تالاخادزه در اندیشه رسیدن به تاراننکو

تهران- ایرنا- قدرت‌نمایی غول گرجستانی در تخته و شکستن رکوردهای پولاد سرد یکی پس از دیگری حکایت از آن دارد که وی به دنبال گذر از آخرین رکورد جهانی است.

«لاشا تالاخادزه» جوان گرجستانی را با قدرت‌نمایی در تخته و شکستن رکوردهای متوالی می‌شناسند. ورزشکاری که در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۹ جهان که در شهر پاتایا تایلند برگزار شد رکورد مجموع دوضرب دسته فوق سنگین که متعلق به حسین رضازاده بود را از آن خود کرد. وی در این مسابقات با مهار ۲۲۰ کیلوگرم در یک‌ضرب و ۲۶۴ کیلوگرم در دوضرب تمام رکوردهای انفرادی این وزن را از آن خود کرد. نابغه گرجستانی که مدال طلای المپیک ۲۰۱۶ ریو مدال طلای رقابت‌های قهرمانی جهان در ۲۰۱۵ هیوستون، ۲۰۱۷  آناهایم و ۲۰۱۸ عشق‌آباد و ۲۰۱۹ پاتایا تایلند را در کارنامه دارد چهار بار نیز قهرمان اروپا و چندین قهرمانی در رده‌های سنی نوجوانان و جوانان جهان را نیز در کارنامه دارد.

برای تالاخادزه دیگر کسب مدال در اولویت دوم است و بسیاری از هواداران او انتظار دارند که حضور این وزنه‌بردار همراه با رکوردشکنی باشد؛ انتظاری که پیش از این طرفداران وزنه‌برداری از حسین رضازاده و بهداد سلیمی داشتند. رضازاده قدرت‌نمایی خود را از سال ۲۰۰۰ و المپیک سیدنی آغاز کرد و تا سال ۲۰۰۸ همچنان نفر نخست این دسته در ایران و جهان بود. برخی از رکوردهای این وزنه‌بردار در فدراسیون جهانی به‌صورت رسمی به نام او ثبت‌شده است.

او ۲ مدال طلای المپیک سیدنی و آتن را در کارنامه دارد و چهار عنوان قهرمانی جهان نیز متعلق به این وزنه‌بردار است. رضازاده در اوج قدرت درحرکت یک‌ضرب ۲۱۳ کیلوگرم و در ۲ ضرب ۲۶۳ کیلوگرم به ثبت رساند. هرچند که رکورد یک‌ضرب وی چند سال بعد توسط بهداد سلمی و بعدازآن توسط تالاخادزه شکست اما رکورد دوضرب این وزنه‌بردار اردبیلی تا سال ۲۰۱۹ پابرجا بود. در این سال تالاخادزه با مهار وزنه ۲۶۴ به‌صورت رسمی از رکورد رضازاده عبور کرد. البته رکورد رضازاده در فدراسیون جهانی وزنه‌برداری ثبت است و مربوط به دسته به‌اضافه ۱۰۵ کیلوگرم هست.

رضازاده پس از شکستن رکوردش در گفت‌وگو با ایرنا اظهار داشت: دوست داشتم یک ایرانی از ۲۶۳ کیلوگرم عبور کند اما قسمت نشد. تالاخادزه یک ورزشکار کامل و در ۲ بعد فنی و اخلاقی بی‌نظیر است.

اما آیا عبور تالاخادزه از ۲۶۳ کیلوگرم وی را به قدرت بلامنازع سنگین‌وزن در جهان تبدیل می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش باید تاریخ وزنه‌برداری را ورق بزنیم. در گذشته بودند کسانی که این میزان یا بیشتر از آن ثبت کردند. الکسی لوچوف روسی در سال ۲۰۱۵ توانست در مسابقات جهانی هیوستون آمریکا با مهار ۲۶۴ کیلوگرم برای نخستین بار از رکورد رضازاده عبور کند اما پس از مدتی نمونه آزمایش او مثبت شد و مدال طلا از این ورزشکار روسی پس گرفتند. لوچوف به‌تازگی دوران محرومیت خود را به پایان رسانده است.

اگر این ورزشکار بتواند در المپیک ۲۰۲۱ توکیو حضور یابد بدون شک رقیب تالاخادزه است؛ اما رقیب اصلی تالا، لوچوف یا علی داودی نیست بلکه هنوز هستند کسانی که در دنیای وزنه‌برداری وزنه‌ای بیشتر از غول گرجستانی را ثبت کردند. «لئونید آرکادویچ تاراننکو» از شوروی سابق تنها کسی است که نابغه گرج باید از رکورد رسمی او عبور کند. بنا به آمار و اطلاعات «تاراننکو» در سال ۱۹۸۸ توانست با مهار ۲۶۶ کیلوگرم بیشترین میزان وزنه را به نام خود ثبت کند. به نظر می‌رسد با توجه به سن و سال تالاخادزه و آمادگی بدنی این ورزشکار عبور از این رکورد سخت نباشد.

با توجه به تغییر ساختار و قوانین فدراسیون بین‌المللی رکوردهای رسمی تاراننکو مدت طولانی باقی نماند اما هنوز بیشترین مقدار وزنه‌ای که توسط یک وزنه‌بردار بالای سر برده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha