گرفتن خطر  گسترش «ویروس کرونا» تاکید کردند و خواستار پایان یافتن تحریم‌های اقتصادی ایران شدند.

«خالد شوکات » وزیر سابق تونسی و فعال سیاسی و مدیر مرکز علمی دمکراسی عربی در گفت وگو با العهد گفت: این مجازات‌ها با توجه به شرایط سخت کنونی از نظر قوانین بین‌الملل و مقررات بشردوستانه رایج در جهان، غیرقابل قبول است.

شوکات افزود: خطر گسترش ویروس کرونا باید بشریت را با هم متحد کند و کشورهای جهان به ویژه ابرقدرت‌ها را به سوی دور شدن از سیاست ضدانسانی فشار و تحریم سوق دهد، زیرا چنین سیاست‌هایی مانعی بر سر راه مبارزه با بیماری «کووید -۱۹ »به شمار می رود.

وی بر لزوم افزایش تلاش‌ها و همکاری‌ها میان ایران و تونس و تمام کشورهای عربی و اسلامی به منظور مقابله با ویروس کرونا تاکید کرد.

وی ابراز داشت: جهان عرب و کشورهای اسلامی و تمام بشریت باید زیر نظر سازمان ملل و سازمان‌های منطقه‌ای همکاری خود را در این زمینه گسترش دهند.

وی گفت: هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند با این بحران مقابله کند و تونس و ایران باید با توجه به دو نقطه اشتراک اسلام و انسانیت در میان خود به تبادل تجربه و همکاری در زمینه راه‌های مقابله با بحران‌ها بپردازند و این بحران فرصت مناسبی برای رشد و توسعه روابط دوجانبه در جهت صحیح آن فراهم آورده است.

بر پایه همین گزارش ، «صلاح الداودی» پژوهشگر و استاد دانشگاه تونس در مصاحبه با العهد تاکید کرد: تحریم‌های آمریکا در چند دهه گذشته علیه ایران به شکل‌های گوناگون همچون جنگ نظامی و جنگ نرم و رسانه‌ای ادامه داشته، تا ایران را به تسلیم شدن وادار کند، زیرا این کشور نوک پیکان محور مقاومت علیه رژیم صهیونیستی است .

الداودی گفت: آمریکا و همپیمانانش به اشکال گوناگون در صدد سرنگون کردن نظام حاکم بر ایران و یا به تسلیم واداشتن تهران هستند، اما کاملا روشن است که این تلاش‌ها شکست خواهد خورد و همین سیاست کاخ سفید باعث بیرون رانده شدن آمریکایی‌ها از منطقه و پایان یافتن اشغالگری‌ها آنها در عراق می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: این تحریم‌ها در سایه بحران شیوع کرونا چهره واقعی و زشت رژیم آمریکا در دوران حاکمیت «دونالد ترامپ» را نشان داد و پرده از ماهیت وحشیانه این رژیم جنایتکار و غرور و تکبر رئیس جمهوری آمریکا برداشت که به یک راهزن جهانی تبدیل شده و درحال به سرقت بردن نفت، دارو و تجهیزات پزشکی در سراسر جهان است.

این پژوهشگر تونسی تاکید کرد: آنچه که امروز در جهان شاهد آن هستیم ، فرصت خوبی به شمار می‌رود تا ملت‌های منطقه بدانند که نمی‌توان بر آمریکا و همپیمانانش تکیه کرد. این تهدید را باید با تکیه بر خویشتن در تمامی ابعاد زندگی به یک فرصت تبدیل کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که ملت آمریکا در انتخابات آتی ریاست جمهوری ترامپ را از مسند ریاست جمهوری کنار بگذارد و جهان پساکرونا به دور از سلطه آمریکا بر سرنوشت و زندگی ملت‌ها شاهد عدالت بیشتری باشد .

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =