۲۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۵
کد خبرنگار: 1188
کد خبر: 83750401
۰ نفر

برچسب‌ها

حقابه پرتنش

خمین - ایرنا - موضوع حقابه کشاورزان از رودخانه قمرود چندی است که سبب نارضایتی کشاورزان برخی روستاهای خمین، دلیجان و محلات در استان مرکزی شده است و آنان خواستارند تا مسوولان مطالبات آنان را پیگیری کنند.

رودخانه قمرود از ابتدای تشکیل آن در منطقه خوانسار و گلپایگان تا انتهای آن در دشت مسیله طولی نزدیک به ۳۱۵ کیلومتر دارد. 
در طول قرون متمادی این رودخانه طولانی همراه با شاخه های فرعی آن، مهمترین منبع تامین آب و آبیاری مناطق و شهرها و روستاهای مجاور مسیر طویل خود از جمله دشت‌های گلپایگان، خوانسار، خمین، محلات و دلیجان و نیزار و سلفچگان و بالاخره دشت قم بوده است. 
برخی در روزهای گذشته، کشاورزان بهره‌مند از این حقابه در شهرستان‌های خمین، محلات و دلیجان را به برپایی تجمع اعتراضی در روستای جلماجرد دعوت کردند و در این تجمع کشاورزان روستاهای مزاین، جلماجرد، نیمور، باقرآباد، لریجان، چهل زر و محمدآباد روز گذشته در شهرستان خمین برگزار شد.
در پیامی که در فضای مجازی دست به دست می شد خطاب به حوزه منابع آب ذکر شده بود: «ما خواهان حقابه کشاورزی خود هستیم و اگر حقابه کشاورزی اعاده نشود، مردم نیز به حقابه محیط زیستی نیاز ندارند.

حقابه میخواهیم/ بدون حقابه کشاورزی، حاشیه نشینان رودخانه زمین‌گیر می‌شوند

یکی از کشاورزان معترض به عدم تخصیص حقابه گفت: چند وقتی است که حقابه کشاورزان از رودخانه قمرود داده نمی شود و هدف ما از این تجمع و اعتراض رساندن صدای خودمون به مسوولان است.

« علی محمدی» ادامه داد: روستاهای پایین دست دشت گلپایگان نظیر قیدو و جلماجرد بندهای حقابه از سدکوچری دارند اما ۲۰ سال است که این حق به مردم تعلق نگرفته است.

وی ادامه داد: در زمان خشکسالی کشاورزان با این قضیه کنار می‌آمدند اما حالا که سد عباس آباد در منطقه سرریز کرده، چرا آب کوچری به مردم تعلق نگرفته است.

محمدی گفت: کشاورزان منطقه به امید سدکوچری به دلیل بارندگی های مناسب امسال کشت و کار کردند اما به دلیل باز نشدن این حقابه گندم و جو ها خشک شده است.

وی افزود: براساس اسناد، سهم حقابه از سدکوچری پنج هزار لیتر در ثانیه است.

محمدی تاکید کرد: مسوولان شهرستان و استان پیگیری کردند اما هنوز حق کشاورزان را ادا نشده است.

حقابه قمرود صرفا کشاورزی نیست


فرماندار خمین با بیان اینکه این حقآبه زیست محیطی است، گفت: حقابه زیست محیطی باید در محیط زیست تأثیرگذار باشد و آبی که از سد خارج می شود، از همان ابتدا و در مسیر رودخانه، تأثیر مثبت و مؤثری در عرصه‌های زیست محیطی، گیاهان و حیات وحش و تغذیه منابع آب زیرزمینی دارد و نباید تأثیر آن را فقط در انتهای حوزه دنبال کنیم.
« احمد طهرانی » افزود: در کنار حقآبه زیست محیطی، کشاورزان روستاهای در حاشیه رودخانه نیز در کشاورزی از این حقآبه بهره مند می شوند.
وی تصریح کرد: ما کشاورزی را در بستر محیط زیست سالم و پایدار می خواهیم و  حقابه زیست محیطی در رودخانه های فصلی، بیشتر مربوط به سیلاب ها بوده و آبی که در رودخانه ها جاری می شود، بیشتر برای کشاورزی تعریف شده است.
 وی بیان کرد: میزان آب مصرفی کشاورزان طی این مدت به جای چاه ها از این حقابه تأمین شده است و به نظر کارشناسان، وجود آب در زیرزمین اثرات زیست محیطی بیشتری نسبت به جاری شدن آب در روی زمین دارد.
فرماندار خمین خاطرنشان کرد: سال گذشته حقابه کشاورزان از این رودخانه رهاسازی شده وحقابه امسال نیز تا ۱۰ روز آینده به منظور بهره برداری کشاورزان رها سازی می شود.
طهرانی گفت: در شرایطی کشور با بحران شیوع ویروس کرونا مواجه است و پرهیز از هرگونه اجتماع انسانی از مصوبات ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا است، تجمع کشاورزان شهرستان، زمینه گسترش این ویروس خطرناک را فراهم می کند.
وی یادآور شد: کشاورزان عزیز حقوق خود را از راه های حقوقی و از طریق شوراهای اسلامی و دهیاران پیگیری کنند و همان‌گونه که تاکنون پیگیر مسائل و مشکلات آنها در زمینه های مختلف بودیم، این موضوع نیز پیگیری می‌شود تا خواسته کشاورزان مانند سال گذشته محقق شود.

پارسال ۴۰ میلیون متر مکعب حقابه کشاورزان رها سازی شد


 رئیس اداره منابع اب خمین گفت: این حقآبه زیست محیطی است و سهم بخش کشاورزی، آب شرب، بهداشت و صنعت در این حقآبه براساس مصوبات اداره منابع آب در نظر گرفته شده است.
« حمید رنجبری » افزود: ۴۰ میلیون مترمکعب سال گذشته رهاسازی آب از این رودخانه انجام شد و با پیگیری های انجام شده رهاسازی امسال نیز تا ۱۰ روز آینده با بازگشایی دریچه ها صورت می گیرد.
وی بیان کرد: دغدغه کشاورزان درباره این حقآبه مد نظر است و مسوولان شهرستان همواره بهره‌برداران حوزه کشاورزی از این رودخانه را حمایت می کنند.
رییس اداره منابع خمین تصریح کرد: محیط زیست یک عرصه پیوسته است و هرکجا آب بتواند آبادانی ایجاد کند، تأثیرهای زیست محیطی به دنبال دارد.

شهرستان خمین در نوار جنوبی استان مرکزی است.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =