ایران به صادر کننده دستگاه های تولید ماسک تبدیل می شود

کرج-ایرنا- رییس ستاد اجراییات فرمان امام(ره) با اشاره به دستاوردهای شرکت های دانش بنیان برای تولید دستگاه های تولید کننده ماسک گفت: ایران به زودی تبدیل به صادر کننده دستگاه های تولید ماسک می شود.

محمد مخبر روز سه شنبه در آیین افتتاح بزرگ ترین کارخانه تولید ماسک غرب آسیا در شهرک صنعتی اشتهارد در گفت و گو با خبرنگاران افزود: در این راستا تقاضاهایی نیز داشتیم و ما نیز قراردادهایی با شرکت های دانش بنیان برای ساخت این دستگاه ها منعقد و به زودی صادرات دستگاه های تولید ماسک را خواهیم داشت.

وی اظهار داشت: امروز ۲ خبر خوش برای مردم داریم که یکی راه اندازی بزرگ ترین کارگاه تولید ماسک در کشور و جنوب غرب آسیا با ظرفیت تولید روزانه چهار میلیون است که انواع ماسک ها از جمله معمولی، ان ۹۵ و نانو در آن تولید که اتفاق بزرگی است.

وی اضافه کرد: این کارگاه تولیدی با اشتغال زایی ۳۳۰ نفر و ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری راه اندازی که در آن ۴۱ دستگاه به تولید ماسک می پردازند که از این تعداد ۳۱ دستگاه سه لایه زن هستند یعنی تولیدات ماسک معمولی، سه دستگاه ان ۹۵ وسه دستگاه ضد عفونی کننده است و ماسکی که در این واحد تولیدی تهیه می شود، در همین مکان نیز ضدعفونی و استریل می شود.

مخبر با بیان اینکه برای نخستین بار تجهیزاتی که بتواند ماسک ان ۹۵ را تولید کند به زودی در همین محل راه اندازی می شود گفت: پارچه نانو نیز در حال تولید است چرا که هر جایی که این نوع پارچه در اختیار نباشد، تولید ماسک ان ۹۹ و یا ان ۹۹ که با اطمینان در بازار بتوان تهیه کرد، امکان پذیر نخواهد بود، اما در اینجا این پارچه تولید می شود.

وی ادامه داد: در صورت اشباع بازار، این آمادگی وجود دارد که به صادرات ماسک بپردازیم و با وجود اینکه این کشورها به ما ماسک ندادند اما در صورت بالاتر رفتن از ظرفیت بازار، به این کشورها نیز می توانیم صادرات داشته باشیم.

مخبر افزود: البته  تمام تولیدات را تا رفع نیاز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در اختیار این وزارتخانه با زیر قیمت تمام شده قرار می دهیم، قیمت ماسک اکنون در کشور مناسب نیست و حداکثر باید ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان باشد، که البته با وارد شدن این محصولات به بازار، تولیدات متفرقه ای که وارد می شوند به صورت ظبیعی وزارت بهداشت دیگر استفاده نخواهد کرد و موجب شکستن قیمت ها می شود.

وی ادامه داد: ماسک باید به صورت وفور در همه مکان ها پیدا شود که به زودی این اتفاق خواهد افتاد، در زمانی که کشورهای بزرگ به سرقت ماسک افتادند و برای تامین ماسک مورد نیازشان هواپیما می دزدند، در کانون و مکان های مختلف بچه های جهادی در سراسر کشور از ابتدا اجازه ندادند که این بحران در کشور ما ایجاد شود و امروز شاهد توفیقی بودیم که توسط فرزندان امام(ره) و سربازان آقا به صورت ۲۴ ساعته، این کارگاه از ۲۵ اسفند عملیات اجرایی آن آغاز و امروز شاهد راه اندازی آن هستیم.

رییس ستاد اجراییات فرمان امام(ره) در ادامه عنوان کرد: خبر خوش دیگر این است که برای نخستین بار توسط شرکت های دانش بنیان  و با پشتبانی ستاد اجرایی توانستیم این دستگاه را در داخل کشور تولید کنیم، دستگاه هایی که توسط جوانان نخبه کشورمان تولید شده از نظر کیفیت بسیار بهتر از دستگاه های وارداتی است و به زودی صادر کننده دستگاه های ماسک زن خواهیم شد، که تقاضاهایی نیز آمده و به همین منظور با شرکت های دانش بنیان قراردادهایی منعقد شده که رویداد مهم و بزرگی است.

مخبر با بیان اینک بیش از دارایی مان از نقدینگی و گرقتن تسهیلا ت از بانک ها در عرصه هایی چون سیل، زلزله و ماسک هزینه کردیم گفت: در بخش ماسک تاکنون ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه که بخشی با سرمایه گذاری و بخشی به صورت بلاعوض تامین شده است.

وی با بیان اینکه یک میلیون بسته غذایی در کشور تولید می کنیم خاطر نشان کرد: بیش از ۲ تا سه میلیون تاکنون  ملسک و مواد ضدعففونی به ممناطق محروم ارسال کردیم که تا رفع نیاز مردم ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =