ترخیص کالا در بندر «آپرین» سرعت می‌گیرد

تهران– ایرنا- به منظور تبادل اطلاعات الکترونیکی گمرکی در اسناد حمل‌و نقل ریلی و تسهیل ترخیص کالا در مبادی ریلی کشور تفاهم‌نامه همکاری‌های گمرکی بین راه آهن جمهوری اسلامی ایران و گمرک در بندر آپرین به امضا رسید.

بندر خشک آپرین با بیش از ۷۰۰ هکتار زمین در ۲۰ کیلومتری تهران در منطقه اسلامشهر به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مرکز مهم لجستیک کشور است و با فعالیت پایانه‌های حمل‌و نقل ترکیبی آن ترخیص کالاهای وارداتی به کشور  تسهیل می‌شود.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، در این تفاهمنامه دو طرف توافق کردند در زمینه استقرار گمرک در پایانه‌ها و مراکز لجستیک ریلی کشور و پیشبرد حمل و نقل چند وجهی در واردات و صادرات و ترانزیت کالا با یکدیگر همکاری کنند.

با امضای این تفاهم نامه راه‌آهن و گمرک در تامین تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌های گمرکی در مبادی ریلی کشور با اخذ مجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح برابر با قوانین و مقررات همکاری خواهند کرد.

 در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و در سال جهش تولید طرفین موافقت کردند، کارگروهی را متشکل از نمایندگان تام الاختیار تشکیل تا در زمینه اجرایی و عملیاتی‌شدن این تفاهم‌نامه با یکدیگر همکاری لازم را به عمل آورند.

این تفاهم نامه را «سعید رسولی» معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران و «مهدی میر اشرفی» معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران روز ۲۵ فروردین ماه و در بندر خشک آپرین امضا کردند.

به گزارش ایرنا، کاهش چشمگیر مصرف سوخت، آلودگی هوا، حوادث و سوانح رانندگی و ترافیک جاده‌ای در اطراف کلان‌شهر تهران از بزرگترین مزیت‌های راه اندازی بندر خشک آپرین در این منطقه است.

این بندر محل تقاطع خطوط ریلی شمال - جنوب و شرق - غرب است و با آغاز فعالیت گمرک جمهوری اسلامی ایران در بندر آپرین از این پس شاهد تسریع در  ترخیص کالاهای اساسی خواهیم بود.

پیش‌بینی می شود با فعالیت این مرکز بزرگ لجستیک در اطراف کلانشهر تهران صاحبان کالاها از حمل کالاهای خود از بندرشهیدرجایی و سایر بنادر جنوبی ایران به این بندر بیش از پیش استقبال کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha