ابلاغ شیوه‌نامه فعالیت آزمایشگاه‌های دانشگاه آزاد در شرایط فاصله‌گذاری هوشمند

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه آزاد اسلامی شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا را ابلاغ کرد.

به گزارش روز دوشنبه دانشگاه آزاد، محمدمهدی طهرانچی بخشنامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا را به معاونان، رؤسای مراکز و مدیران کل سازمان مرکزی، رؤسای استان ها، واحدها و مراکز آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.

وی در این بخشنامه تأکید کرد، با شیوع ویروس کرونا و نقش تأثیرگذار قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی در مهار این بیماری، محدودیت هایی برای بسیاری از فعالیت های اجتماعی از جمله فعالیت های آموزشی و پژوهشی مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها به وجود آمده است. لیکن در کنار لزوم مقابله با کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، موضوع انجام بهینه این فعالیت ها نیز باید مورد توجه باشد. از این رو با توجه به جایگزینی طرح فاصله گذاری هوشمند به جای فاصله گذاری اجتماعی، انجام فعالیت های پژوهشی در دانشگاه می تواند ضمن رعایت تمام موارد پروتکل های بهداشتی توصیه شده از سوی مراجع ذیصلاح انجام شود.

طهرانچی در بخش دیگری از این بخشنامه آورده است: دانشگاه آزاد اسلامی در جایگاه یکی از ارکان قدرتمند علمی کشور و به عنوان یک دانشگاه پیشرو و حل مسأله، همواره در تلاش است با تکیه بر توانمندی نیروی انسانی و امکانات و ظرفیت تجهیزاتی خود در حل مسائل و مشکلات کشور گام های اساسی برداشته و در جهت توسعه و پیشرفت کشور به ویژه در مقاطع حساس و سرنوشت ساز، فعالانه به ایفای نقش بپردازد.

وی افزود: در همین راستا با توجه به شرایط خاص پیش آمده در کشور به واسطه شیوع ویروس Covid-۱۹، برای بهره برداری بهینه از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای کمک به رفع نیازهای بهداشتی جامعه و از سوی دیگر پاسخگویی به نیازهای پژوهشی ضروری، به خصوص نیازهای تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، شیوه نامه فعالیت آزمایشگاه ها و کارگاه ها در شرایط فاصله گذاری هوشمند ناشی از شیوع کرونا به رؤسای استان ها ابلاغ می شود.

وی عنوان کرده است: از جمله اهداف این شیوه نامه، کمک به انجام فعالیت های پژوهشی ضروری مربوط به رساله های دکترای تخصصی و پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترای حرفه ای، تسهیل شرایط استفاده از امکانات آزمایشگاهی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کمک به کاهش حجم جابه جایی دانشجویان بین محل سکونت و تحصیل، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی برای تولید محصولات یا ارائه خدمات در راستای خدمت رسانی به جامعه و نظام بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با ویروس کرونا، ادامه روند همکاری آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاهی با واحدها و سازمان های خارج از دانشگاه از جمله واحدهای صنعتی، گمرک، سازمان ملی استاندارد و...، رفع شدن نیاز آزمایشگاهی و کارگاهی ضروری طرح های پژوهشی اعضای هیأت علمی دانشگاه و امکان انجام ارزیابی های دوره ای تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و رعایت اصول نگهداری آنها به منظور جلوگیری از خسارت های احتمالی است.

در این بخشنامه آمده است: برای ایجاد فاصله مطمئنه بین افراد حاضر و کنترل بهتر فضا در آزمایشگاه، بر اساس پروتکل های بهداشتی لازم است، حداکثر تعداد افراد حاضر در آزمایشگاه طوری تعیین شود که اصول فاصله گذاری اجتماعی رعایت و فاصله افراد کمتر از ۲ متر نباشد. همچنین لازم است تمام سطوح و وسایل و تجهیزات مورد استفاده در هر نوبت کاری در پایان کار با نظارت مسئول آزمایشگاه توسط مواد ضدعفونی کننده مناسب به طور کامل ضدعفونی شود. ضروری است تمام افراد حاضر در محیط آزمایشگاه یا کارگاه همواره از دستکش و ماسک بهداشتی استفاده کنند و از ورود افراد با علایم مشکوک به کرونا به محیط آزمایشگاه و کارگاه ممانعت شود. در صورت فعالیت همزمان چندین آزمایشگاه، از تردد غیرضروری بین آزمایشگاه ها خودداری شود.

براساس بندهایی از این بخشنامه، لازم است هر یک از واحدهای دانشگاهی در اسرع وقت نسبت به آماده سازی فضای آزمایشگاهی یا کارگاهی مورد نیاز برای انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به پایان نامه ها و رساله های دانشجویی متناسب با شرایط خاص فعلی اقدام کنند. به همین منظور ضمن استقرار تجهیزات و امکانات مورد نیاز دانشجویان در آزمایشگاه های مشخص، نسبت به تهیه تمام اقلام بهداشتی مورد نیاز برای کار در این فضاها از قبیل مواد ضدعفونی کننده مناسب سطوح، دست و همچنین ماسک بهداشتی و عینک اقدام کنند.

رییس دانشگاه آزاد همچنین اعلام کرد: در صورتی که امکان تأخیر در انجام آزمایش های مربوط به پایان نامه یا رساله دانشجویان تحصیلات تکمیلی وجود نداشته باشد و ضرورت حضور دانشجو در آزمایشگاه، لازم است در هر واحد دانشگاهی درخواست مربوطه از سوی استاد راهنمای پایان نامه/رساله به معاونت پژوهشی/ علمی واحد ارسال شود. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با هماهنگی مدیر آزمایشگاه های واحد براساس ظرفیت آزمایشگاه ها نسبت به تنظیم برنامه زمان بندی این شیوه نامه برای حضور دانشجویان معرفی شده اقدام کنند. همچنین حضور فیزیکی کارشناسان آزمایشگاه ها به صورت شیفتی در آزمایشگاه های فعال برای انجام پروژه های تحقیقاتی مربوط به پایان نامه ها و رساله های دانشجویی ضروری است.

در این بخشنامه تأکید شد: با توجه به اشتغال به تحصیل تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای غیر از محل سکونت خود، نظر به ضرورت رعایت توصیه های بهداشتی و راهکارهای ارائه شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، برای کاهش حجم جابجایی افراد، این دسته از دانشجویان می توانند از امکانات موجود آزمایشگاه ها و کارگاه های واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی محل سکونت خود استفاده کنند.

طهرانچی در این بخشنامه خاطرنشان کرد: در صورت ضرورت به استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای انجام طرح های پژوهشی، چنانچه به هیچ عنوان امکان تعویق زمان انجام آزمایش های مربوطه وجود نداشته باشد، لازم است درخواست استفاده از امکانات آزمایشگاهی /کارگاهی واحد با ذکر دلایل توجیهی توسط مجری طرح به معاونت پژوهشی علمی واحد ارائه شود. معاونان پژوهشی/علمی واحدهای دانشگاهی موظفند با درنظر گرفتن شرایط آزمایشگاه های واحد و با توجه به اولویت های موجود، نسبت به بررسی درخواست ها اقدام کنند. در صورت تأیید معاونت پژوهشی واحد امکان استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی برای مجری طرح فراهم خواهد بود.

در این بخشنامه آمده است، استفاده از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی واحدهای دانشگاهی برای تولید محصولات بهداشتی و همچنین ارائه خدمات آزمایشگاهی در راستای مقابله با کرونا ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی برای حفظ سلامت نیروی انسانی شاغل در آزمایشگاه و کارگاه با نظر رؤسای واحدهای دانشگاهی در اولویت است. لازم است گزارش محصولات و خدمات ارائه شده در این خصوص به پژوهشگاه و شبکه آزمایشگاهی ارسال شود.

طهرانچی افزود: با توجه به فعالیت تعدادی از آزمایشگاه های واحدهای دانشگاهی به عنوان آزمایشگاه همکار استاندارد و یا در قالب ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی به واحدهای صنعتی خارج از دانشگاه، در صورت وجود تقاضا، ارائه خدمات مذکور براساس شرایط واحد و اولویت های برنامه آزمایشگاه ها و کارگاه ها با نظر رؤسای واحد بلامانع است.

در این بخشنامه تأکید شده است: با توجه به تعطیلی ناپذیری فعالیت های پژوهشی و به منظور تسهیل روابط بین دانشجو و اعضای هیأت علمی در راستای راهبری رساله ها، پایان نامه های دانشجویی، پروژه، کارآموزی و ... واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی موظف هستند از بستر فضای مجازی استفاده مؤثر کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha