پیش‌بینی افزایش قیمت نفت به بالای ۴۰ دلار

تهران – ایرنا – یک کارشناس بازار انرژی با اشاره به اینکه توافق کاهش تولید اوپک پلاس می‌تواند قیمت‌ها را تا بالای ۴۰ دلار در هر بشکه افزایش دهد، ‌گفت: هم صدایی تولیدکنندگان نفت تاثیر مثبتی بر بازار دارد.

«مرتضی بهروزی‌فر» امروز (دوشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با بیان اینکه صرف اینکه در جلسه اوپک پلاس توافق حاصل شده می‌تواند این سیگنال را به بازار بفرستد که تشتت آرا وجود ندارد و تولیدکنندگان نفت یک صدا هستند،‌ ادامه داد: همین همصدایی پیش از حذف فیزیکی نفت از بازار بر قیمت‌ها تاثیرگذار بوده است.

بهروزی‌فر با بیان اینکه در توافق اوپک پلاس قرار است ۹.۷ میلیون بشکه نفت از بازار کم شود،‌ افزود: اعضای G20 نیز اعلام کرده‌اند ۳.۷ میلیون بشکه از تولید خود را کم می‌کنند. با اعلام عربستان،‌ کویت و امارات نیز ۲ میلیون بشکه از عرضه نفت کاهش پیدا می‌کند که در مجموع حکایت از کاهش ۱۵ میلیون بشکه‌ای عرضه در بازار جهانی نفت دارد.

وی تاکید کرد: ‌اگر تولیدکنندگان نفت به تعهد کاهش تولید در ارقام اعلام شده پایبند باشند می‌توان امیدوار بود تا قیمت نفت بین ۴۰ تا ۴۵ دلار در هر بشکه بالا رود.

این کارشناس بازار انرژی با اشاره به اینکه به نفع همه تولیدکنندگان نفت است که این کاهش اتفاق بیافتد و قیمت‌ها افزایش پیدا کند،‌ گفت: تولید نفت در این قیمت‌ها برای اغلب تولیدکنندگان اقتصادی نیست.

وی در مورد احتمال کاهش تولید نفت آمریکا نیز افزود: اگرچه حجم تولید آمریکا بسیار بالا است اما به دلیل شیوع کرونا در این کشور، ‌مصرف داخلی انرژی افت کرده و دور از انتظار نیست که حداقل به میزان کاهش مصرف داخلی تولید نفت خود را کم کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha