احتمال تشکیل کابینه فوق‌العاده در صورت توافق نتانیاهو و بنی گانتس

تهران-ایرنا- خبرگزاری رویترز گزارش داد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رقبیبش بنی گانتس رئیس ائتلاف آبی و سفید در حال دستیابی به توافقی در روز سه شنبه برای تشکیل کابینه فوق العاده داخلی برای مبارزه با ویروس کرونا و پایان دادن به وضعیت بن بست سیاسی در این رژیم هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیمه شب گذشته فرصت ۲۸ روزه بنی گانتس برای تشکیل دولت ائتلافی پس از انتخابات بدون قطعیت ماه گذشته میلادی در رژیم صهیونیستی پایان یافت اما "رووین ریولین" رئیس این رژیم که بر گفت و گوها برای تشکیل ائتلاف نظارت داشت، مهلت آن را دو روز دیگر تمدید کرد.

به ادعای دفتر ریولین این تمدید مهلت به این دلیل است که نتانیاهو و بنی گانتس در حال دستیابی به توافق هستند.

طبق گزارش رویترز، نتانیاهو و بنی گانتس شب گذشته برای حل اختلاف ها جلسه تشکیل دادند و پس از آن در بیانیه ای مشترک ادعا کردند که پیشرفت های قابل توجهی داشتند و قرار است این گفت و گوها صبح سه شنبه نیز در میان گروه مذاکره کننده ویژه ادامه داشته باشد.

رویترز گزارش می دهد که بحران ویروس کرونا توافق بر سر تشکیل کابینه فوق العاده را امری گریز ناپذیر برای نتانیاهو و بنی گانتس کرده است.

طبق آخرین آمار در سرزمین های اشغالی فلسطین ۱۱ هزار و ۵۸۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا و  ۱۱۶ نفر جان باخته اند.

بن بست سیاسی که رژیم صهیونیستی پس از سه دور برگزاری انتخابات پارلمانی در سال ۱۳۹۸ هنوز حل نشده است . این موضوع در کنار گسترش کرونا در فلسطین اشغالی باعث شده است تا صدمات اقتصادی سنگینی به این رژیم وارد شود.

اگر نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رئیس ائتلاف آب و سفید نتوانند به توافق دست یابند، کنست (پارلمان) این رژیم شخصی را انتخاب می کند که او ۱۴ روز برای تشکیل کابینه مهلت دارد و اگر او نیز نتوانست کابینه را تشکیل دهد، بار دیگر باید انتخابات برگزار شود.

بسیاری از کارشناسان پیش بینی می کنند با توجه به بالا بودن اختلافات در بین احزاب این رژیم برگزاری انتخابات چهارم دور از ذهن نیست .

بنی گانتس در دور سوم انتخابات وعده داده بود که با نتانیاهو رئیس حزب لیکود به دلیل متهم بودن او به فساد همکاری نخواهد اما عقب نشینی از این موضوع خوشایند طرفداران او نیست .

هر دو حزب هفته گذشته در آستانه رسیدن به توافق نهایی بودند اما حزب لیکود پیش از امضای توافق خواستار گفت وگو در مورد انتصاب قضات دیوان عالی شده که منجر به برهم خوردن توافق شد.

برخی کارشناسان معتقدند که حزب لیکود منتظر پایان یافتن مهلت گانتس برای تشکیل کابینه شده تا موضع وی برای چانه‌زنی در مذاکرات را تضعیف کند.

گانتس و نتانیاهو روز چهارشنبه گذشته پیش از شروع تعطیلات عید پسح توافق کرده بودند تا مذاکرات را پس از پایان تعطیلات در روز ۲۷ فروردین ادامه دهند. 

طبق توافق دو حزب، قرار بود دوره نخست وزیری بین نتانیاهو و گانتس به مدت یک سال و نیم برای هر کدام تقسیم شود و دوره اول به نتانیاهو محول شود، اما با تصمیم نتانیاهو برای خروج از این توافق، مشخص نیست چه سرنوشتی پیش روی کابینه رژیم صهیونیستی خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha