۲۵ فروردین ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۳۷
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83749160
۴ نفر

برچسب‌ها

غیرنظامیان قربانی تنش‌های مرزی پاکستان و هند

اسلام آباد - ایرنا -تبادل آتش در خط کنترل مرزی بین هند و پاکستان در چند هفته اخیر باعث افزایش جان باختن غیر نظامیان بویژه زنان و کودکان در مناطق مرزی شده است.

رسانه‌های پاکستان روز دوشنبه به نقل از منابع رسمی این کشور اعلام کردند: در هفته های اخیر مرزبانان هندی اقدام به آتش باری در امتداد خط کنترل مرزی کردند که بر اثر آن تعدادی غیر نظامی پاکستانی کشته و زخمی شدند و این امر باعث افزایش  تنش در این مناطق شده است.
ارتش پاکستان نقض مستمر آتش بس مرزی در خط کنترل توسط مرزبانان هندی را باعث افزایش تنش بین  هند و  پاکستان دانست و اعلام کرد براثر اصابت خمپاره به مناطق مسکونی یک کودک کشته و چهار تن دیگر زخمی شدند.
تشدید درگیری‌های مرزی میان رقبای سنتی شبه قاره در روزهای اخیر در حالی شدت گرفته است که رسانه‌های هندی مدعی عملیات هدفمند نیروهای این کشور علیه آنچه که مواضع شبه نظامیان در خاک پاکستان در نزدیکی مرز کشمیر خوانده شده، هستند موضوعی که دولت پاکستان آن را رد کرد و گفت: تلاش‌های دهلی نو در راستای انحراف توجه جامعه جهانی از اوضاع کشمیر و وخامت اوضاع در کشمیر ناشی از شیوع ویروس کرونا انجام می‌شود. 
اواخر بهمن ماه گذشته به دنبال تشدید درگیری‌های مرزی میان پاکستان و هند، کاردار سفارت هند در اسلام آباد طی هشت روز سه مرتبه به وزارت امور خارجه پاکستان احضار شد. 
پاکستان نیز که از سوی هند نیز به نقض پیمان آتش بس و حملات خمپاره‌ای به خاک این کشور متهم است، اعلام کرد: نیروهای هندی از آغاز سال ۲۰۲۰ میلادی تاکنون ۷۰۸ بار قرارداد آتش بس مرزی را نقض کرده‌اند. 
مرزهای زمینی پاکستان و هند به عنوان دو رقیب هسته‌ای در جنوب آسیا در ماه‌های اخیر شاهد تبادل سنگین آتش بود. 
به رغم قرارداد آتش بس میان پاکستان و هند که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای دو کشور همسایه به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است. 
عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفند سال ۹۷، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی پیش از نبرد هوایی دو کشور در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی، لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر از سوی دهلی و تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، از جمله تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می‌رود. 

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha