۲۶ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۹
کد خبرنگار: 917
کد خبر: 83750320
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

بازگشت ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه

تهران-ایرنا- رییس دیوان محاسبات از صدور ۵۰۰ رای برای ۶۸۵ دادخواست توسط هیات مستشاری این نهاد خبر داد و گفت: در مجموع ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه کل کشور بازگردانده شده است.

مسعود پزشکیان که امروز سه شنبه ریاست جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت، پس از قرائت گزارش تفریغ بودجه ۹۷ خطاب به عادل آذر رییس دیوان محاسبات اظهارداشت: نمایندگان چندین سوال در زمینه گزارش قرائت شده دارند. نخست این‌ که گزارش ارز ۴۲۰۰ تومانی باید به صورت شفاف همراه با جزئیات در اختیار نمایندگان قرار بگیرد که این پول‌ها در اختیار چه افرادی قرار گرفته و این که آیا با مبالغ دریافتی کالا وارد کشور شده است یا خیر. در این خصوص باید به صورت شفاف نمایندگان و مردم در جریان قرار بگیرند.

وی ادامه داد: سوال بعدی این است که دیوان محاسبات چه تعداد حکم قضایی برای متخلفان صادر کرده است. عده‌ای از نمایندگان هم می‌پرسند که درباره  ۱۸ میلیارد دلاری که به صرافی‌ها برای تنظیم بازار ارز تزریق شد نیز توضیحی ارائه شود.

عادل آذر در پاسخ به وی گفت: هر سال گزارش تفریغ بودجه پس از قرائت،  بلافاصله به هیات حسابرسی و پس از تنظیم به هیات عمومی فرستاده می‌شود، پس از جمع آوری گزارش استان‌ها تخلفات لیست شده و به دادسرا ارائه می‌شود.
 رییس دیوان محاسبات اظهارداشت: در بودجه سال ۹۶ تاکنون ۳ هزار و ۳۹۸ بند تخلف در قالب ۹۷۱ پرونده از  هیات حسابرسی به دادسرا ارسال و از این تعداد ۶۸۵ دادخواست توسط دادستان به عنوان مدعی‌العموم، تنظیم شده و برای صدور رای به هیات‌های مستشاری فرستاده شده است.

 بازگشت ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه

عادل آذر افزود: بنابر بررسی‌ها، تاکنون ۲۵ هزار و ۵۵ نفر در سطوح مختلف مدیریتی و مسئولیتی متخلف تشخیص داده شده و ۵۰۰ رای برای ۶۸۵ دادخواست توسط هیات مستشاری صادر شده است و در مجموع ۱۵۰۰ میلیارد تومان به خزانه کل کشور بازگردانده شده است.

وی گفت: دیوان محاسبات می تواند به عملکرد دستگاه‌ها نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک  ورود کند، اما برای مثال در مورد ارز ۴۲۰۰ تومانی نمی‌تواند به صرافی‌های خصوصی ورود کند و این مسئولیت بر عهده قوه قضاییه است که جزئیات فرد به فرد و رقم به رقم به قوه قضاییه ارسال شده است و آنجا با جدیت دنبال می‌شود.

 پزشکیان در پاسخ وی اظهار کرد: در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۷ در بخش حسابرسی‌ عملکردها شما فرمودید که ۳۶۰ پرونده تخلف دستگاه اجرای وجود دارد که ۱۷۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است. باید با جدیت با این بخش‌ها برخورد شود. حقوق نجومی بگیران در مجموع ۱۱ میلیارد  است و  این همه سر و صدا به پا کرده  است. به این تخلف نیز باید با جدیت رسیدگی شود.

عادل آذر گفت:  براساس قانون جمهوری اسلامی ایران در سال ۹۹ سقف پرداختی محاسبه شده به بالای ۵۰ میلیون تومان می‌رسد؛ فردا نگویید که عده‌ای نجومی‌بگیر هستند یا در سال ۹۸ اگر در گزارش تفریغ بودجه سقف پرداخت بالای ۳۲  میلیون بود تعجب نکنید زیرا بنابر قوانین جمهوری اسلامی ایران این حقوق‌ها تنظیم شده و بدون در نظر گرفتن استثناها نظیر ماموریت و پاداش است. این حقوق‌ها نیز از مجلس دهم عبور کرده است ولی ما با جدیت با متخلفین برخورد می‌کنیم.

پزشکیان در پاسخ به رییس دیوان محاسبات با تاکید بر اینکه گزارش ارز ۴۲۰۰ تومانی باید با جزئیات در اختیار نمایندگان قرار بگیرد و کمیسیون‌های تخصصی مجلس آن را دریافت کنند ابراز امیدواری کرد با صدور احکام با قاطعیت با متخلفان برخورد شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha